a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Sinirsel Kaşıntı Belirtilerine Dikkat! Psikolojik Kaşıntı Nasıl Geçer?

Sinirsel Kaşıntı Belirtilerine Dikkat! Psikolojik Kaşıntı Nasıl Geçer?

Sinirsel kaşıntı bilinen diğer adı ile noröpatik kaşıntı, sinir hücrelerinde ki bozukluk sebebiyle meydana gelmektedir. Bu kronik kaşınma nedenleri tam olarak bilinememektedir. Bu hastalıkta kaşıntının yanında bazen ağrı da olabilmektedir. Kronik olan kaşıntı durumunda tedavi oldukça zorlaşır ve kişinin yaşam kalitesini düşürür. 

Sinirsel Kasinti ve Belirtileri
Sinirsel Kasinti ve Belirtileri

Sinirsel Kaşıntı ve Belirtileri Nelerdir?

Kaşıntı, birçok hastalığında belirtisi olabilir. Bu sebeple kaşıntı rahatsızlığı olan hastalar, bu hastalığa neyin sebep olduğunu bilemeyebilir.

  • Çoğunlukla gece vakitlerinde artan; sarılık, mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetleri ve beraberinde gelen kaşıntı şikayeti karaciğerde bulunan hastalıklar sebebiyle olabilir. Sinirsel kaşıntılar ise aynı nöropatik ağrılara benzeyen sinir tahribatına bağlı olarak hissedilir.
  • Psikolojik kaşınmalar kişiyi rahatsız ederek, günlük yaşantısına ve iş hayatını zorlaştıracak kadar çoğalabilir. 
  • Egzama, alerji, dermatit, kuruluk gibi rahatsızlıklar genellikle tek bir bölgede yoğunlaşarak kaşıntılara sebep olabilir. Ama psikolojik kaşıntı belirtileri çoğunlukla eller, sırt, bacaklar, gövde ve ayaklarda geniş alanlara yayılarak kendisini gösterir. 
Psikolojik Kasinti Sebepleri Nelerdir
Psikolojik Kasinti Sebepleri Nelerdir

Psikolojik Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?

Sinirsel kaşıntıların en çok görülen diyabetik nöropatidir. Değerleri düşmeyen şeker hastalığında, uzun süre düşmeyen kan şeker değeri sinir hücrelerine zarar verir. Bu sebeple diyabetik nöropati ortaya çıkar. Ayak ve el bölgelerinde hissedilir. Şiddetli ağrı ve kaşıntılara sebep olur. 

Diyabet hastalığının yanında, metabolik sorunlar, travmalar, enfeksiyonlar, nörolojik hastalıklar ve başka sebeplerde psikolojik kaşıntı sebepleri arasında yer alır. Genetik yatkınlık bu hastalığın oluşmasında önemli rol oynamaktadır. 

Psikolojik Kasinti Nasil Gecer
Psikolojik Kasinti Nasil Gecer

Psikolojik Kaşıntı Nasıl Geçer?

Psikolojik kaşıntı tedavisi kişiye göre değişen ve çok fazla tedavi seçeneği olan bir yapıdadır. Ağrı ve kaşıntı rahatsızlığının geçmesi için kesin bir tedavi şekli yoktur. 

Çoğunlukla hastaya ilk önce psikolojik kaşıntı ilaçları ile tedavi uygulanır. İlaç tedavisi işe yaramazsa bu sefer cerrahi müdahalelere başvurulur. İlaç tedavisi çoğunlukla deneme yanılma yöntemi uygulanarak hastaya uygun ilaç bulunmaya çalışılır.

Şeker hastalığına bağlı olan psikolojik kaşıntılarda öncelik kandaki şeker düzeyinin düşmesini sağlamaktır. Yeni teşhisi koyulan şeker hastalarında gerekli görülürse insülin tedavisi ve diyetisyen desteği alması sağlanır.

Psikolojik kaşıntı Belirtileri, Bacak kaşıntısı karaciğer, Gece kaşıntı Sebepleri, Strese bağlı kaşıntı nasıl geçer, Bacaklarda kaşıntı, Kaşıntı hastalıkları isimleri, Kanser kaşıntısı nasıl olur, Sinirsel kaşıntı,

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kızamık Hastalığında Dikkat Gerektiren Ölümcül Hata! 4 Büyük Tedavi Yöntemi!