DOLAR

32,4258$% 0.33

EURO

35,1563% 0.69

GRAM ALTIN

2.387,03%0,22

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

TAM ALTIN

15.567,00%-1,62

BİST100

10.138,97%-1,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Socar Türkiye’ye Yönelik Tepkilerin Arka Planı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İsrail’e ham petrol temin ediyor bahanesiyle Socar Türkiye’ye yönelik farklı tarihlerde yapılan protestolar hatta şiddet olayları gerçekten masumane bir tepki mi? Elbette hayır. İsrail yönelik tepkilerini Türkiye’nin en mümtaz kurumlardan biri olan Socar Türkiye üzerinde gerçekleştirilenler ya gerçekten bazı mihrakların sözcüleri ya da farkında olmadan bu mihrakların oyununa gelen safdil insanlardır. Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin kilit noktasında yer alan SocarTürkiye, aynı zamanda iki ülkenin siyasi ilişkilerinin merkezinde yer alan stratejik bir yatırımdır. Bu yatırım uzun uğraşların ve büyük mücadelelerin sonucunda şekillenmiş iki ülkenin kardeşlik sembollerinden biridir. Burada Azerbaycan – Türkiye ilişkileri söz konusudur. Bilmem hatırlar mısınız Azerbaycan Türkiye için ne ifade eder? Rusya esaretine rağmen gönüllü olarak gelip, Osmanlı Devleti ordusunda gönüllü olarak yer alan yiğitlerin ülkesidir Azerbaycan…Kurtuluş savaşı sırasında “Kardeş Kömeyi” adı altında yardım toplayan, kolundaki bileziği, kulağındaki küpeyi Anadolu’ya gönderen can kardeşlerin ülkesidir Azerbaycan… Türkiye’ye yönelik yapılan eleştiriye karşı “Burada Türkiye yok, biz varız” deyip uluslararası diplomasiyi hiçe sayan devlet başkanının Azerbaycan’ıd…6 Şubat depreminde topyekûn seferber olan, varını yokunu ortaya koyan, üstündeki paltoyu, ayağındaki çizmeyi, şehit evladının giyemediği gömleği depremzedelere gönderen Azerbaycan…velhasıl-ı kelam can Azerbaycan…her ne sebeple olursa olsun Türkiye – Azerbaycan ilişkilerini zedeleye yönelik bir hareket masum olamaz. Böyle bir teşebbüse alet olan ya kötü niyetli ya da farkında olmadan oyuna gelen en basit anlamıyla aymazların ta kendisidir…

Filistin meselesi Türkiye’nin ve Türk halkın kırmızı çizgisidir.  Kudüs’ün coğrafik, kültürel, dini ve siyasi yönden Türkiye için büyük önem arz etmektedir. Bunların hepsini anlıyoruz ve onaylıyoruz. Ancak bu ilişkiler perdesi altında bir takım yanlış bilgilerden hareketle Filistin meselesi diye Türkiye-Azerbaycan ilişkisini zedelemek en hafif ifadeyle aymazlıktır, gaflettir ve hatta…Sebep her ne olursa olsun Türkiye-Azerbaycan ilişkisini zedeleyecek hareket içinde olan vatanperver olamaz. Kaldı ki, Azerbaycan’ın duruşu ve politikası belidir. Karabağ meselesinde birçok İslam ülkesi maalesef Ermenilerle işbirliği içindeyken İsrail Azerbaycan’la ittifak içinde olmuştur. Buna rağmen Azerbaycan gerek Türk Devletler Teşkilatı Astana toplantısında gerekseCumhurbaşkanı Aliyev’e Mısır ziyaretinde açıkça İsrail’in Gazze politikası eleştirmiş ve bağımsız bir Filistin devleti kurulması gerekliliği yönünde beyanda bulunmuştur. Yine Azerbaycan devleti Filistin halkına ciddi yardımda bulunmuştur. Bunları görmemek ya cehalettir ya da cinayettin ta kendisidir. 

