DOLAR

32,8126$% -0.04

EURO

35,1423% -0.05

GRAM ALTIN

2.448,19%-0,08

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

TAM ALTIN

15.997,00%-0,31

BİST100

10.771,36%0,29

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Teknoloji
  • Türkiye’de eğitim görmek için 97 ülkeden 6 bin 295 öğrenci müracaatta bulundu

Türkiye’de eğitim görmek için 97 ülkeden 6 bin 295 öğrenci müracaatta bulundu

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) kardeşlik köprüleri kurmak ve Müslümanca bir bilincin oluşmasına katkıda bulunmak gayesiyle gerçekleştirdiği milletlerarası burs programlarına bu yıl, Avrupa’dan Afrika’ya, Asya Pasifik’ten Latin Amerika’ya, Orta Asya’dan Balkanlara 97 farklı ülkeden 6 bin 295 öğrenci, Türkiye’de eğitim görmek için müracaatta bulundu.

TDV’nin yurt dışından gelen öğrencilere Türkiye’de eğitim imkanı sunan, Milletlerarası İmam Hatip ve Milletlerarası Lisans programlarına müracaatlar tamamlandı. Memleketler arası öğrenciler, Türkiye Diyanet Vakfı’nın Milletlerarası Burs Programlarına ağır ilgi gösterdi. Türkiye Diyanet Vakfı, 2020 Memleketler arası Burs Programları kapsamında Milletlerarası İmam Hatip Lisesi programı için 215, Milletlerarası İlahiyat Lisans programı için de 80 öğrenci olmak üzere toplam 295 öğrenci Türkiye’de eğitim görme imkanına kavuşacak.

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 1993 yılından bu yana yurt dışında ve yurt içinde eğitim çalışmaları sürdüren Türkiye Diyanet Vakfı’nın başlatmış olduğu Milletlerarası Burs Programları kapsamında her yıl dünyanın dört bir tarafından öğrencilere Türkiye’de eğitim imkanı sunduklarını tabir etti. Türkiye’nin yanı sıra gönül coğrafyasında eğitim çalışmalarını öncelikli faaliyet alanları içerisinde gören Türkiye Diyanet Vakfı’nın, dünyanın pek çok noktasından gelen öğrencilere Milletlerarası İmam Hatip Lisesi, Milletlerarası Burs Programı ve Memleketler arası İlahiyat programı üzere projelerle eğitim imkanı sunduğuna dikkati çeken Açık, “Bugüne kadar 111 ülkeden binlerce öğrenciye Türkiye’de eğitim imkanı sunan Vakfımız, burs imkanları ile birlikte barınma ve farklı eğitim sisteminden gelen öğrenciler için tamamlayıcı eğitim imkanları da sağlıyor. Memleketler arası öğrencilerin her geçen yıl artarak devam eden Türkiye’de eğitim görme isteği de bizleri memnun ediyor. Bu yılda 97 ülkeden müracaat yapan 6 bin 295 öğrencimizden 295’ini ülkemizde konuk edeceğiz” halinde konuştu.

“Uluslararası İlahiyat Programı kapsamında gurbetçi vatandaşlarımızın çocuklarını ülkemize getirerek burada hem dini hem de kültürel eğitimlerine katkı sağlıyoruz”

Eğitim çalışmalarıyla birlikte dünyanın dört bir yanında Türkiye sevdalısı gençler yetiştirildiğini söz eden Açık, şunları kaydetti:

“Vakfımız, lise, lisans ve lisansüstü alanlarda başlatmış olduğu Memleketler arası Anadolu İmam Hatip Lisesi, Milletlerarası İlahiyat ve Lisansüstü programlarla gönül coğrafyamızda kardeşlik köprüleri kurmaya ve Müslümanca bir bilincin oluşmasına katkıda bulunuyor. Memleketler arası İlahiyat Programı kapsamında gurbetçi vatandaşlarımızın çocuklarını ülkemize getirerek burada hem dini hem de kültürel eğitimlerine katkı sağlıyoruz. Yalnızca kendi evlatlarımıza değil, ümmetin evlatlarına da sahip çıkıyoruz. Dünya üzerinde, genel olarak eğitim-öğretime ve özelde ise din eğitimine erişim imkânından yoksun Müslüman toplumlara bu imkânı sunuyoruz.”

Memleketler arası eğitim programları ile milletler ortasında gönül köprüleri kurduklarını belirten Açık, bu öğrencilerin Türkiye sevdalısı olarak ülkelerine döndüklerini ve Türkiye’nin gönüllü tanıtım elçileri olduklarını söyledi.

Mülakat kapsamında adayların öncelikle öğrenci seçme sınavına sonrasında da Kur’an-ı Kerim okuma, manaya, ezberleme, dini bilgi seviyesi, genel kültür bilgi seviyesi, kendini söz becerileri ve tercih bilincine sahip olma alanlarında mülakata tabi tutulacağını belirten Açık, mülakatta sıralamaya nazaran üstte yer alan adayların Türkiye’deki lise ve üniversitelerin kontenjanlarına nazaran yerleştirilmesinin yapılacağını vurguladı.

Öğrenci mülakatlarının Ağustos ayının sonuna kadar devam edeceğini belirten Açık, mülakat sonrası değerlendirmelerin 30 Ağustos-15 Eylül 2020 tarihleri ortasında yapılacağını ve sonuçların 15 Eylül’de ilan edileceğini söyledi.

Açık, hala 86 ülkeden bin 88 öğrencinin; İstanbul, Kayseri, Konya, Bursa ve Sivas’taki Memleketler arası Anadolu İmam Hatip liselerinde eğitimini sürdürürken, Memleketler arası ilahiyat lisans programında 74 ülkeden 556 öğrenci, memleketler arası ilahiyat lisansüstü programlarında 35 ülkeden 72 öğrenci, memleketler arası ilahiyat programında 14 ülkeden 404 öğrencinin Türkiye Diyanet Vakfı dayanağıyla Türkiye’de eğitim gördüğünü belirtti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Mobil dünyada bir ilk: Google Play Store’da 10 milyar defa indirildi