a

Samsun’da manolya şenliği yapacaklar

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

TOBB Samsun Kadın Teşebbüsçüler Kurulu Başkanı Mihriban Akyüz, inşaat kolunda faaliyet gösteren bir teşebbüsçü. Samsunlu olan ve eğitimini de Samsun’da tamamlayan Akyüz ile girişimcilik serüvenini konuştuk. Akyüz, hikayesinin mihenk taşlarını şöyle aktardı: “Samsun Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nde okurken, evlenmeye karar verdim. İki oğlum, iki de hoş gelinim var. Bir anne, bir eş, bir evlat olarak sorumluluklarımın bilincinde, keyifli ve huzurlu bir ömür sürüyorum. Sivil topluluk gönüllüsüyüm. Dünyayı adaletin ve hoşgörünün şık kıldığına inanıyorum. İnşaat gereçleri satışı ve konut üretimi yapan bir aile şirketimiz var. Eşimle birlikte çalışıyoruz. Ben daha çok cam balkon, alüminyum kaplama kısmındayım. Küçük oğlum da mimar. Aynı zamanda bir kadın ortağımla birlikte, ikramlık eşya kesiminde faaliyet gösterdim. Çarpana diye bir dokuma cinsimiz var. Biz bunu ikramlık eşyalar üzerinde kullandık. Gayemiz çarpanaya sahip çıkmaktı. Belirli bir marka pahası kazanınca da, başka arkadaşlara devrettik.”

TOBB’un ekleriyle hazırlanmıştır.

Akyüz, 13 yıldır içinde bulunduğu kadın teşebbüsçüler konseyinin projeleriyle ilgili de şunları söyledi: “2007 yılında kurulan konseyin kurucu üyesiyim. 13 yıldır canlı çalışıyorum. 2 periyottur de başkanlık yapıyorum. Biz başından bu yana bir farkındalık sağladık. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Salih Zeki Murzioğlu da, bize her platformda sonsuz destek verdi.

Kadın girişimciliğini geliştirmek ve kadınların ekonomik manada varlık göstermesi bizim için çok kıymetli. Kadınları rol model olan girişimcilerle biraraya getiriyoruz. Sürdürülebilirlik konusuna da çok önem veriyoruz. Bugüne kadar modern kadının hayat istikrarı, bütünsel uygun olma halini tasarlamak için seminerler düzenledik. Akademisyen üyelerimiz var. Eğitimler düzenliyoruz.
Kentimizin markalaşmasına da destek veriyoruz. Manolya 1919 Projesi’yle Samsun’un belleğinde önemli bir konumu olan manolyayı tekrar kente kazandırmak ve kentte simgeleştirmek istiyoruz. Uzun ömürlü güçlü bir ağaç ve nazlı çiçekleri var. Manolya ağacı bulunduğu ortama prestij kazandırıyor. Samsun’un 7 bin yıllık tarihinde, manolya ağacıyla olan yakınlığını önemsiyoruz. Manolya 1919 girişimi, yalnızca ağaçlandırma girişimi değil. Dolu dolu şenlikler, mesleksel eğitim atölyeleri de olacak. Başlangıcını Kasım’da yaptık ve 50 manolya ağacı diktik. Birinci maksadımız 1919 ağaç dikmek.”

