a

Sarma sigaraya abluka Meclis’te

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Teklif, kıyılmış tütünden yapılan sarma sigaralara üç koldan abluka getiriyor. Buna nazaran ‘makaron’ olarak isimlendirilen ve tütün doldurulup filtreli hazır sigara yapılmasına yarayan boş sigaralar artık Tarım ve Orman Bakanlığı’nın teftişinde üretilecek. Makaronun yanı sıra sigara filtresi ve yaprak sigara kağıdının üretimin müsaade süreçleri de bakanlıkça denetlenecek. Bakanlıktan müsaade almadan makaron, yaprak sigara kağıdı ve sigara filtresi fabrikası yahut imalathanesi kuran ve işletenler 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus ve 5 binden 10 bin güne kadar isimli para cezası uygulanacak. Bakanlıktan belge almamış insanlardan makaron ve yaprak sigara kağıdı ortamlara yahut bu bireylere makaron ve yaprak sigara kağıdı satanlara da tıpkı cezalar uygulanacak. Olursuz etil alkol, metanol, makaron, sarmalık kıyılmış tütün ve yaprak sigara kağıdı satanlara 20 bin liradan 100 bin liraya kadar para cezası uygulanacak.

Sarma tütün prodüksiyonunda kullanılan otomatik makinelere el konulacak.

% 30 YERLİ TÜTÜN

Sigara üreticileri, eserlerinde en az yüzde 30 orantısında yerli tütün kullanacak. Bu kurala kademeli geçilecek. Yerli tütün nispeti 2022’de yüzde 17, 2203’te yüzde 21, 2024’te yüzde 25 olarak uygulanacak. Kurala uymayanlara kilogram başına 8 ila 12 lira arasında ceza kesilecek. 22.00-06.00 saatleri arasında alkollü içki satışı yapanlara 65 bin liradan 320 bin liraya kadar para cezası kesilecek. Ayrıyeten bu yasağı 5 yıl içinde üç defa ihlal edenlerin de satış belgeleri iptal edilecek. Taklit azık ve yem eserlerini üretene idari para cezaları uygulanacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ABD piyasaları kapanışta düştü; Dow Jones Industrial Average 2,72% paha kaybetti