DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Son 5 ayda 380 bin adet sıfır araç satışı bekleniyor

Son 5 ayda 380 bin adet sıfır araç satışı bekleniyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Otomotiv dalının bilinen bilgi ve ikinci el fiyatlandırma şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, Temmuz ayı verileri doğrultusunda otomotiv pazarını kıymetlendirdi. Geçtiğimiz yılın Ağustos-Aralık döneminde pazarın 273 bin adet olduğunu hatırlatan Yalçın, “Bugün geldiğimiz noktada, Temmuz ayı satışları da göz önüne alındığında yılın son 5 ayı için 360 ila 380 bin adet bandında sıfır kilometre araç satışı bekliyoruz. Yıl sonunda ise toplam pazarın 710 bin adet düzeylerinde kapanmasını öngörmekteyiz” dedi. İkinci el pazarıyla da ilgili aktüel bilgiler veren Hüsamettin Yalçın, ikinci elde satışlara paralel olarak ikinci el araç fiyatlarının yıl sonuna kadar kademeli olarak artmaya devam edeceğini söz etti.

Türkiye otomotiv pazarı, yeni olağana dönüş ayı olan Haziran ayından itibaren biriken talebin de tesiriyle yüksek satış adetlerine ulaştı. Birinci 7 ayda 341 bin 469 adet sıfır araç satışı gerçekleşirken pazardaki artış geçtiğimiz yılın birebir dönemine nazaran yüzde 60,3 oldu. 2019 yılının Ocak-Temmuz döneminde pazarın 213 bin adet olduğunu hatırlatan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, Temmuz ayı satış verileri doğrultusunda yaptığı değerlendirmede, “Temmuz ayında ortaya çıkan 87 bin 401 adetlik pazar, yılın geri kalanı için çok önemli iletiler barındırıyor. Geçtiğimiz yılın Ağustos-Aralık döneminde 273 bin adet düzeyinde bir araç satışı gerçekleşmişti. Bugün geldiğimiz noktada, Temmuz ayı satışları da göz önüne alındığında yılın son 5 ayı için 360 ila 380 bin adet bandında sıfır kilometre araç satışı bekliyoruz. Yıl sonunda ise toplam pazarın 710 bin adet düzeylerinde kapanmasını öngörmekteyiz” sözlerini kullandı.

“En çok üreten ve ithal eden yok satacak”

Yalçın, “Sıfır araç fiyatlarının kademeli şekilde artacak olması bölümde ve araç satışlarında fazla bir tesir yaratmayacaktır. Zira, yıllardır ötelenen bir talep var. Esasen markaların özel faiz ve erteleme kampanyaları hali hazırda sürüyor. Bugün aylar sonrası için sipariş veren birçok insan var. Dolayısıyla sıfır satışları sene sonuna kadar artarak devam eder. Pandemi nedeniyle çok farklı bir sene yaşıyoruz. Pandemi döneminde pazarın 400 – 450 bin bandında kapanacağı varsayım ediliyordu. Geldiğimiz noktada, marka temsilcileri tarafından 650 bin adetler hatta daha üst sayılar söylem ediliyor. Bu sene en çok aracı banttan indiren yahut en fazla araç ithal edip pazara sunan markalar adeta yok satacaktır” diyerek kelamlarını sürdürdü.

“İkinci elde fiyatlar yükselmeye devam edecek”

İkinci el pazarıyla ilgili bilgiler de veren Hüsamettin Yalçın, “Sıfır araçlarla ilgili gelişmelerin ikinci el araç kesimine önemli etkileri olabilir. İkinci el fiyatları anında üst yönlü reaksiyon vermeye başlayacaktır. Yıl sonuna kadar ikinci el satışları katlanarak devem ederken ikinci el fiyatları ise katiyen düşmeyecektir. Zira, otomotiv fabrikaları tüm dünyada üretime Mayıs ayında başladı ve kademeli olarak üretim yapıyorlar. Eylül ayından itibaren yeni satışa sunulacak yerli yahut ithal tüm araçların kur farkı nedeniyle yüksek fiyattan satışa çıkacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda, sıfır kilometre araç fiyatları yüksek kaldıkça ikinci el fiyatı da düşmeyecektir. İkinci el fiyatlarının aşikâr yüzdelerle her ay artacağını öngörüyoruz” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ABD’nin ham petrol üretiminde 40 yılın en büyük aylık düşüşü