a

Türkiye’ye gelecek gurbetçilere ‘nakit para’ uyarısı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Koronavirüsün tesirlerini hala yaşadığımız ve önlemlerin devam ettiği bu yaz aylarında gayri yandan seyahat kısıtlamalarının da bir kısmı hafifliyor. Bu türlü olunca da Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde yaşayan Türkler, hem tatillerini geçirmek hem de memleketlerini ziyaret etmek için önlemlerini alıp yollara düşmeye başladılar. Havayolu seyahati dışında birçok gurbetçi de otomobilleriyle karayolundan vatanlarına ulaşma yollarını seçiyor.

TransferGo, Türkiye’ye gelen vatandaşlara koronavirüs devrinde gerçekleştirecekleri seyahatlere dair önemli ikazlarda bulundu. 

  • Üzerinizde fazla para taşımayın, telefonunuzdan  Türkiye’deki banka hesabınıza online para aktarımı yapın.

Pandemi periyoduyla birlikte oluşan yeni olağanların başında nakitsiz hayat trendi geliyor. Muhtaçlık fazlası parayı, yola çıkmadan önce TransferGo pratiği üzerinden Türkiye’de rastgele bir bankaya gönderebilirsiniz. 

 

  • Tedbirlerin sıkı olduğu gümrüklerde dikkatli olun, belgeleri gözden geçirin 

 

Koronavirüs önlemleriyle birlikte hudut kapıları ve gümrük geçişlerindeki denetimler de çok sıkılaştı. Bu mahallerde memurlara denetim maksatlı verilen belgelerin, motamot eksiksiz geri alındığından emin olun, belgelerinizi tekrar gözden geçirin..

 

  • Her ülkenin sağlık denetimleri farklılık gösterebilir, güncel durumu takip etmekte yarar var

 

Polisin, gerek gördüğü durumda sizi sağlık denetimine gönderme salahiyeti var. Başkaca yoldaki her ülkenin koronavirüse karşı aldığı önlemler farklı olabilir, bunları kesinlikle araştırıp yola çıkın. 

 

  • Yanınıza maske ve velev yedek maske almayı unutmayın

 

Gümrük kapılarında, benzin istasyonları ile toplu mola ortamlarında maskenizi kesinlikle takın.

 

  • Aracınızın bakımını yaptırın

 

Otomobilin lastiklerini, motor ve fren hidrolik yağını, fren balatalarını, arabanızın kayışını, hava filtresini, muayene vadesini denetim ettirin. Gece görüşünde derinlik kaybı oluşur, o nedenle aracınızın far ayarlarını yapın ve yola çıkmadan aracınızın bakımını kesinlikle yaptırın. Rastgele bir acil durum esnasında, gurbetçi vatandaşlarımıza sıla yolu üzerinde her türlü hizmeti sunan Türk yol yardım hatlarından destek istemeyi unutmayın.

  • Büyükelçiliklerin telefonu kesinlikle yanınızda olsun 

Yol güzergahında bulunan ülkelerdeki Türk Büyükelçilikleri ve konsoloslukların telefonlarını ve adreslerini araştırıp not edin. Başınıza bir şey gelirse, Büyükelçiliklerden çabucak yardım isteyebilirsiniz. Ayrıyeten tekrar koronavirüsle ilgili bu ülkelere dair hususlarda yahut mümkün bunalımlarda bu ünitelere danışabilirsiniz. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dev yıldız gizemli bir halde ortadan kayboldu