a

Salda için keşif günü

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Yeşilovalı 5 sakinin açtığı iptal davasında Isparta Yönetim Duruşması pazartesi günü 7 kişilik bilirkişi heyetiyle birlikte keşif yapacak. Bilirkişiler, plan değişikliğinin farz olup olmadığını, yoğunluk, ulaşım, çevresel tesirler, yapılaşma, turizm açısından olumlu ve olumsuz tesirleri üzere bir seri mevzuyu irdeleyecek. Keşfin akabinde bilirkişi heyeti raporunu hazırlayarak duruşmaya sunacak.

Isparta Yönetim Duruşması 8 Haziran’da davacı ve davalılara 7 kişilik bilirkişi listesini gönderdi. Listede Kent ve Kesim Plancıları Prof Ali Türk ve His Gökçe, Etraf Mühendisi Prof. İsmail Tosun, Jeoloji Mühendisi Mehmet Özçelik, Orman Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Avcı, Harita Mühendisi Araştırma Hizmetlisi Ahmet Uysal, Ziraat Mühendisi Doç. Hasan Öz konum aldı. Davacı avukatları İsmail Tosun’a atıksu idaresi, Mehmet Özçelik’in jeo sitlerle ilgili çalışması olmadığı için itiraz ederek değiştirilmesini istedi.

DANIŞTAY BOZAR

Ayrıyeten 2 kent plancısı ve bir ziraat mühendisi tayin edildiği belirtilerek, göl ve etrafının tarım meydanı olmadığı için ziraat mühendisine gerek olmadığı vurgulanarak, “Ancak alan, sulak alan, Tabiat Parkı ve SİT ortamı olmakla alanla ilgili bir biyolog/ekolog, başkaca göller üzerinde çalışmış bir hidrobiyolog/limnolog olması mecburidir. Tutarlı seçimlerle oluşturulmayan bilirkişi heyetini Danıştay bozma nedeni saymaktadır. Bu nedenle ziraat mühendisi ve kent plancı tedrisat üyelerinden birinin çıkarılarak mahalline göller konusunda çalışmış bir limnolog/hidrobiyolog ve bir ekolog/biyologun dahil edilmesi bu önemli dava için bölgesinde olacaktır” denildi. Isparta Yönetim Duruşması bu itirazları 16 Haziran’da karara bağlayarak reddetti ve 6 Temmuz saat 10.40’da keşif mahalinde hazır bulunulmasını istedi. Duruşma, bilirkişi heyetinin raporunu sunmasından sonra Salda Gölü Hususî Etraf Muhafaza Ortamı 1/25000 ölçekli etraf tertibi planı, 1/5000 ölçekli himaye hedefli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli muhafaza hedefli pratik imar planlarını iptal edip etmemeyi karara bağlayacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Azık Eserleri Blockchain ve IoT Teknolojisi ile Takip Edilecek!