DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Teknoloji
  • Türkiye’de ilk ‘Yapay Zeka Mühendisliği’ yüksek lisans dersleri başlıyor

Türkiye’de ilk ‘Yapay Zeka Mühendisliği’ yüksek lisans dersleri başlıyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye’de ilk sefer Yapay Zeka Mühendisliği yüksek lisans programı olarak hayata geçiriliyor. Lisans ve lisansüstü bölümlerin açıldığı Bahçeşehir Üniversitesi’nde, dersler sektör-üniversite iş birliğiyle işlenecek ve Yapay Zeka Mühendisliği alanında uzmanlaşmak isteyenler bu yıl bölüme kayıt yaptırabilecekler.

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden Adobe’un yapmış olduğu araştırmaya nazaran, 2013 yılından itibaren yapay zeka ile ilgili iş ilanlarının sayısı, yüzde 450 oranında arttı. Nitelikli iş gücü açığının bulunduğu ve geleceğin mesleklerinden biri olarak görülen yapay zeka alanında, uzmanlaşmak isteyenlere ise yeni bir fırsat doğdu. Türkiye’de ilk kere Bahçeşehir Üniversitesi tarafından verilecek olan ‘Yapay Zeka Mühendisliği’ lisansüstü dersleri ile bölümün nitelikli iş gücü açığının kapatılması hedefleniyor. Üniversitede birebir zamanda ‘Yapay Zeka Mühendisliği’ lisans bölümü de yeni eğitim döneminde öğrenci almaya başlayacak. Big Veri Merkezi, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği bölümleriyle ve Stanford Robotik Laboratuvarı ve Bilgisayarla görü ve manzara sürece laboratuvarı ile yapay zeka alanında ilkleri yaşatan üniversitedeki yapay zeka ekosistemi, bölüm ve üniversite iş birliğinde yürütülecek.

Dünyanın önde gelen şirketlerinin yazılım uzmanlarından dersler

Yapay zeka lisans ve lisansüstü bölümleriyle kayıt alacak BAU’da, Türkiye’nin en fazla daldan ders içerikleri bulunan bölüm olmasının yanı sıra, yeniden bölümün en yeterli profesörleri tarafından dersler verilecek. Microsoft ve dünyanın önde gelen şirketlerinin yapay zeka uzmanlarından da dersler alabilecek olan öğrenciler, mezun olduklarında bir çok dalda çalışma fırsatı yakalamış olacak. Sağlık, teknoloji, eğitim, akıllı kentler, savunma, güç, iletişimi, bankacılık üzere birçok alanda faal olan yapay zeka alanında uzmanlar yetiştirilecek olan üniversite, birebir zamanda Türkiye’de kesim derslerini açan ilk üniversite unvanına sahip. Öğrenciler, farklı eğitim ekollerindeki akademisyenlerden yüz yüze ve online ders alma imkanı bulacak. 1 dönem mecburî stajın da bulunduğu bölümde, öğrenci daha mezun olmadan yapay zeka ekosisteminde birçok tecrübeye sahip olabilecek.

“Yeni dünyayı yapay zeka ile inşa edeceğiz”

Yapay zeka eğitimlerinin öneminden bahseden BAU Küresel Başkanı Enver Yücel, “Teknolojiye bağlı olarak da birçok meslek yerini yeni mesleklere bırakacağı öngörülüyor. Örneğin; yapay zeka eğitmenliği, yapay zeka analisti, bilgi mimarlığı üzere yeni meslekler ortaya çıktı. Eski dünyanın anlayışıyla yeni dünyayı inşa edemeyiz. Yapay zeka temelli teknolojik gelişmeler, ekonominin her düzeyinde değişikliklere yol açacak. Yeni tertipte bilgi merkezli meslekler, yerini otomasyon sistemlerine bırakacak. Biz de bu kapsamda, Yapay Zeka Mühendisliği bölümleriyle hem lisansüstü hem de lisans programlarıyla gençlerimizi yetiştireceğiz. Teknolojinin gerisinde olmayacağız. Eğitim dalında bu trendi takip ediyor ve ettiriyoruz. Liselere bu alanda dersler veriyoruz. Dünyadaki değişim, eğitim varsa devam ediyor. Bizler de kurum olarak bu alandaki çalışmalarımıza hiç durmadan devam edeceğiz” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

(ÖZEL) YKS tercihleri için geri sayım başladı