a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Türkiye’nin dünya ekonomileri sıralamasındaki noktası ne, birinci 10’a en yakın noktada mı?

Türkiye’nin dünya ekonomileri sıralamasındaki noktası ne, birinci 10’a en yakın noktada mı?

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüntü konferans yoluyla katıldığı Kars Barajı açılış töreninde ekonomideki toparlanma sinyallerinin hayli güçlü olduğunu belirterek, “Bu süreçten süratli bir halde çıkacağımıza inanıyorum” dedi.

Erdoğan “Ekonomide büyük bir ivme bekliyoruz. Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokma maksadımıza hiç olmadığımız kadar yakınız” kelamlarını kullandı.

Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023 için konulan gayelerin başında gelen dünyanın en büyük ekonomisi olma amacına ulaşıp ulaşamayacağı münferit bir tahlil konusu. Evet halihazırda birinci 10 sıralamasına nitekim en yakın konumda mı?

Bu sorunun karşılığı hem evet hem hayır.

Nominal fiyatlara nazaran 19’ncu satın alma gücüne nazaran 13’ncü sıradaÜlkelerin ekonomik büyüklüklerini birbirine nazaran kıyaslamada kullanılan iki temel hesaplamadan birincisi bir yıl içerisindeki ekonomik aktivitenin dolar cinsi büyüklüğünü gösteren gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYİH) oburu ise bir ülkede zahir bir eser öbeğini satın almak içi gerekli olan mahallî para ünitesinin, diğer ülkede tıpkı eser kümesini almak için gerekli olan para ile karşılaştırılması ile hesaplanan satın alma gücü endeksi.

Buna nazaran Türkiye ulusal gelir olarak da tanımlanan GSYİH bakımından 2019 sonu itibariyle 19’ncu sırada bulunuyor

Satın alma gücüne nazaran karşılaştırıldığında ise Türkiye’nin mekanı daha üst sıralarda. 2016 yılında 14’ncülükten 13’cülüğe yükselen Türkiye ekonomisi satın alma gücü bakımından birinci 10’a en yakın konuma gelmiş oldu. Türkiye bu sıralamada ekonomisi daha küçük olduğu halde Güney Kore, İspanya ve Kanada gibi ülkeleri artta bırakıyor.

GSYİH’de 17’nciliğe kadar yükseldiTürkiye GSYİH sıralamasında 19’unculuğa gerilemeden evvel 17’inciliğe kadar yükseldi.

AK Parti’nin iktidara yeni geldiği 2002 yılı sonu itibarıyla 2001 buhranı sırasında büyük bir darbe alan Türkiye ekonomisi 25’nciliğe kadar gerilemişti.

Ama buhranı çabuk atlatan Türkiye ekonomisi iki sene içerisinde birinci 20 ekonomi içerisine girmeyi başardı ve G20 kulübüne katıldı.

2006 yılından itibaren birinci 10’a en yakın noktaya geldi2006 yılı sonuna gelindiğinde ise Türkiye ekonomisi birinci 10 ekonomiye en yakın nokta olan 17’inciliğe yükseldi ve 10 yıldan uzun bir müddet bu konumunu korudu.

2017 yılı sonuna gelindiğinde ise Türkiye daha evvel arkada bıraktığı Endonezya ve Suudi Arabistan tarafından geçilerek 19’ncu sıraya geriledi.

Ekonomik büyüklük refah seviyesini gösteriyor mu?Bir ülkenin ekonomik büyüklüğü aslında o ülkenin gelişmişliğin göstermiyor. Bunun için ekonomistler her ne kadar onda da eksik kısımların bulunduğunu kabul etse de kişi başına düşen ulusal gelirin daha düzgün bir gösterge olduğunu belirtiyor. Bu da bir ülkenin yekun ulusal gelirinin nüfusa bölünmesi ile elde edilen bir rakam. Bu göz önünde alındığında Çin ve Hindistan gibi dünyada üst sıralarda bulunan ülkeler refah seviyesi karşılaştırmasında bir epey artlara düşüyor.

  • Erdoğan: Getirisi ve sömürüyü reddeden yapısıyla İslam iktisadı, bunalımdan çıkışın anahtarıdır

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Pakdemirli açıkladı: 3 ilin tarımsal gelirini arttıracak ‘baraj’ projesi