a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • “Tüketici itimat endeksindeki artış müspet seyrin habercisi”

“Tüketici itimat endeksindeki artış müspet seyrin habercisi”

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ADANA-DÜNYA

Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe, medya konferans sistemiyle yapılan meclis içtimasında yaptığı değerlendirmede, haziran ayı tüketici itimat endeksindeki artışın ekonomideki toparlanmanın müspet cephede seyrine işaret ettiğini söyledi.

Üyelere hitap eden ATO Başkanı Menevşe, tüm dünyayı saran koronavirüsün yarattığı çetin ve beklenmedik değişim sürecinin üstesinden iddialar yürüterek değil, ekonomiyi ayakta tutacak tahliller ve süratli üretimle gelineceğini belirtti. Menevşe, “Zor ve beklenmedik bir sürecin tam ortasındayız. Evvel bu salgının üstesinden geleceğiz ve ekonomik büyümemizi beklentilerimizin üstüne çıkaracağız. Artık kestirimler yanına yolumuza bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Bunu başarmak için ekonomimizi ayakta tutacak üretimimize sürat vermeliyiz. Yalnızca salgının tesirlerini gidermek için değil, sonrasında oluşacak yeni dünya nizamında en güçlü halde yanımızı almak için çok daha fazla çalışmalıyız’’ dedi.

“Normalleşme sürecinde Türkiye daha süratli toparlanıyor”

Sıradanlaşma sürecinde dünya ekonomilerine orantıyla Türkiye ekonomisinin daha süratli toparlandığına dikkati çeken Menevşe, “Uygulanacak siyasetlerin alınan önlemlerin pandeminin ekonomik maliyetlerini düşürmeyi ve pandemi sona erdikten sonra uzun bir toparlanma süreci mekanına süratli bir toparlanmayı hedeflememiz şart” diye konuştu.

Haziran ayı tüketici itimat endeksi raporunu da kıymetlendiren Menevşe, yaşanan artışın ekonomideki toparlanmanın olumlu cihette seyrine işaret ettiğine dikkati çekerek “Bu yıl beklentilerin üstünde bir noktada kapatırsak gelecek yıllara ışık tutacak bir ekonomi rotamız oluşacaktır” sözünü kullandı.

Tüm bunların gerçekleşmesi için salgına karşı önlemlerin meselesiz yanına getirilmesi gerektiğini vurgulayan Menevşe “Sağlık konusunda da rehavete kapılmazsak 2021’de küresel ekonominin öne çıkan ülkelerinden biri oluruz. Alınan önlemlere yenilerini ilave etmeye devam edilmelidir. Bu suretle, bu yılın üçüncü çeyreğinden itibaren, lakin münhasıran 2021’de bu rüzgârı bilakis döndürebiliriz” dedi.

Vatandaşların, pandemi öncesi tüketim alışkanlıklarına dönmesinin piyasa istikrarı açısından büyük önem arz ettiğini belirten Menevşe, olağanlaşma sürecine ayak uydurmak, ekonomik durgunluğun daima hale gelmesinin önüne geçilmesi için işçi-işveren, üretici-tüketici, tedarikçi-alıcı, ilişkilerinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini laflarına ekledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Fransa ekonomiyi “daha yeşil” hale getirmek için ilave 15 milyar euro harcama yapacak – Macron