a

SpaceX’ten bir ilk: ABD Uzay Kuvvetleri ile ilk vazife

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Güney Afrika asıllı girişimci Elon  Musk’ın sahibi olduğu şahsi uzay şirketi SpaceX ABD ordusuna ilişkin GPS uydusunu yörüngeye fırlattı. 
  
Geçtiğimiz aylarda kurulan ABD Uzay Kuvvetleri’ne ilişkin olan uydu Florida’daki Cape Canavera Üssü’nden fırlatıldı. 

GPS III SV0 isimli 4 bin 311 kilogram tartısındaki uydu SpaceX’in Falcon 9 roketi ile yörüngeye fırlatıldı. ABD Uzay Kuvvetleri ile ilk işbirliğini hayata geçiren SpaceX bu fırlatış ile 2020 yılında imza attığı uzay görevlerinin  sayısını on teğe yükseltti. 

2019’un son aylarında ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası olarak da bilinen 2020 savunma bütçesini onaylaması ile birlikte ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı da resmen kurulmuştu. 
  
ABD ordusu, kara, hava, deniz, deniz piyadeleri ve sahil güvenlik komutanlıkları olarak 5 ana askeri hizmet komutanlığına ayrılıyordu. Uzay Kuvvetleri Komutanlığı ile birlikte bu komutanlıkların sayısı 6 oldu. 

Yasa kapsamında bölgesel ve işlevsel olarak ikiye ayrılan muharip komutanlıklar ise Merkez Kuvvetler (CENTCOM), Avrupa Kuvvetleri (EUCOM), Hint-Pasifik Kuvvetleri (INDO-PACOM), Afrika Kuvvetleri (AFRICOM) Kuzey Saha (NORTHCOM) ve Güney Saha (SOUTHCOM) Komutanlıkları ile Siber Güvenlik (CYBERCOM), Özel Harekat (SOCOM), Stratejik Kuvvetler (STRATCOM) ve Lojistik (TRANSCOM) Komutanlıkları olmak üzere 10 komutanlıktan oluşuyordu. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

‘Her gün üç dakika al ışığa bakmak, görme kaybını azaltıyor’