DOLAR

32,7843$% 0.04

EURO

35,2146% 0.04

GRAM ALTIN

2.456,34%-0,04

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

TAM ALTIN

15.697,00%1,80

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Sabancı, 5 şirketiyle CDP’nin Global Başkanlar Listesi’nde

Sabancı, 5 şirketiyle CDP’nin Global Başkanlar Listesi’nde

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Sürdürülebilirliği Topluluk Vaadi’nin merkezine koyan Sabancı, bu alanda ortaya koyduğu öncü ve örnek çalışmalarla, memleketler arası platformlarda Türkiye’yi temsil etmeyi sürdürüyor. Dünyanın önde gelen çevresel raporlama platformunu yöneten, kâr gayesi gütmeyen ve global bir kuruluş olan CDP aracılığıyla çevresel tesirini tüm ayrıntılarıyla raporlayan Sabancı Holding, İklim Değişikliği kategorisinde 2023 Küresel A listesinde yer aldı.

Sabancı Holding, Türkiye’den bu listeye giren tek yatırım holdingi olurken, su güvenliği raporlamasında ise notunu A-‘ye yükselttiğini de açıkladı.

2023 yılında CDP İklim Değişikliği Programı’na raporlama yapan 11 Sabancı Topluluğu şirketinin 9’u, A yahut A- notuyla liderlik düzeyine yükseldi. Böylelikle CDP’ye raporlama yapan ve liderlik düzeyinde olan Sabancı Topluluğu şirketleri geçtiğimiz yıla kıyasla 3 katına çıktı.

Öte yandan 9 şirket içerisinde Sabancı Holding’e ek olarak 4 Sabancı Topluluğu şirketi daha CDP tarafından 2023 yılında A notuyla kıymetlendirilerek global başkanlar ortasına girdi. Brisa hem iklim değişikliği hem de su güvenliği alanlarında Küresel A listesinde yer alarak çıtayı yükseltirken, Carrefoursa ve Enerjisa Güç ise su güvenliği alanında A notunun sahibi oldu. Bu yıl birinci kere CDP raporlama sürecine dahil olan Temsa ise, şimdi birinci yılında İklim Değişikliği Küresel A listesine dahil edildiği belirtildi.

“DÖNGÜSEL EKONOMİYİ DÜNYANIN YENİ HAMMADDE KAYNAĞI OLARAK GÖRÜYORUZ”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, bu yıl CDP skoru açıklanan 21 binden fazla şirket ortasında yalnızca 346 şirketin İklim Değişikliği Küresel A listesine dahil edildiğini hatırlatırken, “Sabancı Holding olarak bu şirketler ortasında olmaktan; daha da kıymetlisi Sabancı Topluluğu olarak Türkiye’yi bu listede 5 farklı şirketimiz ile temsil etmekten büyük gurur duyuyoruz. Bugünün dünyasında, neyi yaptığınızdan daha değerli bir husus varsa o da nasıl yaptığınız. Sürdürülebilirliği şirket kültürü ve yatırım kriterlerinizde nasıl konumlandırdığınız… Topluluk olarak tüm operasyonel süreçlerimizi, kapsamlı sürdürülebilirlik yol haritamız kapsamında daima olarak geliştiriyoruz. Bunu da şeffaf raporlama süreçlerimizle ortaya koyuyoruz. Önümüzdeki periyotta de, sürdürülebilirlik odaklı proje ve uygulamalarımızı dünyanın dört bir yanındaki tesis ve ofislerimizde yaygınlaştırırken, bu alanda öncü ve örnek olmak misyonumuzu da güçlendireceğiz” tabirlerini kullandı.

DÜNYA ÇAPINDA 346 ŞİRKET, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KÜRESEL A LİSTESİ’NE DAHİL EDİLDİ

2000 yılında kurulan ve dünya çapında 137 trilyon dolar kıymetinde varlığı yöneten 740’tan fazla finansal kuruluşla çalışan CDP, şirketleri çevresel tesirlerini açıklamaya, sera gazı emisyonlarını azaltmaya, su kaynaklarını ve ormanları müdafaaya teşvik etmek için sermaye piyasalarını ve kurumsal satın alıcıların gücünü kullanmaya öncülük ediyor.

2023 yılında, tüm dünyada, global piyasa kıymetinin üçte ikisine sahip 23 binden fazla şirket ve 1.100’den fazla kent, eyalet ve bölge CDP aracılığıyla datalarını açıkladı. Bunların ortasında, yaklaşık 21 bin şirketin skoru açıklanırken, İklim Değişikliği Programı A Listesi’nde yer almayı başaran şirket sayısı ise 346 oldu.

İklim değişikliğinin tesirlerini azaltmak ve doğal kaynakları korumak emeliyle iş dünyasının işleyiş formunu değiştirmek hedefiyle çalışan CDP, dünyanın en büyük kurumsal birinciyim değişikliği, su ve orman-risk verisini elinde bulunduruyor. CDP’nin Türkiye’deki partnerliğini ise 2010 yılından bu yana Sabancı Üniversitesi Kurumsal İdare Forumu üstleniyor.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ABD’den yola çıkan LNG gemisi 10 Şubat’ta Türkiye’ye ulaşacak