a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Sarp Hudut Kapısı’ndan 6 milyonu aşkın yolcu geçti

Sarp Hudut Kapısı’ndan 6 milyonu aşkın yolcu geçti

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Sarp Hudut Kapısı, vizesiz ve kimlikle geçişlerin yapılabilmesi nedeniyle vatandaşların yurt dışı seyahatleri için en çok tercih ettiği kapılar ortasında yer alıyor.

Sarp Mülki Yönetim Amirliği yetkililerinden aldığı bilgiye nazaran, Sarp Hudut Kapısı, geçen yıl 8 milyon 601 bin 120 yolcunun kullandığı Habur ile 8 milyon 26 bin 457 kişinin geçiş yaptığı Kapıkule’den sonra en fazla yolcu geçişinin yaşandığı üçüncü kara hudut kapısı oldu.

Sarp’tan 3 milyon 89 bin 988 yolcu Türkiye’ye giriş yaparken, 3 milyon 171 bin 301 yolcu da yurt dışına çıktı.

Sınır kapısından geçen yolcu sayısı 2022’ye oranla yüzde 23,71 arttı. Geçiş yapanların 2 milyon 574 bin 484’ünü Türk vatandaşları, 3 milyon 686 bin 805’ini de yabancı uyruklular oluşturdu.

Günlük ortalama 17 bin 154 yolcu ile 3 bin 231 aracın geçiş yaptığı hudut kapısını en fazla kullanan yabancı ülke vatandaşları ortasında Gürcüler birinci, Ukraynalılar ikinci, Türkmenistanlılar ise üçüncü sırada yer aldı.

Sınır kapısından geçen yıl 370 bin 647 giriş, 438 bin 147 çıkış olmak üzere 808 bin 794 araç geçiş yaptı. Araç geçişlerindeki artış 2022’ye oranla yüzde 11 oldu.

Araç geçişlerinin 388 bin 496’sını kamyon ve tırlar, 37 bin 229’unu otobüsler, 383 bin 69’unu da arabalar oluşturdu.

Yoğunluk ticaret hacmini de artırdı

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası İdare Konseyi Lideri Osman Demircioğlu, Sarp’ın, Türkiye’nin Kafkasya’ya açılan en kıymetli hudut kapısı olduğunu söyledi.

Sarp Hudut Kapısı’nın, bölgenin değerli bir lojistik merkezi haline geldiğini belirten Demircioğlu, tır yoğunluğunun da her geçen gün daha çok arttığını söz etti.

Sahil kentinde olması ve coğrafik özellikleri nedeniyle Sarp Hudut Kapısı’nın bölgedeki öteki kapılara nazaran daha avantajlı olduğuna ve daha çok tercih edildiğine dikkati çeken Demircioğlu, “Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası milletlerarası plakalara sahip nakliye bölümünün temsilcileri de bu kapıyı kullanıyor. Kapıdan geçen tırların yüzde 65’i memleketler arası plakalara sahip, yüzde 35’i Türk plakalara ilişkin. Bunun sebeplerinin başında ihracattaki artış ve Rusya-Ukrayna Savaşı geliyor” dedi.

Demircioğlu, yoğunluğun ticaret hacmini de beraberinde getirdiğinin altını çizerek, “2022’de 900 milyon lira civarında olan ihracat sayımız, 2023 yıl sonu prestijiyle 1 milyar 345 milyon lira oldu. Öngörümüz bu sayıların daha da üstlere çıkacağı yönündedir” diye konuştu.

Sınır bölgesinde bavul ticareti olarak isimlendirilen ticaretin mikro manada bölge iktisadına hareketlilik getirdiğini vurgulayan Demircioğlu, “Turistlerin Türkiye’den dokumacılık ve gıda konusunda talepleri var. Kemalpaşa, dokumacılık ticaretinin yoğunluğuyla dokumacılık kenti görünümünü almış durumda. Biz de bunu halka istihdam olarak yansıtmanın çabasındayız. İlçeye dokumacılık atölyeleri konuşlandırarak bayan istihdamını artıracak çalışmalar yürütüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Demircioğlu, Sarp Hudut Kapısı’ndaki yolcu yoğunluğunun nedeninin vize ve pasaporta gereksinim duyulmadan geçişlerin kimlikle yapılabilmesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“İnsanlar tatil günlerini değişik yerlerde geçirmek kanısıyla toplumsal yapısı ve geçiş kolaylığını fırsat bilerek yurt dışı olarak Gürcistan’ı ve bilhassa de Batum’u tercih ediyorlar. Kültürel farklılıkları görmek istiyorlar. Bu vakit zaman çok yoğunluğa neden oluyor. Bunu en son yılbaşı akşamı yaşadık, çok bir yoğunluk vardı.”

Demircioğlu, Hopa ve Kemalpaşa’nın turizm teşvik bölgesine dahil edilmesi durumunda, bölgede hudut hareketliliğinden daha çok ekonomik gelir elde edilebileceğini kelamlarına ekledi.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TARSİM 19,7 milyon büyük ve küçükbaş hayvanı sigortaladı!