a

Telekomünikasyon bölümü gelirleri 15,1 Milyar TL oldu

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Bölüm gelirlerinin 2003 yılında 15 milyar TL olduğu düşünüldüğünde dalın hedeflenen büyümeyi yakalayamadığı anlaşılıyor. TELKODER 2020 başında yayınladığı raporda 2019 yıl sonu gelirlerinin 15,4 milyar TL olacağını öngörmüştü. Gelinen noktada gelirlerin beklenenden de az olması dalda bir an evvel tam yarışması sağlayacak adımların atılmasını farz kılıyor.

2019 yılı ahir pazardaki en büyük üç operatör ve iştirakleri dışında kalan alternatif işletmecilerin pazar hissesinin, bölümün yarışmaya açılmasının üzerinden yaklaşık 18 yıl geçmiş olmasına karşın, yüzde 9’lar seviyesinde kaldığı görülüyor. TELKODER’e nazaran bu orantı Avrupa Birliği ülkeleri (AB) ile kıyaslandığında çok düşük olarak bedellendiriliyor ve dalda kaliteli ve tüketici yararına çalışmaların ortaya çıkmasını engelliyor.

TELKODER’e nazaran pandemi sürecinde başarılı bir sınav veren telekomünikasyon bölümünün problemlerinden tam olarak sıyrılması, yarışmanın artması ve kolun büyümesi için fiber altyapı ve done merkezi yatırımları da kritik ehemmiyet taşıyor.

“Fiber altyapı bir devlet siyaseti olarak ele alınmalı”

Tüm dünyada tesirini sürdüren pandemi süreci iş ve eğitim hususlarında yeni metotları de ortaya çıkarttı, bu periyotta uzaktan çalışma ve eğitim prosedürleri yaygın olarak kullanılmaya başlarken fiber altyapının da ehemmiyeti bir kere daha ortaya çıktı. Eğitimden, sıhhate, kültüre kadar hayatımızı internet ortamı üzerinden normalleştirdiğimizi vurgulayan TELKODER Idare Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci: “Ülke olarak internetin değerini bir defa daha kavradığımız bu devirde ve sonrasında fiber altyapının gelişimi kritik kıymet taşıyor. Bu noktada, artan olgu trafiği de göz önüne alındığında fiber altyapımızı güçlendirmemiz kural. Devletimizde bu meydanda yatırım yapmak isteyen çok sayıda işletmecimiz bulunuyor. Fiber altyapının süratle ve yaygın olarak tüm ülkede tesis edilmesi için mevzunun bir devlet siyaseti olarak ele alınması gerekiyor. Bu siyaset doğrultusunda yatırım yapmak isteyen işletmecilerin önü açılmalı, fiber kablo döşemek isteyen işletmecilerden istenen yüksek fiyatlar yine ele alınmalı, bürokratik köstekler ortadan kaldırılmalı, altyapı yalnızca birkaç firmanın inisiyatifine bırakılmamalı ve belediyelerin bugüne kadar yapmış oldukları fiber altyapı gayrı işletmecilerin de tasarrufuna açılmalı. Bu adımların atılması halinde ülkemizin fiber altyapı konusunda OECD ülkeleriyle eşit bir seviyeye geleceğinden velev daha ileri bir yatırım yapacağımızdan şüphemiz yok. Önümüzdeki süreçte bu tahlillerin kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere sahiplenilmesi ve şahsi dal eliyle tüm ülke çapında süratle ve yaygın olarak fiber altyapı şebekesinin tesisinin sağlanmasını temenni ediyoruz.” diyor.

“Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalması ulusal bir öncelik olarak görülmeli”

Hazırladığı tahlilde olgu merkezlerinin desteklenmesini de başka bir başlıkta ele alan TELKODER ülkemizde üretilen datanın (hem kamu tarafında hem ticari hayatta) yurt dışında depolanmasının güvenlik açısından riskli olduğunun altını çiziyor. TELKODER; bu dataların ulusal güvenliğimizi tehlikeye atacak bir meseleyle karşılaşmamak için ülkemizde mahal alan olgu merkezlerinde saklanmasını ulusal bir öncelik olarak görüyor. Bu hususta münhasıran son birkaç yıldır farkındalığın arttığını lisana getiren Teberci: “Kamu temsilcileri tarafından ülkemiz verisinin ülkemizde kalması gerekliliği zaman zaman lisana getiriliyor. En son Temmuz 2019’da yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde done merkezlerine direkt atıf yapılarak data merkezlerine ilişkin önlemlere nokta verilmişti. Bunlar sevindirici gelişmeler elbette. Lakin bu çalışmaların lafta kalmaması ve bir an evvel adım atılması gerekiyor.”

