DOLAR

32,8126$% -0.04

EURO

35,1423% -0.05

GRAM ALTIN

2.448,19%-0,08

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

TAM ALTIN

15.997,00%-0,31

BİST100

10.771,36%0,29

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Tire’de su sorunu çözülmezse 5 bin personel işsiz kalabilir

Tire’de su sorunu çözülmezse 5 bin personel işsiz kalabilir

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Başta süt ve süt eserleri olmak üzere besin endüstrisinin önemli kuruluşlarını bünyesinde barındıran Tire Organize Sanayi Bölgesindeki tesislerin, su sorununun giderilememesi durumunda kapanma, yaklaşık 5 bin emekçinin de işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği bildirildi. Tire Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkanı Metin Akdaş, “Çözüm önerilerimiz ve finansmanımız hazır. Yakın gelecekte kurulmakta olan yeni tesisler ile eski tesislerin tam kapasiteye ulaşması halinde günlük 15 bin metreküp suya gereksinim var. Bu temin edilemezse, 5 bin kişinin istihdam edildiği TOSBİ’deki besin fabrikaları kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak” dedi.

Tire Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkanı Metin Akdaş, Tire Organize Sanayi Bölgesindeki su problemiyle ilgili açıklama yaptı. Bugüne kadar hazırladıkları ve içinde tahlil önerileri bulunan evraklara her platformda gündeme getirdiklerini vurgulayan Akdaş, “Kısa vadede Organize Sanayi Bölgemizde bilhassa süt eserleri ve besin eserlerine yönelik tesislerin artması nedeniyle muhtaçlık giderek yükseliyor” dedi.

Akdaş, “Örnek vermek gerekirse bölgemizin yanında bulunan Mondi Tire Kutsan Kağıt ve Ambalaj Firması hamur sürece bölümünün bir kısmını kapatmış, üretimi azaltmış ve proses suyu ölçüsünü düşmüştür. Geçmiş yıllarda DSİ ilgili firmaya yüksek oranda su tahsisi yapmış; lakin tahsis edilen suyun büyük ölçüsü kullanılmamakta, atıl durumda kalmaktadır. Tahsisli ve kullanılmayan suyun tarafımıza tahsisi edilmesi durumunda rahatlama imkanı bulacağız” halinde konuştu.

Tire Kurşak Mahallesi’nde, su temin etmek üzere satın alınan yerdeki suyun bölgeye ulaşması için gerekli müsaadelerin, mevsimi susuz geçirilmemesi için bilhassa hızlandırılması gerektiğini de belirten Akdaş, “Bölgemizde imali tamamlanan ve tamamlanmak üzere olan baraj ve göletlerde sanayi bölgemiz için de kullanım hakkının tesis edilmesini, İzmir Kalkınma Ajansı tarafından finans takviyesi ile uygulamaya başladığımız ’Atıksu Arıtma Tesisinden Çıkan suyun İleri Arıtma ile Ziraî Sulamada Kullanılması’ projesinin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması konusunu da yetkilileri ilettik” diye konuştu.

“Bazı firmalarımız üretimi durdurma noktasına geldi”

Tire organize Sanayi Bölgesindeki DSİ tarafından lisanslı kuyularda su randımanının yüzde 7-8 oranına düştüğünü hatırlatan Metin Akdaş, “Özellikle, yaz aylarında su takviyesi aldığımız S.S. Karateke Sulama Kooperatifi kuyularının ziraî sulamaya yönlendirilmesi nedeniyle, yüklü olarak besin üretimi yapan bölgemiz sanayicisine su sağlayamaz duruma geldi. Hatta birtakım firmalarımız üretimi durdurma noktasına geldi. Bu nedenle bölgemize yakın, 33 milyon metreküp su tutma kapasiteli Bayındır Zeytinova Barajından muhtaçlığımız olan suyun 12 kilometre isale çizgisi finansmanının bölgemizce karşılanması şartı ile yüzde 25’lik kullanma suyunun tarafımıza tahsis edilmesini istiyoruz” biçiminde aktardı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Goldman Sachs, Merkez Bankası’ndan 1,75 puan faiz artışı bekliyor