fbpx
a
reklam

Saç Dökülmesi Neden Olur? 12 Önemli Sebep Nedir?

Saç dökülmesi neden olur sorusun yanıtı için öncelikle şunları iyi bilmek gerekir. Saçlar, başın üzerinde bulunan kıl topluluklarıdır. Saçlar ve vücut kılları genetik şifrelerle yeni nesillere aktarılır. Saçlarımızın ne kadar uzayacağı, rengi, yapısı kalıtımsal olarak genlerimizde saklıdır. 

İnsanların saçlarının renkleri ve uzunlukları birbirilerinden farklı olmasına rağmen yapıları aynıdır. Saçlar yakından incelendiği zaman küçük küçük pullardan oluştuğu görülür. Balık pulları şeklinde bir görünüşe sahiptir.

Sağlıklı bir insanda 95.000 ile 100.000 arası saç bulunur. Saçlar düzenli olarak uzama özelliğine sahiptirler. İnsan vücudundaki diğer kıllardan daha fazla uzarlar. Sağlıklı bir saç kendini yeniler. Saçlar dökülse de tekrar tekrar çıkar. Her saç telinin belli bir ömrü vardır. Gün boyu 50 ile 100 saç teli dökülmesi normal kabul edilir. 50 ile 100 telin üzerindeki saç dökülmeleri bir sağlık sorunu olarak değerlendirilir.

Her insan kendi bedeni ile ilgili sağlıklı bir fiziki görünüşe ve duruşa sahip olmak ister. Saçlar dış görünümün güzelliğini sağlayan bedenimizin en önemli parçalarından biridir.  Bundan dolayı saç dökülmesi bazı insanlar için çok ciddi bir sorun olarak görünmektedir.

sac dokulmesi nedenleri
sac dokulmesi nedenleri

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi nedenleri için birçok sebep vardır. Saç dökülme sebepleri genetiksel olsa da bazı çevresel etkenler ve hastalıklardan dolayı da dökülebilir.

 • Vitaminsizlik
 • Mikrobik hastalıklar
 • Şeker hastalığı
 • Hormon bozukluğu
 • Kanser
 • Ciddi ameliyatlardan sonra
 • Stres
 • Aşırı diyet
 • Menopoz sonrası sıkıntı
 • Hamilelik sonrası emzirme
 • Dengesiz beslenme
 • Şiddetli ateşli hastalıklar

Mevsimsel dönüşümler başlıca sebeplerdendir. Özellikle bahar aylarında dökülmeler diğer aylara göre daha fazla olabilmektedir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Saç dökülmeleri hem kadınlarda ve hem erkeklerde görülür. Saçların dökülmesi ergenlik döneminde başlar erkeklerdeki saç dökülmeleri genelde genetikseldir.  Erkeklerde saç dökülmesi 20’li yaşlardan sonra daha şiddetli hale gelir. 30’lu yaşlara doğru saç dökülmesi ciddi boyutlara erişir. Erkeklerdeki saç dökülmesi kafanın tepe kısmı ile alın kısımlarından başlar. Saçlar zamanla azalır ya da tamamı dökülür.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda ise hamilelik ve bazı hastalıklardan dolayı saç dökülmeleri olur. Hamilelik dönemindeki dökülmenin nedeni hormonal değişimlerdir, bu nedenle doğumdan sonra saç dökülmesi meydana gelmektedir. Kadınlardaki genetiksel saç dökülmeler ise 30’lu yaşlardan sonra başlamaktadır.  40’lı yaşlarda kendini hissettirir. Kadınlardaki saç dökülmesi alın bölgesinde, baş üzerinde, başın sağ ve sol taraflarında ciddi bir şekilde görülür.

Saç dökülmesi için hangi doktora gidilir sorusu da yine merak edilen diğer bir konudur. Saç dökülmesi randevu almak isterseniz Dermatoloji bölümüne ait doktorlara görünebilirsiniz.

Sık yıkama saç dökülmesini arttırıyor

‘Koronavirüs hastalarında saç dökülmesi görülüyor’

Anahtar kelimeler: kadınlarda saç dokulmesine ne iyi gelir, saç dokulmesine ne iyi gelir, durmayan saç dokulmesi, kadınlarda aşırı saç dökülmesi neden olur, erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir, stresten saç dökülmesine ne iyi gelir, aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi, saç dökülmesi neden olur, Stresten saç dökülmesine ne iyi gelir, Saç dökülmesine ne iyi gelir, Saç dökülmesi neden olur, Kadınlarda saç dökülmesi neden olur, Erkeklerde saç dökülmesi nedenleri, Aşırı saç dökülmesi kanser belirtisi mi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ordu’da 3. doz aşılama çağrısı

HIZLI YORUM YAP