DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Türkiye, teknoloji ortamında cazibe merkezi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Çinli teknolojik alt yapı devi Türkiye’de yatırım yapacak.

Boğaziçi Bilgisayar, Çin merkezli router, modem ve switcher üreticisi H3C ile distribütörlük anlaşması imzaladı. Gaye, 2021 ve sonrasında Çinli şirketin üretim bazında Türkiye’ye yatırım yapması. Girişimin gerçekleşmesi halinde ilk etapta 200 kimseye istihdam sağlanacak.

2019’u 5 milyar dolar ciro ile kapatan Çinli teknolojik alt yapı firmasının gelecek yıl Türkiye’de yatırım yapması hedefleniyor.

Hususla ilgili değerlendirmelerde bulunan Boğaziçi Bilgisayar Yönetim Heyeti Başkanı Abdullah Tecdelioğlu, “Türkiye gerek coğrafi konumu gerekse dinamik yapısıyla global teknoloji devleri için üretim ve pazarlama mealinde cazibe merkezi. Dinamik nüfus yapımız ve teknoloji yerindeki tecrübelerimiz büyük yatırımları çekmek için önemli bir avantaj. Türkiye, bu şirketin Avrupa ve Ortadoğu üretim üssü olabilir. Devletimizde IT ve Network eserleri kesiminin yekun hacmi 450 milyon dolar. H3C ile bu pastadan yüzde 10 hak almamız halinde Çinli şirketten ülkemize fiziki yatırım gerçekleşecek. Bu amacımızın gerçekleşmemesi için hiçbir neden yok” dedi.

Genel Yönetici Ümit Önder ise H3C ile yılın başından bu yana Özbekistan, Kazakistan ve Almanya özelinde katma bedeli yüksek satış girişimlerine imza attıklarını tabir etti. Önder, “Şu ana kadar geliştirdiğimiz ortak girişimler, yaptığımız anlaşmanın ne denli hakikat bir adım olduğunun açık bir göstergesi. Çinli teknoloji devinin globaldeki yekun çalışan sayısının yüzde 50’sini ar-ge departmanı oluşturuyor. Şirket olarak asıl maksadımız teknoloji devinin Türkiye’de fiziki yatırım yapması. Bu yatırımın gerçekleşmesi halinde ilk iki yılda 200 insana istihdam sağlamış olacağız. Bunun yanında Türkiye, şirketib Avrupa’da ve yakın coğrafyada üretim merkezi olacak” formunda konuştu.

H3C Türkiye Memleket Yöneticisi Mr. Zhao Long da, “Türkiye pazarına girmeden önce birçok firmayı araştırdık. Yaklaşık 6 aydır bir seri projeyi birlikte yürütüyoruz. Türkiye, teknoloji yatırımları için hakikat bir ülke. Satış ve pazarlama ağımız Çin dışında Japonya, Tayland, Pakistan, Kazakistan, Rusya, Malezya ve Türkiye’de mevcut. 2020’nin ilk altı ayında Türkiye hem ciro hem de satış ağı konusunda bu ülkeleri geride bıraktı” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kenya’ya interneti balonlar taşıyacak