a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Tarihi tepesine yaklaştı! İşte beklenen yeni düzeyler

Tarihi tepesine yaklaştı! İşte beklenen yeni düzeyler

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın ikinci süreç gününe yüzde 0.48 oranında yükselişle 8512 puan seviyesinden başladı. 

Borsa böylelikle 3 Ekim’deki tarihi tepesi olan 8 bin 567 puan düzeyine yaklaştı. 

Bankacılık endeksi yüzde 0.83 oranında yükselişle 9569 puan, sanayi endeksi yüzde 0.52 oranında artışla 12845 puan düzeyinde hareket ediyor.

Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yücel Tonguç Erbaş, borsada beklenen tarihi düzeyleri açıkladı ve yatırımcılara tavsiyelerde bulundu.

BORSA GÜNE YÜKSELİŞLE BAŞLADI

“Borsanın yine tarihi tepe düzeylerine gelmesinin iki kıymetli sebebi var” diyen Erbaş, birincisinin geçen hafta kritik olan 8 bin 150 puan düzeyinin üst taraflı kırılması,  ikincisinin ise Türkiye ile ABD alakalarının itimat tazelemesi olduğunu belirtti. Erbaş tıpkı vakit da yabancı girişinin devam etmesinin borsadaki yükselişi tetiklediğinin altını çizdi.

8 bin 150 ve 8 bin 350 puanın ana dayanak düzeyi olduğuna işaret eden Erbaş, 8 bin 500 puanın geçilmesi halinde ise 8 bin 600 ve 8 bin 700 puan düzeylerinin direnç olacağına dikkat çekti. Erbaş, “8 bin 500 puanın geçilmesi değerli bir eşik, bu düzey üst istikametli kırılırsa 9 bin – 9 bin 500 puan düzeyi gündeme gelir” diye konuştu.

Borsa yatırımcısına tavsiyelerde de bulunan Erbaş, yabancı yatırımcıların bankacılık bölümüne, holding paylarına ve ulaştırma dalına ilgi gösterebileceğini belirtti. Yatırımcıların kesinlikle ziyan ve kar maksatları olması gerektiğini vurgulayan Erbaş, temettü döneminin yaklaştığını, münasebetiyle yatırımcıların yüksek temettü getirisi olan ve bilançoları güçlü olan şirketleri tercih etmesi gerektiğini belirtti.

ALTININ GÖZÜ FED’DE

Piyasaların gözü yılın birinci toplantısını yapacak Fed’e çevrildi. 

ABD Merkez Bankası TSİ 21.00’da faiz kararını açıklayacak. Piyasa beklentisi Fed’in faizleri sabit bırakacağı tarafında.

Merkez bankalarının faiz kararlarının direkt etkilediği altın fiyatları için de kritik bir gün olacak.

Fed’in faizi sabit bırakacağı beklentisinin güçlü olduğunu belirten Erbaş, Fed Lideri Powell’ın mevcut faiz oranlarının korunacağı istikametinde ileti verebileceğini tabir etti. “Powell, enflasyonda istenen düzeye gelindiğinde faiz indirimlerine gidilebileceğini de vurgulayacaktır” dedi.

Powell’in bildirilerinin şahin algılanabileceğini, bu durumun da doları güçlendirebileceğini lakin güçlü dolar tesirinin kısa süreceğini vurgulayan Erbaş, Fed’in bildirilerinin altın fiyatlarına yansımasını da kıymetlendirdi.

Powell’ın şahin tavrına devam etmesi durumunda ons altında aşağı hakikat bir baskı olabileceğine işaret eden Erbaş, ons altında yine 2 bin 20 dolar düzeylerinin görülebileceğini belirtti. Altında geri çekilmelerin yatırımcı için alım fırsatı olabileceğine dikkat çeken Erbaş, ons altında 2 bin doların aşağısının düşük bir ihtimal olduğunun altını çizdi. 

KAYNAK: HABER7

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

MTA, metal ve kömür madeni aramalarına sürat verecek