a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • SATSO Başkanı Akgün Altuğ: Yazılım konusunda nitelikli işgücü temini sağlayacağız, bilişimin merkezi olabiliriz

SATSO Başkanı Akgün Altuğ: Yazılım konusunda nitelikli işgücü temini sağlayacağız, bilişimin merkezi olabiliriz

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Bütün dünyanın salgın devrinde kuvvetli bir sürecin içinden geçtiğini belirten Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Idare Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, “Küresel bir değişime, tarihi bir dönüşüme tanıklık ediyoruz. İnsanlık olarak önemli bir sınavdan geçiyor, değişimin sancılı sürecini yaşıyoruz. Denetimli yeni sıradanlaşma sürecine girmiş olsak da tesirlerinin bir vade daha devam edeceği bir durum ile karşı karşıyayız. İşte bu durumda; pandemi periyodu ve salgın sonrası olağanlaşma sürecinde devletimize, kurumlarımıza, sivil topluluk ve mesleksel kuruluşlara, derneklere, vakıflara, kısacası ülkemize çok iş düşüyor” dedi.

YERLİ YAZILIMCI GIRIŞIMI

Çağın gerekliliğine tutarlı bir iş dünyası tasarlamak hedefiyle pandemi sürecinden önce Sakarya’da bir bilişim ve yazılım lisesi kurmak için çalışmalara başladıklarını söyleyen Altuğ, “Lisenin eğitim ve talim periyoduna hazır olması planlanıyor. Kentimiz dijitalleşme sürecinde önemli bir kazanım elde edecek. Mahsusen salgın sürecinin akabinde oluşan yeni dünya düzeninde önemli bir bölüm haline gelen bilişim ve yazılım konusunda nitelikli işgücü temini sağlanmış olacak. Sakarya yazılım denince akla ilk gelen mahallerden biri olsun istiyoruz. Bilişim ve yazılımın önemini kavrayan gençlerimizi burada eğitelim. Türkiye’de bilişimin merkezi olabiliriz. Sakarya birçok husustaki başarısına yerli yazılımcı yetiştirme potansiyelini de ekleyecektir” diye konuştu.

ERKEN FARK ETTİK

Pandemiyle birlikte teknolojinin ve teknolojiye yatırımların önemi önemli bir biçimde anlaşıldığını belirten Altuğ, “E-ticaret sitelerinde talep patlamaları yaşandı ve tedarik zinciri tıkanma noktasına geldi. SATSO olarak bu platformların potansiyelini çok daha önceden fark ederek üyelerimizi e-ticaret ve e-ihracat bahislerine adapte edecek girişimler geliştirdik. Sanal fuarlar ve sanal B2B görüşmeleri üzere hususlara tartı verdik. Önümüzdeki günlerde ilk sanal B2B görüşmelerini gerçekleştireceğiz. Bu süreçte webinar platformları üzerinden online konferanslar, seminerler ve görüşmeler çok daha fazla kullanıldı. Bu süreçte bizler de üyelerimize, kentimize hizmetlerimizin aksamaması ismine toplantılarımızı, eğitimlerimizi bu platformlar aracılığı ile gerçekleştirdik. Bu sayede üyelerimizi yeni sisteme adapte etmekte yol kat ettik.

ZIRAÎ ÜRETİME DESTEK

“SATSO olarak Sakarya’nın çok çeşitli yapısının, sahip olduğun zenginliklerin tıpkı nispette kıymetlendirilmesi ve ülkemizin, halkımızın yararına olmasını arzuluyor, çalışmalarımızı bu cephede geliştiriyoruz” diyen Altuğ, “Sakarya hem sınai hem de zirai üretimde ülkemizin başta gelen illerinden biri. Bu potansiyelin kıymetlendirilmesi ismine çalışmalarımızı yapıyoruz. Bünyemizdeki Tarım ve Hayvancılık Komisyonumuz ile kentimizin verimli toprakları ile ilgili tarımı destekleyecek girişimler geliştiriyoruz. Üretim konusunda da mevcut sahip olduğumuz etkin 8 adet organize sanayi kesimimize ek olarak 3 adet daha girişimi devam eden OSB kurma çalışmalarımız da devam ediyor” sözlerini kullandı.

YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI

Pandemi sürecini ekonomik açıdan atlatmak kadar pandemi sonrası yeni dünya nizamına ayak uydurmanın da önemine dikkat çeken Akgün Altuğ, “Kayıplarımızı ziyadesiyle telafi etmemiz gereken yeni bir periyoda girdik. Artık hayal kurmanın ilerisinde hayata geçirmemiz gereken mevzular çok daha fazla. Pandemi süreci bizlere eksiklerimizi, hangi hususlara yatırımların gerektiğini, teknolojinin, sıhhatin ve tarımın önemini önemli bir halde öğretti. Dünyanın gelişmiş ülkeleri üzere ülkemizin de kendi kendine yeten bir ülke konumuna erişmesi dersini bizlere verdi. Bugünden sonra yapacağımız her yatırım ülkemizin geleceği için çok daha büyük öneme sahip” diye konuştu.

OSB’LERDE KORONA TESTLERİ

OSB’lerde koronavirüs tarama testlerinin başladığını belirten Akgün Altuğ, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Odamız işbirliği ile firmalarımızın üretim kayıplarını ortadan kaldırmayı ve çalışanların sağlıklı bir ortamda çalışmalarını amaçlıyoruz” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Karavan turizmi kendi ekosistemini yaratıyor