a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Sevgililer Günü öncesi ikaz: Fiyatlar evvel şişirilip sonra indiriliyor

Sevgililer Günü öncesi ikaz: Fiyatlar evvel şişirilip sonra indiriliyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Tüketiciler Konfederasyonu (TÜKON) Genel Lideri Aziz Koçal, 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle birçok bölümde özel kampanyalar ve indirimler yapıldığını belirterek, Sevgililer Günü’nün yalnızca tüketmek için ilan edildiğini ve tüketimi körükleme emeli taşıdığını söyledi.

Bu ve gibisi özel günlerde, gereksiz tüketim harcamalarının gerçekleştirildiğini aktaran Koçal, insanların temel gereksinimlerini göz gerisi ederek harcama yapmalarının daha sonra maddi ıstıraplara yol açtığına dikkati çekti.

“FİYATLAR ŞİŞİRİLİYOR”

Koçal, Sevgililer Günü nedeniyle hazırlanan reklam kampanyaları ve indirimlerde sevgi üzere kutsal, saf ve pak bir hissin kullanıldığını tabir ederek, “Böylece çılgınca tüketim teşvik edilmiş oluyor. Sevgiyi kolaya indirgememeliyiz. Sevginin büyüklüğünü, hoşluğunu yahut saflığını armağan ile ölçemeyiz. Bu aslında her şeyi metalaştıran kapitalizm kültürünün anlayışıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Sevgililer Günü öncesi ikazlarda bulunan Koçal, şöyle konuştu:

“Sevginin günü olmaz, yılda bir sefer Sevgililer Günü nedeniyle hatırlanan sevgi, sevgi değildir. 14 Şubat Sevgililer Günü yalnızca tüketim tuzağıdır, düşmemek gerekir. Bu nedenle Sevgililer Günü nedeniyle hiçbir ikram alınmamalı. 14 Şubat’ta her vakit olduğu üzere sevgi paylaşılarak yüceltilmeli. Armağan almak için de 14 Şubat’tan sonraki bir gün tercih edilmeli. 14 Şubat üzere bu cins günlerde fiyatlar evvel şişirilir sonra indirilerek tüketiciler yanıltılır.”

DOLANDIRICILIKLARA KARŞI UYARI

Aziz Koçal, tüketicilerin 14 Şubat Sevgililer Günü harcamalarını yaparken bilhassa toplumsal medyadaki aldatıcı ve aldatıcı reklamlara karşı dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Son periyotta, toplumsal medya hesaplarında paylaşılan linklerle yayınlanan uydurma görsellerdeki bilgilerin, ucuz ve kaliteli telaffuzları nedeniyle tüketicilerin dolandırılmalarına neden olduğunu aktaran Koçal, bu mecralardaki düzmece kampanya ve indirimlerden uzak durulmasını tavsiye etti.

Koçal, indirim kampanyası ismi altında telefonlara yollanan kimi linklerle tüketicilerin dolandırılabildiklerine dikkati çekerek, “Özellikle bu cins mecralardan yapılan alışverişlerde tüketicilerin iki kez düşünmelerinde yarar var. Zira birden fazla vakit bu hesapların temel hedefi vatandaşların kredi kartı bilgilerini ele geçirmek oluyor.” sözlerini kullandı.

Dolandırıcıların gayesi olmamak için emniyetli alışveriş platformlarının tercih edilmesi gerektiğini belirten Koçal, toplumsal medya üzerinden eser pazarlayan birden fazla kişinin vergi kaydı bulunan tacir olmadığını kaydetti.

Koçal, “Tüketicilerin alışveriş sonrası hakkını arayabilmesi için karşı tarafın tacir-esnaf yani ulaşılabilir olması gerekir. İnternet adresinin başında yer alan ‘https’ kısmı kesinlikle bulunmalı. Kimi internet adreslerinde yalnızca ‘http’ var. Bu inançlı olmayan bir site manasına gelir. Ayrıyeten, tüketici dolandırılmak istemiyorsa online alışverişte ‘www’ ile başlayan siteleri tercih etmeli, alacağı eserin fiyatı ve kalitesi ile ilgili gerekli araştırmayı yapması gerekmektedir.” diye konuştu.

“HAKEM HEYETİNE MÜRACAATLARI E-DEVLET’TEN YAPILABİLİR”

TÜKON Genel Lideri Koçal, tüketicilerin en çok mağduriyeti online alışverişlerde yaşadığını vurgulayarak, “Sosyal medya sayfalarında oluşturulan linklerden verilen siparişlerin hiç gelmemesi ya da gelen eserin sipariş verilenle alakasının olmaması, kargolarda yaşanan gecikmeler yahut eserin naklinin hakikat yapılmaması nedeniyle siparişin ziyan görmesi tüketicilerin en çok şikayet ettiği bahisler oldu.” dedi.

Tüketicilerin, kelam konusu mağduriyetleri yaşamaları durumunda ikamet ettikleri vilayet yahut ilçenin tüketici hakem heyetlerine başvurabileceklerini hatırlatan Koçal, müracaatların e-Devlet üzerinden de yapılabileceğini belirtti.

e-Devlet’ten müracaat yapılırken kesinlikle müracaat ekleri, eser alım faturası, ödeme dokümanı ve yazışmalar üzere dokümanların taranarak gönderilmesi gerektiğinin altını çizen Koçal, internet üzerinden yapılan alışverişlerde eserin teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde satıcı yahut sağlayıcıya cayma bildirimi göndermek kuralı ile alınan eserin iade edilerek, yapılan ödemenin talep edilebileceğini kelamlarına ekledi.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İnşaat betonunda çipli takip yaygınlaşıyor: 433 bin yapıda kullanıldı