a

Tezgahlar somon ve alabalıkla doldu

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Trabzon’da, denizlerdeki av yasağı nedeniyle balık çeşitliliğinin azaldığı tezgahları, bugünlerde kafeslerde yetiştirilen alabalık ve somon süslüyor.

Av yasağı kapsamında olmadıkları halde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bir müddet küçük tekneleriyle denize açılamayan balıkçılar, hava sıcaklarının yüksek seyrettiği bugünlerde kıyıya barbun ve iskorpitle dönüyor. Bu balıkları genellikle il dışına satan balıkçılar, iç piyasada ise tezgahlarında yerli somon ve alabalığa bölge veriyor.

Karadeniz’deki kafeslerde yetiştirilen ve 6 kilograma kadar yüke ulaşabilen somon ile genellikle Maçka’nın Çoşandere ortamında üretimi yapılan yerli alabalıklar, kilogramı 20 liradan başlayan fiyatlarla av yasağı devrinde alternatif olarak tüketicilerin sofrasında nokta alıyor.

Şark Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Berhudar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl koronavirüs salgınından her dalın olduğu üzere balıkçıların da etkilendiğine değinerek, birçok balıkçının 15 Nisan’da başlayan av yasağından evvel dönemi sonlandırdığını belirtti.

Av yasağına karşın yerli somon ve alabalıkların geçmiş yıllara nazaran daha düşük fiyattan satışa sunulduğuna işaret eden Berhudar, “Yerli somon ve alabalık balıkçılarımızın tezgahlarında çok düzgün fiyattan ve günlük olarak satılıyor.” dedi.

“BALIĞI SOFRAMIZDAN EKSİK ETMEMEMİZ GEREKİYOR”

Berhudar, salgın sürecinde kişilerin farklı nedenlerle balıktan uzak kaldıklarını gözlemledilerini belirterek, “Birçok insan köyüne gitmek durumunda kaldı. Okulların tatil olması ve kimi kurumların da konuttan çalışma sistemine geçmesi velev istemez balık satışlarında düşüşe yol açtı. Balık bilindiği üzere hem sağlık hem de istikrarlı beslenme açısından büyük bir nimet. Münhasıran bugünlerde balığı soframızdan eksik etmememiz gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Karadeniz’de balık popülasyonunun bugünlerde yeterli seviyede olduğunu vurgulayan Keyifli, av yasağı öncesinde bu mevzuda yeterli izlenimler elde ettiklerini söz etti.
Trabzon Balık Pazarı’nda satış yapan Mehmet Can Örseloğlu ise sıradanlaşma süreciyle birlikte yaşanan hareketliliğin ilerleyen periyotlarda daha artmasını beklediklerini söyledi.

Salgın nedeniyle balık ihracatında yaşanan düşüş nedeniyle fiyatların geçmiş yıllara nazaran daha müsait olduğunu belirten Örseloğlu, “Şu anda küçük teknelerin az ölçüde tutmuş olduğu istavrit, mezgit ve kalkan var. Biz de bunları tezgahta çeşit olsun diye alıyoruz. Yaz balıkçılığında kültür balıkçılığına gerçek dönüş olmasından ötürü daha fazla ölçüde somon ve alabalık nokta alıyor. Geçen sene ihracatının fazla olmasından dolayı somon 35 lira seviyelerindeydi. Bu sene ise kilogramı 20 liradan başlayan fiyatlardan satılıyor.” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Döviz – Dolar Covid-19 Dehşetleri Üzerine Yararlı