Peki, Socar, İsrail’e  ham petrol ihracatında bulunmuş mu? sorunun cevabı bizzat ilgili kurumdan geldi. SocarTürkiye’den yapılan basın açıklaması şöyle:

Ana şirketimiz olan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın ortaya koyduğu vizyon doğrultusunda, tüm faaliyetlerimizi uluslararası iş anlaşmaları çerçevesinde yürütüyoruz. Bu bağlamda, SOCAR’ın halihazırda ham petrolü İsrail’e sattığı yönündeki ithamlar asılsız olup, kasıtlı olarak kamuoyunu yanıltmayı amaçlamaktadır. Dünya petrol satış piyasasının kendine özgü özellikleri bulunmaktadır ve üretilen ham petrol, ticaret şirketleri veya bu şirketler aracılığıyla satılmaktadır. Tedarik şirketlerinin, ham petrolü hangi ülkelere taşıdığını veya hangi amaçlarla kullandığını kontrol etme ve müdahale etme imkanı yoktur. Bu kapsamda SOCAR, diğer petrol şirketleri gibi, tedarik ettiği ürünlerin ticaretini ilgili ticaret şirketleri ile olan satış ilişkileri çerçevesinde gerçekleştirmektedir. Bununla birlikte, piyasada faaliyet gösteren ticaret şirketleriyle devam eden olağan satış ilişkilerimiz çerçevesinde, ticaret şirketlerince SOCAR’dantemin edilen ham petrolün hangi ülkelere sevk edildiği ve hangi amaçla kullanıldığına dair tarafımızca bir kontrol ve müdahale mümkün olmamaktadır.

Durum böyle iken, neden Socar Türkiye sistematik olarak saldırıya uğradı? Neden doğrudan ve açıkça İsrail’i destekleyen ülkelerin firmaları ya da bizzat firmaların kendilerine yönelik bir tepki yok iken, iki kardeş ülkenin nişanesi olan bir kurum hedefe konuluyor? Bu durum kimin işine geliyor? Aklı başında olanları düşünmeye davet ediyorum. 

Aslında Socar’ın kendisi değil SOCAR üzerinde Türkiye ve Türk ekonomisi hedef alınıyor. SOCAR’ın durumuna bir göz atalım. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki güçlü kardeşlik ve dostluk bağları, stratejik müttefiklik ve iki halk ve tek milletinkarşılıklı çıkarları doğrultusunda şekillen Socar, Tükiyefaaliyete başladığı on altı yıl içinde yaklaşık 18,3 milyar dolar tutarındaki yatırımla (tam faaliyete geçtiğinde 20 milyar dolar olacak), farklı illerde beş bin altı yüz doğrudan ve on binin üzerinde dolaylı çalışanıyla, petrol ve doğal gaz alanında faaliyet gösteren grup şirketi ve gerçekleştirdiği STAR Rafineri, TANAP gibi stratejik mega projelerle Türkiye’nin en büyük dış yatırımcısı ve en büyük entegre endüstri grubudur. Birçok mega sosyal projeyi destekleyen Socar, Türkiye’nin cari açığına her sene 1 milyar dolara yakın bir değerde katkıda bulunmaktadır. 19 Ekim 2018 tarihinde açılışı yapılmış olan Star Rafinerisi yıllık 12 milyon ton rafinaj kapasitesiyle Türkiye pazarındaki petrol ürünleri talebinin büyük kısmını karşılamaktadır. TANAP’ın aktif edildiği günden 2023 itibarıyla Avrupa’ya taşınan gaz miktarı 31 milyar metreküpü buldu. TANAP üzerinden 2023 yılında Avrupa’ya aktarılan gaz miktarı ise 11,5 milyar metreküp olarak gerçekleşmiştir. 2023 yılı sonuna kadar Türkiye’ye taşınan toplam gaz miktarı 25,20 milyar metreküpü, 2023 yılı içinde Türkiye’ye taşınan toplam gaz miktarı ise 5,61 milyar metreküpü bulmuştur.Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TIM) açıkladığı “2023 İhracat Şampiyonları” listesinde, Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı ve en büyük entegre endüstri grubu SOCAR Türkiye grup şirketlerinden STAR Rafineri, Türkiye genelinde mal ihracatı tutarına göre belirlenen “2023 İhracatŞampiyonları” listesinde 3. sırada yerini almıştır. STAR Rafineri ayrıca, Kimyevi Maddeler ve Mamullerikategorisinde sektör birincisi olmuştur.

Bunlar sadece SOCAR Türkiye’nin sağladığı ekonomik faydadır. Konunun sosyal, siyasal ve stratejik boyutuna şimdilik değinmeyeceğiz. Tüm durum ortada iken acaba bu mümtaz kurum neden hedef alınıyor? Buyrun siz düşünün….

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TÜDİFAK EV SAHİPLİĞİNDE İKİNCİ ULUSLARARASI BEŞERî, SOSYAL, EĞİTİM VE FİNANS KONGRESİ YAPILDI