a
  • Haberyum
  • Teknoloji
  • Savunma teknolojilerinin tasarrufu farklı kollarda yaygınlaşacak

Savunma teknolojilerinin tasarrufu farklı kollarda yaygınlaşacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

STM ThinkTech Koordinatörü emekli Korgeneral Alpaslan Erdoğan moderatörlüğünde gerçekleştirilen içtimaya, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Ar-Ge ve Teknoloji Idaresi Daire Başkanı Dr. Şaduman Aziz, ASELSAN Strateji Idaresi Yöneticisi Sami Duman, ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kısmı Tedrisat Üyesi Prof. Dr. Cengiz Beşikci ve Response Ortho Üst Yöneticisi Şehmuz Işın katıldı.

Cengiz Beşikci, yaptığı konuşmada, savunma endüstrisi harcamalarının zaman zaman reaksiyon çekmekle birlikte bugün hayatı kolaylaştıran birçok teknolojinin temellerinin savunma endüstrisiyle atıldığını söyledi.

Askeri eser pazarlama imkanlarına yetirince sahip olmayan KOBİ’lerin çift tasarruf sürecine kazandırılarak teknoloji kazanımının hızlandırılabileceğine işaret eden Beşikci, bu formda satış ve üretim hacminin genişleyeceğini, ünite maliyetin düşeceğini, rekabetin artmasıyla da daha gelişmiş eserler ortaya çıkacağını belirtti.

Cengiz Beşikçi, “Çift tasarruf arayışlarına KOBİ’lerin dahil edilmesi, bu firmaların esnekliği, sürat ve rekabetçilikleriyle çok büyük yararlar sağlayacaktır. KOBİ’lerin motivasyonu ve ihraç potansiyelini artırmak için de kısıtlayıcı ve caydırıcı pratiklere yönelik düzenlemeler yapılmalı.” dedi.

ASELSAN Strateji Idaresi Yöneticisi Sami Duman da şirketin, askeri sahadaki kazanımların sivil meydana yansıtılmasına yönelik olarak Ulaşım, Güvenlik, Güç ve Otomasyon Sistemleri Sektör Başkanlığını oluşturduğunu lisana getirdi.

Duman, bu kapsamda raylı sistemler, elektrikli otobüs, tıbbi cihaz üzere eserlere yönelik olarak ikili tasarruf çalışmaları yürüttüklerini anlattı.

ASELSAN olarak sahip oldukları yetenekler, teknoloji ve altyapıların sistematik olarak yine kullanılabilirliğine odaklandıklarını belirten Sami Duman, 2005’ten bu yana oluşturdukları yazılım ve üretim hatlarından verimli olarak yararlanarak girişimleri süratle geliştirdiklerini kaydetti.

“Sivil girişimlerin de içindeyiz”

SSB Ar-Ge ve Teknoloji Idaresi Daire Başkanı Şaduman Aziz, Başkanlığın 2020 ve sonrası için temel ve ileri teknolojilerde mutlak yerliliği hedeflediğini söyledi.

Bu maksada ulaşmak için teknoloji yol haritalarını güncellemeye başladıklarını anlatan Aziz, bilhassa çift tasarrufu bir kıymetlendirme kriteri olarak ele aldıklarını, bu doğrultuda hayata geçirilecek girişimleri imzalamaya başladıklarını bildirdi.

Şaduman Aziz, “İleri ve çığır açan teknolojilerde ortak akıl kullanarak ikili tasarrufu da ön plana çıkararak bugüne kadar yaptığımız üzere bundan sonra da projelendirmelerimize devam edeceğiz. Sadece askeri girişimler içerisinde değil sivil girişimler içerisinde de mahal alamaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Response Ortho Üst Başkanı Şehmuz Işın da özellikle 3 boyutlu yazıcılarla katmanlı üretim formülüyle hastalara hususî implantlar ürettiklerini lisana getirdi.

Askeri ya da savunma teknolojilerine yönelik çok önemli bir stratejik plan çalıştığına işaret eden Işın, misal bütçelere ulaşan sağlık teknolojileri yerinde da emsal bir stratejik plana gereksinim olduğunu tabir etti.

Şehmus Işın, aksi halde çift tasarruf amaçlarını muvaffakiyete ulaştırmanın mümkün olmayacağını belirtti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

HAVELSAN’da değerli atama