a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Son bir haftada 4 milyar dolar dış kaynak temin edildi

Son bir haftada 4 milyar dolar dış kaynak temin edildi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Son bir haftada Eximbank, Türkiye Varlık Fonu (TVF) ve Hazine’nin yurt dışı borçlanma ihalelerinde 4 milyar dolar dış kaynak temin edildi. Toplam talep 23,8 milyar dolar oldu.

8 Şubat’ta Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 15 Mayıs 2034 vadeli 3 milyar dolar meblağında bir eurobond ihracı gerçekleştirildi.

Söz konusu tahvilin kupon oranı yüzde 7,625, getirisi yüzde 7,875 düzeyinde oldu. İhraca yaklaşık 300 yatırımcı, toplam ihraç meblağının 3 katından fazla talep gösterdi.

Eurobond ihracının birinci getiri beklentisi, yüzde 8,375 düzeyinde piyasaya duyuruldu. Gelen güçlü yatırımcı talebi karşısında gösterge getiride 50 baz puanlık aşağı istikametli revizyon yapıldı ve ihracın sonuncu getirisi yüzde 7,875 düzeyinde gerçekleşti.

İhracın, son yıllarda yapılan ihraçlarla kıyaslandığında birinci getiri beklentisinden aşağı taraflı yapılan revizyonun en yüksek düzeyde gerçekleştiği ihraçlardan biri olduğu belirtilirken yeni yapılan ihracın ABD Hazine tahvil getirisi ile ortasındaki farkın (spread) 371 baz puan olduğu, bu farkın Şubat 2020’de gerçekleştirilen ve emsal vadedeki ABD Hazine tahvili üzerine 298 baz puan ödenen 5 yıl vadeli ihraçtan bu yana en düşük düzeydeki prim farkına işaret ettiği kaydedildi.

Ocak 2023’te yapılan bir evvelki 10 yıl vadeli ABD doları cinsi ihraçtaki getiri yüzde 9,750, prim farkı ise (spread) 619 baz puan olurken bu ihraçta gerçekleşen düzeyler (sırasıyla yüzde 7,875 ve 371 baz puan), son periyotta yatırımcıların Türkiye’de uygulanan daha ortodoks ve kural bazlı iktisat siyasetlerine artan itimadına işaret ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her fırsatta iktisat programını sahiplenmesi ve yabancı finansal kuruluşların raporlarında programa yönelik olumlu telaffuzları, Türkiye’ye ve uygulanan programa itimadın tekrar tesis edilmesini sağlayarak yatırımcı ilgisini artırdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir müddet evvel yaptığı açıklamada, programın sağladığı inançla Türkiye’nin dış borçlanma maliyetlerini daha da aşağı çekecek çalışmaları sürdürdüklerini kaydetmişti.

Öte yandan, Kasım 2022’de 5 yıl vadeli ABD doları cinsi ihracın getirisi yüzde 10, fark ise 561,4 baz puan düzeyinde gerçekleşmişti. Yapılan son ihraca bakıldığında, vadenin 2 katına çıkarılmasına rağmen gerek getiri gerekse prim farkının bariz biçimde güzelleştiği görüldü.

Yeni yapılan ihracın yatırımcıya getirisi, Şubat 2022’den bu yana gözlenen en düşük düzeye işaret etti.

İhracın vadesi 10 yıl 3 ay olup kelam konusu vade, Eylül 2021’de yapılan 12 yıl vadeli ihraçtan bu yana Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından milletlerarası sermaye piyasalarında gerçekleştirilen en uzun vadeli ihraç niteliği taşıyor.

Son ihraç, son yıllarda yapılan ihraçlar ortasında yatırımcılar tarafından en yüksek talep gösterilenlerden oldu.

CDS, 311 BAZ PUAN SEVİYELERİNDE

28 Aralık 2023’te gözlenen 283 baz puan düzeyi ile Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk priminde (CDS) Şubat 2021’den itibaren en düşük düzey kaydedilmişti.

CDS’te yılbaşından bu yana kısmi artış görülmesine rağmen ekonomik programa duyulan inancın tesiri, iktisat idaresinin finansal istikrarın korunması için bütüncül bir yaklaşımla çalışmalarını sürdürmesi, TL varlıklara artan talep ve yabancı ilgisinin tesiriyle Türkiye’nin CDS’i tekrar düşüşe geçti.

Türkiye’nin CDS’i, 311 baz puan düzeylerinde seyrediyor.

 

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yaşlı ve engelli aylıkları hesaplara geçti