a

Turuncu Çember itimat verecek

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İzmir Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği hijyen standardı tatbikiyle, pandemi sonrası yeni periyoda hazırlıklı başlıyor. İzmir’deki işletmelerin sıradanlaşma sürecine entegrasyonunu kolaylaştırmak ve İzmir’in inançlı biçimde bu süreci atlatmasını sağlamak maksadıyla kentteki işletmeler için başlattığı ‘Turuncu Çember’ pratiği süratle yayılıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in bu devirde en inançlı lokasyonlardan biri olmasını hedeflediklerini ve gayeyle kentteki işletmelere yönelik hijyen standartlarını belirlediklerini söyledi. Başkan Soyer, “Turuncu Çember sertifikalı işletmelerimizde herkes gönül rahatlığıyla yemek yiyebiliyor, konaklayabiliyor. Turuncu Çember, kentimizdeki sağlıklı, muteber ve mesrur ortamları tabir ediyor. İzmir Turizm Hijyen Kurulu’nca belirlenen kriterlere uyulup uyulmadığını çok sıkı bir biçimde denetliyoruz. ‘Önce hijyen’ diyen herkesi İzmir’deki Turuncu Çember’li işletmelere bekliyoruz” diye konuştu.

TANITIMA MÜSPET EK

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uyumunu yürüttüğü İzmir Turizm Hijyen Kurulu’nca belirlenen kriterlere uyan ve ilgili mevzuat çerçevesinde murakabeleri muvaffakiyetle tamamlamış işletmelere fiyatsız olarak sertifika veriliyor. “Turuncu Çember başkaca Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün muteber azığa erişim için başlattığı Selluka mükafatına başvurmak için de bir ön koşul oluşturuyor. Turuncu Çember sertifikasıİzmir’in hijyenik ve muteber bir turizm destinasyonu olarak öne çıkmasını hedefliyor. Bununla bir arada Turuncu Çember, İzmir’in sağlıklı bir kent kalmasına ek sunan işletmeleri ödüllendirmek ve bu işletmelerin yurtiçi ve yurtdışı platformlarda tanıtımını yaparak İzmir’in turizm dalına ekte bulunma maksadı da taşıyor.

ÇEVRİMİÇİ MÜRACAAT

Sertifikayı almak isteyen işletmeler İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine elden ya da çevrimiçi başvurarak taleplerini iletiyor. Müracaatın sonucunda değerlendirmeden geçen işletmeler, hijyen kriterlerini sağladıkları takdirde Turuncu Çember sertifikasını almaya hak kazanıyor. Turuncu Çember müracaat formuna turuncucemberizmir.com adresinden ulaşılabiliyor.

İKİ KATEGORİDE VERİLİYOR

Turuncu Çember hijyen kriterleri yeme içme tesisleri ve konaklama tesisleri olarak iki kategoride veriliyor. Yeme içme tesisleri kategorisinde 100 üzerinden minimum 75, konaklama tesisleri kategorisinde ise 200 üzerinden taban 150 puan alan işletmeler ‘Turuncu Çember’ almaya hak kazanıyor. Yeme içme tesisleri kategorisinde ekmeklerin ambalajlı olarak servis edilip edilmediği, suların ağzı örtük şişelerde sunulup sunulmadığı, klima filtrelerinin yetkili şirket tarafından sistemli olarak temizlenip temizlenmediği üzere 52 kriter bulunuyor. Konaklama tesisleri kategorisinde ise otelde eldiven, maske, dezenfektan üzere gözetici ekipman bulunup bulunmadığı, otele girişte misafirlerin vücut ısısının ölçülüp ölçülmediği üzere 101 kriter konum alıyor.

IŞTIRAK GİDEREK ARTIYOR

’Turuncu Çember’ pratiği İzmir’deki işletmeler arasında süratle yaygınlaşıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi kentteki işletmeleri teşvik etmek gayesiyle değerlendirmelere öncelikle Büyükşehir’in iştiraki Grand Plaza’ya ilişkin Yasemin Kafe ve Asansör Restoran’dan başladı. İzmir’deki turizm paydaşlarınca benimsenen Turuncu Çember sertifikası daha sonra Swissotel Büyük Efes, İzmir Ticaret Odası Restoranı Teras 1885, Boğaziçi Restoran, Happy Moon’s Optimum AVM, Teos Muharrirler Meskeni üzere işletmelerde de uygulanmaya başlandı. Kıymetlendirme Kurulu’nun murakabeleri devam ederken, önümüzdeki haftalarda Turuncu Çember sertifikasının tüm kente yayılması hedefleniyor.

TURİZM HİJYEN KONSEYI NEDİR?

İzmir Turizm Hijyen Konseyi olağanlaşma sürecinde turizm faaliyetlerinin devam edebilmesi için belediyeye bağlı konaklama ve yeme-içme işletmelerinde uygulanacak hijyen ve güvenlik kriterlerini belirlemek emeliyle oluşturuldu. Heyet, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakfı eş güdümüyle faaliyetlerini sürdürüyor. İzmir Turizm Hijyen Kurulu’nun temsilcileri şu kurumlardan oluşuyor: İzmir Ticaret Odası (İZTO), İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (İESOB), Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), İzmir Rehberler Odası (İZRO), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), İzmir Vilayet Kültür ve Turizm Müdüriyeti, Yaşar Üniversitesi, İzmir Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ve Bayraklı Belediyesi. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yereli ulusala taşıyor