a

Siyah zeytindeki hileye dikkat

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Azık Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan zeytinde yapılan hileler hakkında ikazlarda bulundu. Münhasıran siyah renkte tezgahlarda yan alan cinsinin hileye açık olduğunu tabir eden Toprak, çekirdeğin çok şiddetli siyah olmaması gerektiğini belirterek, “Zeytin, kısmından koparıldığı üzere yenemeyen tek çekirdekli meyve olarak makbul. Zira içerisinde acılık içeren bir husus bulunur. Bunun uzaklaştırılması için de kostik dediğimiz bir hava verilerek yoğunlaşması sağlanır ve bu acılık yok edilir. Daha sonra da zeytine renklendirici hususlar katılabilir. Bunlar zeytin bildiriminde bulunan renklendirme hedefli kullanılan hususlardır. Yasaldır. Ama dikkat edilmesi gereken noktalardan biri; zeytin açıldığı zaman elle morumsu, pembemsi bir renk bulaşmaması gerekmektedir. Çekirdeği, kahverenginden mora dönük bir renkte olmalıdır. Her çekirdeği siyah olan zeytin boyalı zeytin değildir lakin çok ölçüsüz siyah olmaması gerekmektedir. Yendiğinde de ekşi bir tat bırakmaması gerekmektedir” dedi.

Toprak, “Zeytinin olgunlaşma mühleti 4-6 ay arası değişebilir bu vadeyi biraz daha kısaltabilmek için boyalar kullanılıyor” tabirlerini kullandı.

EN ÇOK HİLE SİYAH ZEYTİNDE

Doğal ve organik eser satışı yapan Bilge Altınmakas Özgenoğlu da en çok hilenin siyah zeytinde yapıldığını söyleyerek, şöyle konuştu:

“Siyah zeytinde tüketicilerin yapması gereken en gerçek tahlil; tadım yapmaları ve çekirdek rengine bakmaları gerekmektedir. Çekirdeğin rengi çok siyaha kaçmamalı daha doğal renginde olmalıdır. Mora çalan, kahverengi tonlarında olması gerekmektedir. Bu renklendiricinin çok olmadığı, kostik hususun çok olmadığını mealine gelir. Siyah zeytinin daha parlak olması için fazla ölçüde boya unsuru konuluyor, kostik havuzlarda çok fazla bekletiliyor. Bu da sağlık açısından çok fazla zararlı.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Tüm dünyada kayıp olarak görülen 2020’yi herkesi şaşırtan büyümeyle kapatacağız”