DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Rüzgar gücünün bakım ve onarımına dikkat

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Topluluklar, ucuz ve pak enerjiyi talep etmeyi daha yüksek sesle dile getiriyor. Devletlerin etraf, güç ve ekonomi üçgenindeki planlarında da en temel kaynağı rüzgar gücü oluşturuyor. Hem çevreci hem de yenilenebilir güç olan rüzgarın yararlarına ulaşmak ise arka planında önemli süreçleri olan bakım ve onarımları barındırıyor. Rüzgar gücünün sağladığı sayısız yarara ulaşan tüm rüzgar ülkelerindeki en önemli ögenin rüzgar türbinlerindeki sürdürülebilir bakım ve onarım sistemleri olduğunu belirten Devlet Güç Genel Yöneticisi Ali Aydın’a nazaran, dünyanın 10 rüzgar ülkesinden biri olarak gösterilen Türkiye’nin rüzgar gücündeki gelişmişlik seviyesinin devamlılığının önemli ilerlemeler kaydettiği bakım ve onarım süreçlerindeki hizmet kalitesine bağlı olduğunu dile getiriyor.

Karşılaştırılan tüm fosil yakıtlı güç çeşitlerine nazaran önemli raddede düşük maliyetli olan rüzgar gücü, başkalarına orantıyla da çok çevreci olması ile dikkat çekiyor. Gelecek nesillere duru bir ömür bırakabilmenin güç boyutundaki önemli çıkış yolu olan rüzgar, tüm dünyada yükselişine devam ediyor. Memleketimizde de güç gereksinimimizin %8’ini karşılayan rüzgarın sağladığı ekonomik yararın başta güç ithalatındaki arz ve dışa bağımlılıktaki düşüş olduğuna dikkat çeken Ali Aydın, sahip olduğumuz ve her yıl üzerine koyarak gelişen rüzgarımızın hem topluluğumuzun isteklerine karşılık verebileceğini hem de önemli istihdam yaratılacak bir alan olduğunu aktarıyor. 

RÜZGAR TÜRKİYE’DE 15 BİN KIMSEYI İSTİHDAM EDİYOR

Mahsusen rüzgar gücünün geliştiği Avrupa ülkelerinde ekonomik istihdamın boyutları her yıl daha da artıyor. Tüm Avrupa genelinde rüzgarın sağladığı istihdam 300 binden fazla. Devletimizin de rüzgar gücüne vereceği önem ve destekle önemli kademede istihdam kaynağına kavuşacağını aktaran Aydın, TÜREB’den edinilen bilgilere nazaran ülkemizdeki rüzgarın sağladığı istihdamın 15 bin kişi olduğunu tabir ediyor. Bir rüzgar türbinin faaliyete geçmesi için fabrika sürecinden kurulumuna, işletmesinden bakım ve onarımlarına kadar birçok kişinin istihdamı sağlanan rüzgar kolunun ülkemizde daha da gelişeceğine inancı olan Aydın, üretici, yatırımcı ve hizmetler döngüsündeki sağlanacak desteklerin hem ucuz enerjiyi hem de istihdamın artmasını sağlayacağını da belirtiyor.

Önemli süreçlerden ve aşamalardan geçerek kurulan ve güç üretmeye başlayan rüzgar türbinleri, adeta geleceğin gücünde önemli bir yapı taşını temsil ediyor. Duruş vadelerinden, karşılaşılan birçok probleme kadar bir rüzgar türbinin sıhhati ve işleyişi rüzgar gücüne direkt tesir ediyor. Gerekli bakım ve onarımları dikkate almayan işletmelerin sonraki süreçte önemli zararlarla karşılaşabildiğini de aktaran Aydın, bu durumun sonucunda ülke gücünün ve ekonomisinin de yara aldığı bir döngünün gerçekleştiğini belirtiyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TÜBİTAK’a 11 işçi alınacak