UÇAKTA YENİLEN SANDVİÇLER ONUN ELİNDEN ÇIKIYOR

Vennas Akyol Haznedar: 1965 Samsun doğumluyum. 18 yaşında çok erken bir evlilik yaptım, 30 yaşında da noktaladım. O süreçte kendi ayaklarımın üzerinde durmak için çok çabaladım. Bir kızım vardı ve ailem çalışmama müsaade vermiyordu. Ancak ben onlardan harçlık almak istemiyordum. Araştırmaya başladım. Eğitimim, mesleğim yok. Bir gün, bir havayolu çalışanından, havaalanındaki işletmeler için ihaleye çıkacağını öğrendim. Belgeleri aldım. Gördüm ki şirket gerekiyor. Lakin benim şirketim yok, ailem de o parayı vermezdi. Baba dostu bir muhasebeci bana yardımcı oldu. Büfe, kafe hepsi için ihaleye hazırlandım. Ancak bir tek büfe ihalesini alabildim. Velev ihalede rakamı söylediğimde güldüler. Bana ‘Aşağı değil yukarı revize edeceksin’ diye uyardılar. İhale işine o kadar yabancıydım. Sonra birçok ihale aldım. Uçak ikram şirketi kurmak en büyük hayalimdi ve Anadolu’daki uçuşların ikramlarını ben yapmaya başladım. Anadolu’daki uçuşlar ve birtakım yurtdışı ikramları bende. Uçakta yediğiniz sandviçlerin büyük kısmı benim mutfağımdan çıkıyor. Mutfağımız hep kadınlardan oluşuyor. 120 çalışanımız var, yarısı kadın. Önümüzdeki periyot içinse DO&Co’nun bürosu olmak istiyorum. Küçük bir butik otel ve restoranım da var. Lakin pandemi beni 4 yıl geriye attı.

NASIL TEŞEBBÜSÇÜ OLDULAR?

Nilgün Sarı:İç giysi üzerine çalışıyorum. 40 yıldır işletmem var. Hala devam ediyorum. Liseden sonra annemin akrabası üretimdeydi. Ben ‘iç giyimci olacağım’ dedim ve onun yanına gittim. Mağazamın ismi Barones. Şu anda 3. nesle hizmet veriyorum. Hüsnü Özyeğin Üniversitesi’ndeki 10 bin teşebbüsçü eğitiminde, Samsun’dan teşebbüsçü olarak yan aldım. Kendimi daima yenilemekle uğraşıyorum. Kurumsallığa da geçmek istedim ve bir firmanın tedarik zinciri oldum. 3 yıl önce de Bodrum’da büro açtım. Ablamla başladım fakat ablam geri çekildi. Artık ablamın gelinine destek veriyorum. İşine hürmet duymanın önemli olduğuna inanıyorum.

Necla Tak: Dokumacılık işiyle uğraşıyorum. Bununla ilgili bir eğitimim yok. Çok severek uğraştğım bir alan. 10 yıldır resmi olarak çalışıyorum. İşyerim var. Mesken dokuması meydanında çalışırken, Halk Eğitim’de de hocalık yapıyorum.

Şirinnaz Yılmaz Öngüner:Besin mühendisi ve azık teknolojisi hocasıyım. Külliyen doğal hububat üreten bir firmamız var. Bunların üretimi ve satışını yapıyoruz. Aynı zamanda danışmanlık yapıyorum. Asıl işimiz külliyen doğal unlar üretmek. Tesisimizi dedem kurmuş, dedemden sonra babam ve sonra da biz geldik. 15 yıldır da ben varım ve işlerin başındayım. Büyük markaların hammaddesini biz üretiyoruz.

Melike Ersayın Inanç: Ticaret yapan bir aileden geliyorum. 1979’dan bu yana esnaflık yapan babamın 60 metrekarelik bir dükkanı vardı. Ben de babamı örnek aldım. Lisede okurken de, gelir çalışırdım. Tarih kısmından mezun olduktan sonra kısa bir vade ABD’ye gittim ve lisan öğrendim. Dönünce babamla çalışmaya başladım. Farklı bir iş düşünmedim. Babamın bir yardımcıya muhtaçlığı vardı ve onun ben olduğuna inandım. 4-5 sene sonra ablam da bankacılıktan ayrılıp geldi. Eşimi de işinden ayırdık, onu da aldık. Şu anda aile şirketiyiz. Kız kardeşim de mimar. O da bizimle çalışıyor. İnşaat materyalleri üzerine 15 bin kalem eserimiz var. Aklınıza gelebilecek herşey var. Mimarlık ve inşaat da yapıyoruz. Yaklaşık 40 insanız. Samsun’dan tüm Karadeniz Bölgesi’ne satış ve pazarlama yapıyoruz.

