DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • TİM Başkanı Gülle: Rekorların kırılacağı yeni bir dönem olacak

TİM Başkanı Gülle: Rekorların kırılacağı yeni bir dönem olacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “İhracat ailesi bugüne kadar aldığı hiçbir desteği karşılıksız bırakmadı ve kendisine verilen bütün destekleri bu ülkeye muvaffakiyet olarak, rekor olarak ve bir gelir olarak karşılığını verdi ve vermeye de devam edecek. İnşallah bunun altyapısı, bilgi ve birikimi ihracat ailemizin hepsinde var.” dedi.

İstanbul Kimyevi Unsurlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından kimya kesimindeki üye firmaları başarılı ihracatlarından dolayı onurlandırmak ve teşvik etmek maksadıyla beşincisi düzenlenen “İKMİB İhracatın Yıldızları Armağan Töreni” bu yıl online olarak gerçekleştirildi.

İsmail Gülle, merasimde yaptığı konuşmada, TİM olarak, dijitalleşme ve inovasyona inançlarının tam olduğunu ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile ilk sanal ticaret heyeti ve sanal fuarları da düzenlediklerini dile getirdi.

Pandemi döneminde sıkça bir araya geldiklerini ve bu süreci faal bir şekilde sürdürmeye çalıştıklarını aktaran Gülle, “Bugün, 28 farklı kategoride en başarılı ihracatçılarımız armağanlarını alacaklar. Birinci kere dijital ortamda yapılan bu armağan merasimi de bir başlangıca vesile olacaktır.” diye konuştu.

“Bu dönemde bizlere vermiş olduğunuz destek sahiden unutulmaz”

Gülle, Bakan Pekcan’ın ihracatçılara büyük destekler verdiğini belirterek, şunları söyledi:

Sayın Bakanım, bu güçlü dönemde ihracat ailesinin her türlü sorunu ile yakından ilgilendiniz. 3 aylık bu süreçte bizi hiç yalnız bırakmadınız. Bizlerin sizlere ilettiği hiçbir sorunu, hiçbir öneriyi ortada bırakmadınız, yanıtsız bırakmadınız. Ve bu dönemde ihracatın ve ihracatçının etkilenmemesi ismine bizlere daima destek oldunuz. Bu nedenle başta Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız olmak üzere sizlerin ve hükumetimizin bakanlarının bu dönemde bizlere vermiş olduğunu destek nitekim unutulmaz.

Bugün çok kısa zaman içerisinde ihracatı toparlayarak haziran ayında yeni alışılagelmiş döneme süratli bir başlangıç yapmamızdaki en büyük gücü ve desteği sizlerden aldık. İhracat ailesi bugüne kadar aldığı hiçbir desteği karşılıksız bırakmadı ve kendisine verilen bütün destekleri bu ülkeye muvaffakiyet olarak, rekor olarak ve bir gelir olarak karşılığını verdi ve vermeye de devam edecek. İnşallah bunun altyapısı, bilgi ve birikimi ihracat ailemizin hepsinde var.”

“Kimya bölümü pandemi döneminde az etkilenen dallardan oldu”

Haziran ayında ihracatın yüzde 15,8 artışla 13,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini anımsatan Gülle, şunları kaydetti:

“Geçen yıl İKMİB’in ihracatı da 20,6 milyar dolar oldu. Pandemi döneminden az etkilenen dallardan oldu. Türkiye’nin ihracatını dünyadaki 185 ülkede muvaffakiyetle temsil etti. Dünyadaki ihracatını bütün ülkelere gerçekleştiren en başta gelen bölümümüz oldu. Pek birçoklarında artış yakaladı. İnanıyoruz ki bundan sonraki dönemde, yılın 2. döneminde burada daha büyük rakamlar bekliyoruz. Bizim kimya ihracatçı birliğimizin yıllık ihracat ünite kilogram fiyatı 78 sent civarında. Bundan sonraki süreçte bizim Türkiye’nin ihracatının pahasını artırmanın yanında kimya birliğimizin de kilogram ihracatını artırmak ve yakalayacağımız artış ivmesiyle gayelerimizi gerçekleştirmek bundan sonraki en temel gayemiz olacaktır.

“Normalleşme ve rekorların tekrar kırılacağı yeni bir dönem olacak”

Gülle, pandemi döneminin Türk kimya kesiminin çok önemli hizmetlerine de şahitlik ettiğini dile getirdi.

Münhasıran bu dönemin gereksinimi olan dezenfektan, maske ve tıbbi hijyen gereksinimlerinin temininde kimya birliğinin eklerinin altını çizen Gülle, şunları kaydetti:

“Gerek yurt içinde ülkemizin muhtaçlığı olan bu unsurların temininde, gerekse bizlerin muhtaçlığını doldurduktan sonraki süreçte ihracata ağırlaşarak gösterdikleri başarılı çalışmaların da takdiri gerekiyor. Mahsusen geçen yılki ihracatının yüzde 400 üzerinde artış gerçekleştirilen maske, hijyen eserlerinde, dezenfektanda ve teneffüs cihazları ihracatında mahsusen bu dönemde ülkemiz için gurur verici muvaffakiyetler oldu. İnşallah bundan sonraki süreçte bu altyapının, bu tedarik zincirinde ülkemizin güvenilir bir liman olması, etrafa ve beşere sağlıklı üretim sağlama özelliğini hiç kaybettirmeden devam ettirmesi, hiçbir işi yarım bırakmaması ve teslim etmesi bu dönemde Türkiye için son aşama önemli bir muvaffakiyettir.”

Gülle ayrıyeten, hükumet tarafından sağlanan desteklerle ihracatın haziran sonrası yeni bir döneme girdiğine işaret ederek, bu dönem sonrasında sıradanlaşma ve rekorların tekrar kırılacağı yeni bir dönem olacağını laflarına ekledi.

