a

Sıhhat teknolojilerine olan yatırım daha da artacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Bakan Varank, Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Ortamı’nda (OSB) son teknoloji cihazlarla üretim gerçekleştiren Dinçsa İlaç’ın fabrikasını ziyaret etti. Burada Varank’ı, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile Dinçsa İlaç Idare Kurulu Başkanı Aytaç Dinçer karşıladı.

Fabrikanın üretim ünitelerinde incelemelerde bulunan Varank, Dinçer’den üretim süreçlerine ilişkin haber aldı.

Varank, ziyaretinin akabinde yaptığı açıklamada, bilhassa yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile savaşta ilaç ve medikal endüstrisinin ne kadar kıymetli olduğunun tekrar ortaya çıktığını söyledi.

Bu manada Türkiye’de heyeti altyapısı olan güçlü ilaç sanayi firmaları bulunduğuna işaret eden Varank, Dinçsa’nın da bunlardan biri olduğunu lisana getirdi.

Varank, Türkiye’de yerli ilaç endüstrisinin istenilen kapasitelerde olmadığına dikkati çekerek, kapasite orantılarının yükseltilmesi gerektiğini bildirdi.

Bunun için ilaç endüstrisini desteklemeye devam edeceklerini vurgulayan Varank, şöyle konuştu:

“Türkiye’de yerli ilaç endüstrisi ve tıbbi teknolojilerin geliştirilmesini ulusal bir mesele olarak görüyoruz. Bu meydanları, ekonomik ve sağlık sahasında bağımsızlığımızın kıymetli bir merhalesi olarak kıymetlendiriyoruz. Dolayısıyla ülkemizdeki ilaç endüstrisini desteklemeye devam edeceğiz.”

Bu meydanda Ar-Ge faaliyetlerini desteklemenin yanı sıra, Bakanlığın yatırım teşvikleri ve KOSGEB aracılığıyla da destek sağladıklarını hatırlatan Varank, ilaç ve kimya endüstrisine 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde de hususî bir başlık açtıklarını kaydetti.

“Birkaç ay içinde müjdeli haberler verebiliriz”

Kovid-19’a yönelik aşı ve ilaç çalışmalarına ilişkin soru üzerine Varank, salgın daha Türkiye hudutlarına girmeden TÜBİTAK çatısı altında “Covid-19 Türkiye Platformu”nu oluşturup, bilim kişilerine, Ar-Ge merkezlerine ve şirketlere davette bulunduklarını anımsattı.

Varank, kelam konusu platformda hem Türkiye’ye hem de dünyaya deva bulacak gelişmelere imza atmak istediklerini aktardı.

Platformda, 18 farklı girişimin yürütüldüğü haberini veren Varank, şunları kaydetti:

“Kovid-19 Platformunda Türkiye’nin çeşitli üniversiteleri ve Ar-Ge merkezlerinden yüzlerce bilim kişimiz illete şifa olacak ilaçların ve bağışıklık kazandıracak aşıların geliştirilmesiyle ilgili büyük bir uğraş gösteriyor. Buraya gelmeden evvel Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’ni (UNAM) ziyaret ettim. Burada bir öğretmenimizin mahsusen tanı kitleri ve Griffithsin molekülüyle ilgili çalışmaları vardı. Burada gelinen aşamaları ve önümüzdeki devirde atacağımız adımları değerlendirdik. Münhasıran de tanı kitleriyle ilgili ticarileşme aşamasına gelmiş girişimleri konuştuk.”

Varank, bilim kişilerinin büyük bir uğraşla çalıştığına dikkati çekerek, “Aşı geliştirme meydanında hayvan deneyleri süratli bir biçimde devam eden girişimler var. Önümüzdeki birkaç ay içinde müjdeli haberler verebiliriz. Bu bir ilmî yarış. Ilmî faaliyetler sonucunda, hem Türkiye’ye hem de dünyaya deva olacak tahlilleri elde edeceğimize inanıyoruz. Bunların klinik çalışmalara aktarılması ve ticarileşmesiyle ilgili desteklerimizi de güçlü bir formda sürdürüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye her türlü ilacı yapabilecek imkana sahip”

Dinçer de Kovid-19 sebebiyle dünyada zahmetli bir süreçten geçildiğini tabir ederek, Türkiye’nin salgınla uğraşta en başarılı ülkelerden biri olduğunu söyledi.

İlaç bölümünde de Türkiye’nin kalite ve kabiliyet açısından dünyadaki sayılı ülkelerden biri olduğunu belirten Dinçer, “Bugün görüldü ki şayet bir ülke kendi ilacını kendi yapmazsa çok sorun yaşıyor. Türkiye her türlü ilacı yapabilecek imkana sahip. Devletimiz de bize bu imkanları veriyor.” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Engelli açıköğretim talebelerinin imdadına ‘teknoloji’ yetişecek