DOLAR

32,8415$% 0.17

EURO

35,3647% 0.09

GRAM ALTIN

2.454,36%0,19

ÇEYREK ALTIN

4.001,00%-0,17

TAM ALTIN

16.005,00%-0,18

BİST100

10.647,91%-0,31

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin prodüksiyonunda “yerli ürün” atağı

Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin prodüksiyonunda “yerli ürün” atağı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Yöneticisi ve Yönetim Heyeti Başkanı Anastasia Zoteeva, Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali girişimi olan Akkuyu’da çalışmaların tüm süratiyle devam ettiğini, 3 ünitede çalışmaların eş zamanlı yürütüldüğünü söyledi. Alanda çok fazla yapı bulunacağının altını çizen Zoteeva, “Akkuyu NGS’de çalışmalar, koşut olarak şalt meydanı ve deniz hidroteknik yapıları dahil olmak üzere her mahalde devam etmektedir. Reaktörün yol verme çalışmaları sırasında su, pompa istasyonlarımızdan temin edilecek. Bunların 2022 yılında hazır olması gerekiyor. Bu kapsamda da çok fazla çalışma yürütülüyor. Hepsi de çok düzgün seviyede organize edildi.” diye konuştu.

Zoteeva, alanda her gün çalışan 6 binden fazla kişinin büyük çoğunluğunun Türk vatandaşı olduğunu vurgulayarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:
“Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nde kapsamlı bir lokalizasyon programını başlattık. Şu an itibarıyla kullandığımız inşaat demirlerinin tamamını Türkiye’deki üretici fırmalardan satın alıyoruz. Türk üreticilerle lokalizasyon konusunda büyük yol katettik. Bugünlerde hadde çeliği, sac levha, profil üzere materyallerin üretim lokalizasyonunun sağlanması için uğraşıyoruz. Kapsamlı bir çalışma sürecinden bahsediyoruz. Bu, Türkiye endüstrisi için çok önemli bir ivme olacaktır. Türkiye’nin, nükleer güce sahip olma yolunda ve natürel ki ileride bu ortamda kendi gereksinimlerini karşılayabilmesi açısından bu çeşit üretim kapasitelerine muhtaçlığı var.”

Girişimin tasarım, inşaat ve ekipman tedarikine ilişkin 2019 yılında Akkuyu Nükleer AŞ ile Rus Konzern Titan-2 AŞ ve IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ paydaşlığıyla kurulan teşebbüs arasında kontrat imzalandığını hatırlatan Zoteeva, “Türk ve Rus inşaat şirketlerinin ortak teşebbüsle kurduğu ana yüklenicimiz, başarılı şekilde çalışmaktadır. Rus ve Türk inşaatçıların, stratejilerini birleştirmek için zamana muhtaçlıkları vardı ve bunu başardılar. Onları takdir ediyorum. Yolumuza devam ediyoruz.” dedi.

“RUSYA’DA EĞİTİM ALAN TÜRK MÜHENDİSLER ÇOK YETENEKLİ”

Türkiye’nin, nükleer güç ortamındaki çalışmalarının en önemli atılımlarından birinin genç mühendislerin eğitim programı olduğunun altını çizen Zoteeva, Rusya’daki Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhI’de eğitim alan öğrencilerden 143’ünün mezun olduğunu ve alanda çalışmaya başladığını tabir etti.

Zoteeva, 120’den fazla öğrencinin de eğitimlerini sürdürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:
“MEPhI’den mezun olup Akkuyu Nükleer AŞ’de işe başlayan mühendisler çok yetenekli. Yaptıkları işi seviyorlar ve büyük bir azimle yeni şeyler öğreniyorlar. Öğrenmeleri gereken birçok şey var zira bir nükleer güç santralinde çalışmak büyük sorumluluk velev. Onlar, barışçıl amaçlı nükleer güç kullanacak ülkenin temelini atmak durumundalar. Çok çabalıyorlar, onlardan daha tecrübeli olan iş arkadaşlarından deneyim kazanıyorlar. Bu süreç aslında nükleer santrallerde uygulanan bir yaklaşım, tecrübeli eksperler, gençlerle bilgi ve deneyimlerini paylaşıyorlar.”

Genç mühendislerin Rusya’daki Novovoronej ve Leningrad nükleer santrallerinde staj yaptıklarını aktaran Zoteeva, “Genç mühendisler, santralimizin işletme lisansının alınması ve devreye alındıktan sonra işletilmesi için gerekli olan belgeler üzerine çok çalışıyorlar. Onlardan çok mutluyum, çalışma azimlerini kaybetmemeleri, ileride de memnuniyetle çalışmalarını temenni ediyorum. Çok ilgi cazip ve ülkeleri için yararlı olan bir kesimde çalışıyorlar.” diye konuştu.

BAKAN DÖNMEZ DE YERELLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA DİKKATİ ÇEKMİŞTİ

Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de meydana yaptığı ziyarette, Türkiye’deki firmaların girişime dahil olmasının önemine işaret ederek, “Yine ‘lokalizasyon’ dediğimiz yerli malının tasarrufu konusunda da girişim firmasıyla bir mutabakatımız kelam konusu. Bu çalışma ve anlaşma, kullanılacak materyallerin mümkün mertebe Türkiye’den temin edilmesine dair. Burada standartların belirlenmesi, o standartlara nazaran eserlerin sertifikasyonu da son radde önemli. Bu noktada Türk Standardları Enstitüsü (TSE), Rusya ile bir anlaşma yaptı. Türkiye’de üretilen gereçlerin TSE laboratuvarlarında test edilmesi ve belgelendirilmesi konusunda bir mutabakata varmış olduk. Milli standartların geliştirilmesi konusunda da TSE süratle bir çalışma yürütüyor.” sözlerini kullanmıştı. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kuveyt ile Suudi Arabistan’ın ortak petrol alanı Vefra’da üretim yine başladı