Bünyesinde uzun yıllardır nokta alan Done Merkezi İşletmecileri sayesinde önemli bir haber birikimi bulunan TELKODER’e nazaran ülkemizde faaliyet gösteren olgu merkezlerimizi destekleyecek, teşvik edecek çalışmalar şöyle sıralanıyor:

  • Cazibe Merkezleri kapsamında olgu merkezlerine sağlanmak istenen teşvikler yararsız kaldı. Verilecek teşviklerin yararlı olabilmesi için il ve beyaz alan sonunun kaldırılması gerek. Her büyüklükteki işletmecinin istediği illerde yapacağı faaliyetler destek kapsamına alınmalıdır.
  • Elektrik fiyatları Done Merkezi işletmecileri için en kıymetli ve en pahalı girdi şu an. Elektrik fiyatlarının en fazla sanayi tarifesinin yarısı kadar olmalıdır.
  • Tüm Erişim Sağlayıcıların iştirakinin zarurî olacağı birden fazla İnternet Değişim Noktasının kurulması bir an evvel gerçekleştirilmelidir.
  • Done merkezlerinin temas suratları yükselmeli, fiyatları düşürülmelidir. Fiber erişim sağlayıcıların Data Merkezlerine şahsi indirimli tarife oluşturmaları zarurî tutulmalıdır.

Pandemi Telekomünikasyon dalını hem müspet hem de negatif istikamette etkiledi

Tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de Covid-19 pandemisi toplumsal hayattan tutun da ekonomi, iş yapış modelleri üzere her yerde değişikliği mecburî kılıyor. Başka kesimler için bir girdi, olmazsa olmaz bir bölüm olan Elektronik haberleşme kolu de salgından en çok etkilenen bölümlerin başında geliyor. Pandeminin kesime mali tesirlerine de açıklamasında mekan veren TELKODER mevzuyu ferdî müşteriler ve kurumsal müşteriler olarak iki münferit başlıkta ele almak gerektiğine dikkat çekiyor. TELKODER’e nazaran; bu süreçte ferdî müşteri tarafında uzaktan çalışma ve toplumsallaşma gereksinimi üzere bahisler elektronik haberleşme hizmetlerine olan talebi ve buna bağlı olarak ferdî abonelikleri artırdı. Gelgelelim hususun kurumsal müşteri tarafına bakıldığında durumun farklı olduğu görülüyor. Küçük yahut büyük ölçekli birtakım iş noktalarının, AVM’lerin, örtük kalması, uzaktan çalışma tekniğini benimsemeleri nedeni ile kurumsal abonelik sayılarında düşüş ve tahsilatta kasvet yaşanmaya başladı.

Yaptığı açıklamada telekomünikasyon şirketlerinin pandemi sürecinde fedakarlıkla çalıştığını ve ülkemizin yeni olağana süratle adapte olmasını sağladığının altını çizen Teberci: “Bu süreç sonrasında kolumuzun istenen formda gelişmesi için; pandemi sürecinde tahsilat konusunda meşakkatler yaşayan işletmecilerin rahatlatılmasına yönelik işletmecilerin mali açıdan yükümlülüklerinin ötelenmesi yahut taksitlendirilmesinin gündeme alınması yararlı olacaktır. Yeniden bu süreçte artan internet tasarrufu sebebi ile daha süratli upload (yükleme) gereksinimi da ortaya çıktı. Bu noktada, üyelerimiz öncülüğünde yükleme suratları arttı, bu çalışmaların akabinde ana hizmet sağlayıcı olan Türk Telekom ve cep telefonu işletmecileri de yükleme suratlarında artışlar yaptılar. Bu artışların kalıcı hale getirilmesi gerekiyor. Bu çalışma vatandaşın aldığı internet hizmeti kalitesini de arttıracaktır. Umuyoruz ki, bu çekişmeli süreçte elektronik haberleşme dalının sair tüm dallarda hizmetlerin devamının sağlanması hususundaki ehemmiyeti anlaşılmıştır. Bundan sonra bölümün daha süratli büyümesine yönelik gerekli adımlar daima birlikte atılmasını umut ediyoruz.” diyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Güneydoğu Avrupa için yeni bir temas üssü kuruluyor