DOLAR

32,8560$% -0.61

EURO

36,0150% 0.08

GRAM ALTIN

2.551,53%0,06

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

TAM ALTIN

16.760,00%-1,32

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Sağlık yatırımlarıyla birlikte patentin de önemi artıyor

Sağlık yatırımlarıyla birlikte patentin de önemi artıyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut en çok patent başvurusu alan bölümlerin başında ilaç sanayisinin geldiğine işaret etti.

Globalde yaklaşık 1 trilyon dolarlık bir pazar hacmine sahip olan ilaç sanayisinde Ar-Ge’ye ayrılan hisse 100 milyon dolar düzeylerinde yer alıyor. Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut en çok patent başvurusu alan bölümlerin başında ilaç sanayisinin geldiğine işaret ederek, “Ülkemizde ilaç sanayisinin küresel pazardan aldığı hisse 10 milyar dolar düzeylerinde. Lakin dünyada bu kesimdeki toplam Ar-Ge hissesinin cirodaki yeri yüzde 10 dolayında iken bizim ülkemizde bu sayı yüzde 1’i bile görmüyor. Kilogram başı katma kıymeti artırmak ismine ilaç endüstrisin de bilhassa de biyoteknoloji alanına daha fazla yatırım yapılmalı” diye konuştu.

Biyoteknoloji alanında kilogramı başı ihracat kıymetinin 1 milyon dolar olduğunun altını çizen Akbulut, “Bu alanda patent ve yararlı model çalışmalarıyla Ar-Ge’nin başta gitmesi gerekiyor. Olağan tip ilaçlarda ise kilogram başı ihracat pahası 17 dolar düzeylerinde yer alıyor” tabirlerini kullandı. COVID-19 ile birlikte birçok ülkenin ana gündeminde sağlık yatırımlarının olduğuna işaret eden Akbulut, “Yatırımlar ve Ar-Ge çalışmalarına bağlı olarak bu alandaki patent ve yararlı model müracaatlarında da artışların kaydedilmesi bekleniyor. Bilhassa birçok firma patentini aldığı eserleri muhafaza müddeti bittikten sonra daha uygun fiyatlara satıyor. Burada patentli bir eserin oluşturmuş olduğu katma bedel son derece önemli” sözlerini kullandı.

“İnovatif ilaçlara daha fazla tartı verilmeli”

Öteki taraftan ilaç endüstrisinde jenerik (patentle korunma müddeti kalkan) eserlerin yansı sıra inovatif eserlere yönelik daha fazla yatırım yapılması gerektiğinin altını çizen Akbulut şunları söyledi: “İnovasyonun artmasına bağlı olarak bu alanda elde edilen kazanımlar da daha fazla olacak. Sonuç prestijiyle ilaç ve sağlık bölümünde Ar-Ge ve patent vazgeçilmez ögeler ortasında yer alıyor. Bu kapsamda patent hakkının ihlal edilmesinden kaynaklı devam eden önemli davalar var. Patent konusuna verilen önemin bölümde giderek artığını görüyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

SunExpress Anadolu – Avrupa uçuş ağını genişletiyor