a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Son dakika haberi: 1 milyon işyeri için yeni dönem! Berbere, terziye hekim kuralı

Son dakika haberi: 1 milyon işyeri için yeni dönem! Berbere, terziye hekim kuralı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İş güvenliğinde küçük işletmeler için yeni devir yarın başlıyor. Az tehlikeli yerlerde faaliyet gösteren ve 50’den az çalışanı olan işyerlerinde de artık iş güvenliği ve sıhhati hizmeti verilmesi esas olacak. Yeni bir yasal düzenleme yapılmazsa 50’den az çalışanı olan hukuk bürosu, terzi, manav, market ve velev apartmanlar da bu kapsamda olacak. Tek bir çalışanı dahi olsa tüm işyerlerinin iş sıhhati ve güvenliği hizmeti vermesi esas olacak. Bu ise hizmet alımı yahut patronun kendisinin eğitim alması yoluyla olacak.

KOŞUL ARANMIYOR

Eğitim alan bir patron, işyerindeki sağlık gözetimi dışındaki hizmetleri verebilecek. Buna nazaran, patron yahut patron vekili, İş Sıhhati ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’yle protokol imzalamış kurum, kuruluşlar yahut üniversiteler aracılığıyla verilen eğitimlere dahil olabilecek. Bu eğitimlere rastgele bir mezuniyet kaidesi aranmaksızın, 18 yaşını dolduran herkes katılabilecek. Buradan e-sertifika alınması kâfi olacak. Sağlıkla ilgili süreçleri ise kamu sağlık kurumları yahut aile doktorlarından takip edebilecek. Eğitim almayan patronlar, iş sıhhati ve güvenliği eksperlerinden hizmet alımı yapmak zorunda olacak.

EK MALİYET

Pandemi sonrası bu yükümlülüğün kendileri için ağır olacağını söyleyen TESK Başkanı Bendevi Palandöken de yaklaşık 1 milyon işyerinin bu mecburilik kapsamında olacağını anımsattı. Palandöken, “Biz bir yıl daha ertelenmesini istiyoruz. Bu yükümlülük ek maliyet demek. Kimsenin şu ortamda iş güvenliği mütehassısı tutma durumu yok. Önümüzü görmemiz gerekiyor. Umarım gerekli uzatma imkanı sağlanır” diye konuştu.

İKİ SEFER ERTELENDİ

2012 yılında çıkarılan İş Sıhhati ve Güvenliği Kanunu’nda 50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerleri için getirilen yükümlülüklerin önce 1 Temmuz 2016’da başlatılması benimsenmişti. Daha sonra bu tarih 2017 yılına ve çıkarılan bir torba kanunla da 2020 yılı temmuz ayına ertelendi.

İŞYERLERİ 3’E AYRILMIŞTI

6331 sayılı İş Sıhhati ve Güvenliği Kanunu’yla işyerleri az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli formda üç sınıfa ayrılarak, işyerlerinin tehlike sınıflarına nazaran kademeli olarak iş güvenliği eksperi, işyeri doktoru ve gayri sağlık işçisi çalıştırması yükümlülüğü getirilmişti. Az tehlikeli sınıfta mekan alan ve çalışan sayısı 50’den az olan işyerleri ve birtakım kamu kurumları içinse bu yükümlülük yapılan yasal değişiklikle 1 Temmuz 2020 tarihine ötelenmişti. Bu işyerleri için tanınan yasal geçiş süreci yarın sona ermiş olacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Tapu fırsatçılarına para kaptırmayın