a

Sözde medeni dünya topyekûn insanlık suçu işliyor!

Rusya’nın Ukrayna işgali ile birlikte Batı’da topyekûn olarak “Rusya İnsanlık suçu işliyor” sesi yükselmektedir. Gerçekten

Rusya’nın Ukrayna işgali ile birlikte Batı’da topyekûn olarak “Rusya İnsanlık suçu işliyor” sesi yükselmektedir. Gerçekten Rusya insanlık suçu mu işliyor? Tereddütsüz evet. Rusya, ABD ve Batı ile ittifak içinde olan Ukrayna’yı potansiyel tehdit algılayarak ülkesinin güvenliğini gerekçe göstererek masum, sivil, çocuk, yaşlı demeden yani askeri ve sivil hedefleri ayırt etmeden orantısız güç kullanıyor.

Hırsına yenilmiş, güç zehirlemesi yaşayan Rus lider karizmasını çizdirmemek pahasına vicdanını susturarak Ukrayna’yı kan gölüne çevirmeyi hatta tüm insanlığı nükleer silahla yok etmeyi göze almış gibi görünüyor. Bununla da yetinmeyerek savaşa karşı çıkan Rus halkına karşı da acımasız davranıyor.

Peki, Rusya’nın Ukrayna’da işlediği insanlık suçu ilk mi? Elbette hayır. Ne ilktir, ne de tektir. Gerek Çarlık Rusya, gerek SSCB gerekse Rusya Federasyonu döneminde Rusya tarihi bu tür cinayetlerle doludur. Mesela 1552 yılında Rusya’nın Kazan kuşatmasında şehri ele geçiren Rus güçleri, şehir nüfusunun çok büyük kısmını (50.000 kişi)  katletmiştir. Yine benzer bir katliamda Çerkezlere yönelik olmuştur.

1864 yılında gerçekleşen Rus-Çerkes Savaşında 1.000.000 kişiden fazla (nüfusunun %90’ı civarında) Adige (Çerkes) halkı katledilmiştir. Tarih bu benzeri çok sayıda olayı kaydetmiştir. SSCB Rusya’sı ise 1920 yıllarında sadece Kırım’da, Lenin’in onayı ile 50.000 sivili katletmiştir.

 Stalin döneminde yapılan katliamların haddi hesabı yok. SSCB’nın dağılma döneminde 20 Ocak katliamı olarak bilinen 1990 yılının Ocak ayının 19’unu 20’sine bağlayan gece SSCB Ordusu Azerbaycan başkenti Bakü’ye girmesiyle gerçekleştirilen katliamda toplam 147 Azerbaycanlı sivil katledilmiştir. Bu olaylarda 744 kişi yaralanmış, yaklaşık 400 kişi Sovyet ordusu tarafından gözaltına alınmıştır.

Rusya tarihi katliamlarla dolu da Batı’nın sicili çok mu temiz? Elbette hayır. Batı medeniyeti kıyım, katliam, soykırım, gözyaşı ve kan üzerine kurulmuştur. Batı’nın karanlık yüzü neredeyse Rus’a rahmet okutur cinstedir.

Bunlardan hangisini sayalım ki: Haçlı Orduların İslam Dünyasında yaptıkları kıyım mı? Fransa’nın 1917’de Çad’da 400 Müslüman âlimi öldürmesi mi? Ya da 1945 ve sonrası Cezayir’de yaptığı soykırımı mı? 1904’te Nabibya’yı sömürgeleştiren Almanya, bir yıl içinde 75 bin insanı katletmesi mi? 1890-1905 tarihleri arasında Kongo’yu sömürgeleştiren Belçika’nın, 10 milyon civarında insanı öldürmesi, köle olmak istemeyen çocukların elleri ve ayaklarını kesmeleri mi? ABD’nin Hiroşima soykırımı ya Nagazaki soykırımı? Hangisini sayalım ki…

Tekrar konuya dönersek Rusya Ukrayna’da insanlık suçu işliyor da ABD ve Batı dünyası ne yapıyor? Bunlar geleceklerini garantiye almak uğruna Ukrayna’yı bile bile Rusya’nın kucağına attılar. Ukrayna’nın başına geleni örnek gösterip, siyaset ürettiler. NATO’nun gücünü tahkim etmek ve AB ülkelerinin silahlı güçlerini donatmak için Ukrayna üzerinden Rusya tehlikesini oluşturdular. AB ülkeleri üzerinde ABD egemenliğini yeniden tesisi için AB için bir tehdit oluşturdular.

O zaman sormamız gerekmez mi? ABD ve Batı’nın hiç mi suçu yok? Neden adeta Rusya’yı Ukrayna’yı işgal etmeye kışkırtılar? Yoksa Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edebileceklerini tahmin etmediler mi?

Gerçekten mi Batı Ukrayna’daki insan haklarının ihlali için isyan ediyor? Ya da ambargolar uyguluyor? Bana pek inandırıcı gibi gelmiyor. Neden mi? Bunun için Batı’nın bu konudaki mazisine ya da siciline bakmak yeterlidir. Bunun için haçlı ordularının mezalimi dönemine gitmeye gerek yok.

AB’nin insan hakları havariliğine soyundukları döneme bakalım. Ermeni güçleri Rusya’nın silahlı kuvvetlerini arkasına alarak genelde Karabağ’da özelde Hocali yaptıkları katliam ve soykırımda Batı neredeydi? Bu suçu işleyen Ermenistan’ı kınadı mı, yoksa cezalandırdı mı? Avrupa’nın göbeğinde BM korumasındaki Boşnak sivilleri Sırplara kim teslim etti? Bosna’da masun insanlar Sırp kasapları tarafından doğranırken, masum çocuklar katledilirken, kadınlar tecavüze uğrarken Batı neredeydi? Myanmar’da Müslümanlar Keşişler tarafından diri diri yakılırken Batı tatile mi çıkmıştı?

Irak’ta kimyasal silah var ya da ülkeye özgürlük getireceğiz yalanı ile ülke işgal edilerek masum insanların canları, malları, ırzları ayakaltına alınırken, Batı bunları duymuyor muydu?

Suriye’de terör örgütleri kurularak bunlar aracılığı ile vekâlet savaşı verilirken, Batı ne tür bir önlem aldı?

Türkiye’de PKK yıllarca sivilleri katlederken vicdanı hiç sızladı mı Batının? Yoksa bunlar daha fazla cinayet işlensin diye silah ve lojistik yardımda mı bulundular?

Velhasıl ABD ve Batı’nın insan hakları havariliğini yapması bir tiyatro oyunu gibi geliyor insana….

Ya da insan hakları denilince sadece Batı’lı ve sarışın insanlar mı anlamak gerekir? Gelin hep birlikte bir muhakeme edelim. Belki o zaman Batı’nın insan hakkı kavramından ne kastettiğin anlayabilir.

Sonuç olarak, dini, dili, milliyeti, memleketi ne olursa olsun tüm insanları insan oldukları için hakkını koruyan bir dünya tesis edilmedikçe insan hakkından bahsetmek gülünç geliyor insana….

Unutmayalım Rusya karşı uygulanan ambargolarda da en fazla zarar görecek olan bu savaşa karşı çıkan masum Rus insanı olacaktır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türk Dünyası Kültür Başkenti ve Yıldırım!