a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Türkiye’den ambargoya karşı hamle! Geleceğin petrolü öncü oldu

Türkiye’den ambargoya karşı hamle! Geleceğin petrolü öncü oldu

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türk savunma endüstrisinin yerli pil ve batarya konusunda yaptığı yatırımlar ülkenin birtakım mesleklerle tanışmasını sağladı.

TÜRKİYE, AMBARGOYA KARŞI MEYDAN OKUDU

ASPİLSAN Güç Genel Müdürü Ahmet Turan Özdemir, AA muhabirine, şirketin 1981 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’ndan alınan dersler sonucunda ordunun güç muhtaçlıklarını karşılamak üzere kurulduğunu söyledi.

1984 yılında birinci sefer şarj edilebilir nikel kadmiyum pil üretimi, 1985’te telsiz bataryası, 1993’te havacılık aküleri yaptıklarını anlatan Özdemir, 2015 yılında pil tasarımı ve üretimi için AR-GE faaliyetlerine başladıklarını, 2022 yılında da yeni fabrikalarını devreye alıp pil seri üretimi gerçekleştirdiklerini belirtti.

Özdemir, böylelikle Türkiye’nin geçmişte şarj edilebilir pil üretiminde ASPİLSAN ile sahip olduğu ve kaybettiği yetenekleri yeni teknolojilerle tekrar kazandığını vurguladı.

Ham husustan pil üretip, bunu elektronik kart ve yazılımlarla birleştirip, termal idareleriyle birlikte bir kasanın içerisine koyup batarya haline getiren sayılı şirketten biri olduklarına işaret eden Özdemir, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu yetenek her yerde yok. Türkiye için çok özel olduğu üzere dünyada da yapmış olduğumuz işi yapan çok sayılı firma var. Pili üretip buradan bataryaya dönüştüren bir şirketiz. Bu kıymetli bir kabiliyet. Tesisimiz daha evvel Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde hem batarya tasarımı yapıyordu hem de raylı sistemler, deniz ve havacılık akülerini nikel kadmiyum kimyasında üreten bir imalat takımımız vardı. Bu fabrikamız orada devam ediyor. Pil imalatı, havacılık aküsü imalatı orada sürüyor. Lakin vakitle Türkiye’ye dağıldık. İstanbul’da hidrojen ve yakıt pili çalışan bir AR-GE grubumuz, Ankara’da havacılık bataryaları çalışan öbür bir AR-GE takımımız, yeniden Ankara’da elektrikli araç bataryaları çalışan bir takımımız, Kayseri’de telsiz ve taşınabilir güç sistemleri için nispeten daha düşük voltaj, akım ve tansiyonlarda çalışan bataryaları tasarlayan diğer bir AR-GE grubumuz bulunuyor. Bunun yanında iki tane fabrikamız Kayseri’de faaliyet gösteriyor.”

YENİ DOĞAN MESLEKLER

Pil ve batarya teknolojilerine yapılan yatırımlar ve kurulan tesislerle Türkiye’de istihdam alanında bir dizi prensip imza attıklarına değinen Özdemir, şöyle konuştu:

“Firmamızda Türkiye’nin birinci elektrot teknikeri, teknisyeni, ham maddeyi alıp karıştırdığımız mikser kısmının birinci operatörleri, montaj kısmında elektrotu sarıp pil hücresini kasa içerisine yerleştiren işleri yapan teknisyenleri çalışıyor. Formasyon sınırındaki teknisyenlerimiz, formasyon mühendislerimiz bu alanlarda çalışan, Türkiye’nin bu meslekleri yapan birinci bireyleri oldu.

Ekosistem içinde arkadaşlarımızı yetiştirmiş, meslek tariflerini yapmış, bu tarafta birinci istihdamları ülkemize sağlamış olduk. Münasebetiyle istihdama katkısı hem yeni mesleklerin Türkiye’de hayata geçmesi açısından bir değer arz ediyor hem de 2021 öncesinde 180 şahısken bu fabrika ve öteki lokasyonlarda misyon yapan 150 yeni arkadaşla bugün 330 nitelikli istihdamla bölümde hizmet vermeye devam ediyoruz. Bunların sayıların ötesinde nitelik açısından, onlara tanımladığımız işler ve ülkemize kazandırdığımız yeni meslekler manasında değerli olduğunu kıymetlendiriyoruz.”

Dünyada taşınabilir güce gereksinim arttıkça ki trendin bunu gösterdiğini vurgulayan Özdemir, bu meslek kümelerine kesimin ilgisinin artarak devam edeceğini belirtti. Özdemir, “Batarya dizaynları yapan, yazılımları yapan, gerek mekanik, gerek elektronik, gerekse yazılım manasında teknik insanlara muhtaçlık duyulduğu üzere savunma ve güç alanlarında kontrat idaresi, proje idaresi, hukuk danışmanlığı yapan bireyler de mesleklerinde aslında birinci ve daha çok muhtaçlık duyulacak. Gün geçtikçe bu bireylerin istihdamıyla ilgili daha çok potansiyel oluşacak. Bu manada güç ve bunlarla birlikte çalışan meslek kümelerine gelecekte daha çok muhtaçlık duyulacağı, piyasada bu mesleklerin daha çok ilgi göreceği aşikar bir gerçektir.” dedi.

İNSAN KAYNAĞI YETİŞTİRMEDE ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİ

Ahmet Turan Özdemir, savunma endüstrisinde özel alanlarda, mühimmat üretiminde, havacılık ve uzay bahislerinde üniversite yahut Ulusal Eğitim müfredatlarının her vakit gereksinim duyulan meslek kümelerini yetiştirecek ölçüde olmayabildiğine işaret ederek, bölümün birtakım vakitlerde kendi çalışanını yetiştirme yoluna gittiğini söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bu noktada dalın farklı muhtaçlıklarını görerek “Sektör Kampüste” isimli bir program başlattığını söz eden Özdemir, bu programın 11 üniversite ve 11 sanayi kuruluşu olmak üzere 22 paydaşı bulunduğunu, ASPİLSAN’ın da bunlardan biri olduğunu belirtti.

Bu programa, üniversitelerde yeni müfredatların oluşturulması, yeni derslerin tanımlanması ve kesimde gereksinim duyulan alanlarda mühendislik eğitimine katkı için kendi mühendisleriyle dayanak verdiklerini vurgulayan Özdemir, “Savunma Sanayii Başkanlığımız da KÖK programıyla, farklı programlarla gereksinim duyan insan kaynağını karşılamak üzere değişik yapılarla bu süreçleri destekliyor. Bu manada biz münferiden tekrar Savunma Sanayii Başkanlığımızın uyumunda, onlarla birlikte bu cins programları destekliyoruz. Bir halde bölümün muhtaçlık duyduğu elemanı dalın takviyesiyle birlikte ülkemiz geliştiriyor. Biz de bu manada elimizden gelen yardımı esirgemeden sağlıyoruz.” diye konuştu.

KAYNAK: HABER7

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yurt dışı ÜFE ocakta aylık ve yıllık bazda arttı