DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Son dakika: Kırmızı ette bu hileye dikkat! Şırıngayla enjekte ediyorlar…

Son dakika: Kırmızı ette bu hileye dikkat! Şırıngayla enjekte ediyorlar…

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Azık Mühendisleri Odası İzmir Büro Başkanı Uğur Toprak, “Yasamız gereği, kıyma, sucuk, salam ve sosis üretildiğinde önceden dana etinin içerisine yüzdelerini belirtmek kaydıyla kanatlı hayvan eti karıştırılabiliyordu. Ancak son çıkan kanunla birlikte dana sucuğu yapıyorsanız içinde yalnızca dana eti olmak zorundadır.” dedi.

Maliyeti düşürmek isteyenlerin içine at eti, sakatat, kanatlı hayvan eti koyabildiklerini söyleyen Toprak, “Bunlar külliyen taklit tağşiş olarak geçiyor. Bunları önlemenin yolu cezaların kat kat artırılması. Tarım ve Orman Yöneticisi çalışma yürüttüklerini söyledi. Bu hilelere bakarak değil lakin tahlil yaparak anlayabiliriz. Genellikle gözle anlaşılmaz. Bilinen, güvenilen firmalardan alışveriş yapmak gerekiyor. Etiket okumak da önemli. Bu taklit eserleri yapanların birden fazla merdiven altı işletmelerdir.” dedi.

Etiket üzerinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın vermiş olduğu işletme kayıt ve onay numarasının olması gerektiğini belirten Toprak, “Numara yoksa Alo 174’ü arayıp, kesinlikle bir ihbarda bulunmak gerekiyor. Taklit ve tağşiş eserlerin içine koyulan eser önemli. Dana eti içerisine tavuk yahut hindi koyulabiliyor.

Eserlerde bir bozukluk yoksa sıhhate zarar vermez. Ancak kullanılan hayvanların eti tutarlı koşullarda saklanmamışsa azık güvenliğini probleme sokar. At ve eşek üzere hayvanların eserleri kıymaların içine koyuluyorsa mikrobiyolojik ve ekonomik açıdan sorun yaratır” sözlerini kullandı.

‘MAHALLE KASAPLARINDAN ALIŞVERİŞ YAPSINLAR’

Buca Şirinyer’de kasaplık yapan Ahmet Karakurt ise vatandaşları uyararak, “Şu an kesimde beşerler ucuz et mal etmek için hilelere başvuruyor. Genelde dana kıymaya tavuk taşlığı ve sakatat karıştırılıyor. Biz güzel sınıf danaları keserek, müşterilere yeterli hizmet vermeye çalışıyoruz. Inanç vermek çok önemli. Kalitesiz eser derdinde olan kişiler de yok olmaya mahkumlar.

Devamlı denetlemelere takılıyorlar. Vatandaşımız mahalle kasaplarından, güvendikleri alanlardan alışveriş yapmalı. Gel geç, ayak altı eser satan kişilerden et almasınlar. Karışım olan kıymalar daha çabuk bozuluyor, rengi daha mat oluyor. Lezzeti olmuyor. Etleri karıştırdıklarında baharatla açığı kapatıyorlar, buradan da yüzde yüz dana olmadığı anlaşılabilir” diye konuştu.

‘HİLELİ KIYMA KOYU RENK OLUR VE DAĞILIR’

Çamdibi semtinde et eserleri satan Yasin Akbıyık, “Dana etinden yapılan kıyma daha pembe ve açık renkte gözüküyor. Sakatat ve tavuğun taşlığıyla yapılan kıyma ise daha koyu renktedir ve lezzeti çok farklıdır. Hileli kıymayı ama konutta köfte yapıldığı zaman anlayabilirsiniz. Kıyma çabuk dağılır. Bonfilede ise ete su enjekte ediyorlar.

Vatandaşlar dondurulmuş olan bu eserleri konutta lakin kuşbaşı yapıp yemeğin içine koyduklarında, kandırıldıklarını etin gereğinden fazla suyunu salmasıyla anlarlar. Etin rengi kararır. Yükünü yüzde 30, yüzde 20 artırırlar. 1 kilogram olduğunu sandığınız et aslında 850 gramdır. Maliyet olarak 60 TL olan bir eser size 45 TL’ye satılır, ama eser aslında olağan bir kasaptan alacağınız 30 TL’lik bir etle eş pahadır. Vatandaşlarımız bu mevzularda dikkatli olmalı” halinde konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sigorta bölümü son yaşanan sellerin yaralarını sarıyor