a

Savunma endüstrisinde yeni Türk-ABD iştiraki

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Masttech Elektromekanik Sistemleri ve Molekulas İleri Mühendislik Hizmetleri Idare Kurulu Başkanı Koray Gökalp, AA muhabirine, savunma endüstrisi ve telekominikasyon üzere sivil alanlarda kullanılan “mast” ismi verilen teleskopik yükseltme sistemlerini üretmek için geçen yıl faaliyete başladıklarını söyledi.

 

 

Türkiye’de savunma ve havacılık sanayisinde önde gelen mühendislik şirketlerinden Molekulas’ın hakim iştirakinde, teleskopik taşınabilir direkler, aydınlatma sistemleri ve ekipmanları üreten, bu yerde dünyanın en büyük şirketi olan Will-Burt ile teknoloji ve savunma alanlarında dünyanın önde gelen firmalarının temsilciliğini yürüten Orbis Teknoloji ile paydaşlık yaptıklarını anlatan Gökalp, şunları kaydetti:

“Geçmişte ABD şirketleriyle Türk şirketlerinin iştiraklerinin arka planında aslında Türkiye’deki pazardan behre alma emeli yatmaktaydı. ABD ve Türk şirketlerinin savunma endüstrisindeki iştirakleri off-set ve zorunlulukla başlamıştır. Türkiye’nin ülkede yaptırım yapılmasını istemesi, yerlileştirme yükümlülükleri sunması, mal satmak isteyen ABD’li şirketlerin ülkede paydaşlıklar kurmasını gerektirmiştir. Burada ise bu türlü bir kural yok. İşin ilginci, müşteri portföyünün de yüzde 95’i yabancı. Türkiye’de artık uygun bir mühendislik altyapımız var, mühendislik manasında ortak bir lisan kullanıyoruz, mühendislik ve üretim maliyetimiz düşük, savunma endüstrisinin istediği kalitede üretim yapabiliyoruz. Tüm bunlar da bu iştirake kapı araladı.”

 

 

Will-Burt’ün 100 yıllık bir geçmişle dünya pazarına hakim olduğunu dile getiren Gökalp, bunun yanında Türkiye’nin ABD’nin giremediği kimi pazarlara girebilme kabiliyeti bulunduğunu belirtti.

Bu yıl yapacakları üretimin tümüyle ihraç edileceğini vurgulayan Gökalp, “Masttech dünya şirketi olarak doğdu. Faaliyetlerini muvaffakiyetle sürdüren mühendislik şirketlerimiz de varken çetin ikna olan biz olduk ve iştirak hayata geçti.” dedi.

Üretim temmuzda başlıyor

Gökalp, kısa süre önce Sincan’daki Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Nahiyesi’nde fabrikanın kurulumunu tamamlayıp pilot üretime başladıklarını, Will-Burt’ün hali hazırda üretmediği bir mast eser kümesi geliştirdiklerini bildirdi.

Koray Gökalp, temmuz-ağustos aylarında testlere, eylül-ekim aylarında ise Türkiye’de ilk olacak eserlerin üretimine başlayacaklarını kaydetti. Bunun yanında Will-Burt’ün daha önce tasarlanan eserlerini de üreteceklerini anlatan Gökalp, bu üretimlerin ise temmuz ayında başlayacağını, mevcut dizaynlara daha gelişmiş özellikler kazandıracaklarını söyledi.

Türk sanayicisine ihracat imkanı

Yeni ürünlerin Will-Burt iştirakinin sunduğu imkanla tüm dünyaya satılacağını tabir eden Gökalp, bunun yanında OSTİM’den yararlanacakları üretim altyapısıyla Türk endüstrisine yurt dışına açılma imkanları sunacaklarını belirtti.

Gökalp, üretimin yüzde 95’inin ihraç edileceğine dikkati çekerek, yeni eserlerin üretimi yanında başta Türkiye’deki binlerce mast olmak üzere çeşitli ülkelerdeki mevcut eserler için de önemli bir lojistik ve bakım-onarım merkezi olacaklarını bildirdi.

Mast dışında teknoloji odaklı öbür çalışmalar da yapmayı konuştuklarını lisana getiren Gökalp, “Masttech yakın gelecekte bu yerde geleceğe dönük diğer yatırımlar da yapacak.” sözünü kullandı. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dönüşüm başladı! Çinli e-ticaret deviyle el sıkışacaklar