Yasemin Kınık: Ticaretle uğraşıyorum. Mobilya, mesken dokuması beyaz eşya üzerine çalışıyoruz. Babamla başladı bu işler, onun zamanında yalnızca beyaz eşya vardı. Biz geliştirdik. Üniversite son sınıfta babamı kaybedince, ticaret hayatına girmek zorunda kaldım. 3 kardeş birlikte çalışıyoruz.

Emine Ocak Durucu: Bulunduğumuz ilçede kargo işi ve bez çanta üretimi yapıyoruz. Ferdi manada kargoyla uğraşıyorum. İlçedeki kadınlarımız ‘bir şeyler yapabilsin’ diye de, kadınlar için bez çanta üretimine başladık. Eşinden ayrılan ve evladı olan kadınlar için bu işlere girdik. Kurumsal firmalar üzerinden 22 kadının üretim yapmasını sağlıyoruz.

Semra Kaptan: 2006 yılında çocuklarımı büyüttükten sonra ‘ben de çalışacağım’ diye konut yemekleri lokantası açtım. Daha sonrasında işlerin kapsamı değişti ve imalathaneye çevirdim. Tabldot yemek üzerine yoğunlaştık. 5 tane de çalışanım var. Restoran da devam ediyor.

Fikriye Pekşen: Bayan kuaförüyüm. Çok küçük yaşta, 17 yaşındayken evlendim, çocuk gelin diyebilirsiniz. Evlendikten sonra kursa gittim. Kuaförlük yaptım. 1985 yılında başladım, emekli oldum lakin hala devam ediyorum. Bir devir de eşimle birlikte düğün salonu işletmeciliği yaptım.

Emine Karaçuha Yılmaz:Üniversitede matematik hocalığı okurken, peyzaja geçtim ve peyzaj mimarı olarak okulu tamamladım. Bir vade çalıştıktan sonra kendi ofisimi kurdum. Yapısal materyaller, bitkisel materyal derken, süs bitki üreticisi de oldum. Dış mekan, doğal taşlar pekçok detayı işime dahil ettim. 16 kişilik bir ekibim var ve anahtar teslimi bahçe yapıyoruz.

Yasemin Birsen: Samsun TSO’da vazifeliyim. Aynı zamanda heyetin koordinatörüyüm. Uluslararası ilişkiler mezunuyum. Sonrasında çalıştığım girişimde, 320 saatlik girişimcilik modülleri yazdım. Bizim girişimcilik konusunda geç kaldığımızı gördüm. Girişimin tamamlanmasının akabinde Samsun TSO’da vazifeye başladım. Bu şurası görünce, pratikle teoriyi birleştirme talihim olduğu için mesrur oldum. Girişimcilikle ilgili çalışmalara ekte bulunmaktan keyif alıyorum.

Canan Kazak: Akademisyenim. Fizik profesörüyüm. Daima eğitim merkez müdüriyeti yaptım. Bir aile şirketimizde iştirakim da vardı lakin akademisyenliği seçerek bıraktım. Heyette eğitimlerin uyumlarını sağlıyorum, üniversite ve kent arasındaki bağı kuruyorum, öğretmenlerle mütemadi temas kuruyorum. Aynı zamanda talebelere de ekte bulunuyoruz.

F. Zehra Sırımsı: Üniversiteyi etraf mühendisi olarak bitirip master yaptım. Hayat koçluğu eğitimi aldım. Sonrasında yaratıcılık eğitimi aldım. CERES yayınlarının yaratıcı editörüyüm. Firmalara da eğitimler veriyorum.

BUTİK MOBİLYA ÜRETİYOR

Deniz Bilkay: 1998 yılından bu yana iş hayatındayım. Ekonomi mezunuyum. 12 yıl yöneticilik yaptım. Sonrasında yöneticilik yaptığım meydanda yani mobilya dalında bir fabrikayı devraldım ve orayı işletmeye başladım. Şu anda personellerimizle, mimarımızla çizim yapıyoruz ve üretiyoruz. İsteğe bağlı olarak butik üretim yapıyoruz. 7 yıldır markamla üretim yapıyorum.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ABD’li Madencilik Firması Bitmain’den 17 Bin Cihaz Aldı!