“Otomotiv dalının akabinde yılı 2. sırada tamamladık”

İKMİB Yönetim Konseyi Başkanı Adil Pelister ise yeni “dijital normalin” birtakım ilkleri de yaşattığını belirterek, geçen ay ilk Dijital Satın Alma Heyeti tertibini Kolombiya özelinde yaptıklarını ve tekrar TİM çatısı altında, ilk Dijital Armağan Töreni’ni de yapmaktan dolayı gurur duyduklarını dile getirdi.

2019 yılında gerek yekun ihracatta, gerekse sektörel olarak, kimya ihracatında rekorlar kırdıklarını aktaran Pelister, “Toplam ülke ihracatımız 180,5 milyar dolar olmuştu. Yekun kimya bölümü ihracatımız ise, 2018 yılına nazaran yüzde 18,5 büyüyerek yekun ülkemiz ihracatından yüzde 11,4 hisse alarak, 20,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. 2019 yılında kimya kesimi olarak büyük bir muvaffakiyete imza atarak, otomotiv kolunun akabinde yılı 2. sırada tamamladık.” diye konuştu.
Kimya kolundaki mamuller haricinde, gayrı 27 bölümlerde de ham unsur ve yarı mamullerini de vererek, ek sağladıklarına dikkati çeken Pelister, şöyle devam etti:

“2019 yılı ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları, Brexit meselesi, İran ambargosu, Suriye savaşı üzere, birçok meseleler varken biz kimya dalı olarak tekrar de rekorlar kırdık. Saf ki 2019 yılında , ihracat rekorlarını kırmamızın yanı sıra, birçok faaliyet de gerçekleştirdik. Ur-Ge heyetlerimiz, Milletlerarası fuar iştiraklerimiz, Milli Iştirak Fuar organizasyonlarımız, satın alma heyetlerimiz, markalaşmayı ve Ar-Ge’yi destekleyen yarışlarımız oldu. Dünyanın dört bir bucağında, ülkemizi ve dalımızı tanıttık, anlaşmalara imza attık, eserlerimizi dünyaya sattık. Biz kazandık, ülkemiz kazandı.”

“Haziran 2020 itibarıyla 8 milyar 640 milyon dolarlık ihracat rakamını yakaladık”

Adil Pelister, 2020 yılına hoş başladıklarını ve kimya dalı olarak, 23 milyar dolar ihracat yapmayı hedeflediklerini anımsattı.

Pelister, ihracatçılarla birlikte bu rakamları yakalayacak birçok tertipler da planladıklarını fakat yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin bir anda bütün dünyayı alt üst ettiğini söyledi.

Yeniden de bütün bu karmaşaya karşın kimya bölümü olarak Haziran 2020 itibarıyla 8 milyar 640 milyon dolarlık ihracat rakamını yakaladıklarını dile getiren Pelister, “İhracatımız, haziran ayında geçen aylara nazaran önemli bir artış kaydetti. Önümüzdeki aylarda müspet havanın artarak devam edeceğine ve geçen yılki 20 milyar dolarlık rakamı yakalayacağımıza dair inancımız tamdır. Ayrıyeten, dünyayı kapsayan dehşet bir durum ne yazık ki yaşanmaya devam ederken, bütün dünyada üretim, tüketim ve lojistik dahil olmak üzere ekonomik zincirin birçok halkası zarar gördü. Global Kovid-19 salgınında, zarar gören ekonomilerini en az hasarla atlatabilmeleri maksadıyla dünya ülkeleri kendi ekonomik güçleri orantısında, ticari hayatlarına çeşitli destekler sağladı.” sözlerini kullandı.

Devletin de bu noktada elinden gelen desteği esirgemediğini vurgulayan Pelister, birebir zamanda, finansmana erişimi kolaylaştırarak, üretim ve yatırımlarına devam etmek isteyen gerçek kolu olan desteklerini de artarak sürdürdüğünü belirtti.

İKMİB’in “Kimya Teknoloji Merkezi” kurma çalışmaları

Pelister, İKMİB olarak “Kimya Teknoloji Merkezi” kurma çalışmalarına da değinerek, laflarını şöyle tamamladı:

“Bu merkezimizde akredite edilmiş laboratuvarlar, dijital kütüphaneler, start-up meydanları, konferans salonları ve alt kesimlerimizin muhtaçlıklarının karşılandığı dijital tahliller olacaktır. Bu yönleri ile bu türlü bir merkez Türkiye’de bir ilktir. Kimya teknoloji merkezi kurma teşebbüsümüzü destekleyen ticaret bakanımıza ayrıyeten teşekkürlerimi arz ederim. Kimya kolumuz 2030 yılına gelmeden Türkiye’nin ihracattaki en büyük dalı olacaktır. Pandemi ile birlikte global ekonominin bu yıllardaki yavaşlamasına karşın, önümüzdeki yıllara umudumuz artarak devam ediyor. Yeni dijital çağda, yüksek teknolojiye dayalı, dünya standartlarında üreterek büyümeyi görmek, dalımızda büyük bir heyecan yaratmaya devam edecektir.”

28 kategoride 140 firmaya armağan

Öte yandan, İKMİB İhracatın Yıldızları Armağan Töreni’nde yekun 28 kategoride ilk 5’e giren 140 firma armağan almaya hak kazandı.

Merasimde genel sıralamada, birincilik mükafatını SOCAR Türkiye aldı. Ciner İç ve Dış Ticaret’e ikincilik armağanı verilirken Eti Maden İşletmeleri de üçüncülük mükafatına layık görüldü.

Kaynak: AA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İsrail piyasaları kapanışta düştü; TA 35 0,27% kıymet kaybetti