a

Rusya’ya mandarin ihracatı 5 ayda yüzde 50 arttı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

AA muhabirinin Şark Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) datalarından yaptığı derlemeye nazaran, Türkiye’den yılın ocak-mayıs devrinde Rusya Federasyonu’na 83 bin 119 ton mandarin satıldı. Bu ihracattan 50 milyon 790 bin 424 dolar gelir elde edildi.

Rusya’ya geçen yılın tıpkı devrinde 60 bin 284 ton mandarin ihracatı karşılığında 33 milyon 909 bin 137 dolar çıkar sağlanmıştı. Böylelikle Rusya’ya mandarin ihracatı, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran ölçü bazında yüzde 38, bedel bakımından yüzde 50 arttı.

ORTAM İHRACATININ TAMAMI TRABZON’DAN

Şark Karadeniz’den de Rusya’ya bu devirde 14 bin 941 ton mandarin ihraç edilerek 9 milyon 161 bin 22 dolar kazanıldı. Yer ihracatının tamamı Trabzon merkezli firmalarca gerçekleştirildi.

Öte yandan, Rusya’ya bu periyot gerçekleştirilen zerzevat ve meyve ihracatında mandarini sırasıyla domates ve limon izledi. Kelam konusu ülkeye 50 milyon 545 bin 520 dolarlık domates, 30 milyon 826 bin 218 dolarlık limon ihraç edildi.

DKİB Idare Şurası ve Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Bölüm Heyeti Lider Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, yaş meyve zerzevat dalının en kıymetli pazarının Rusya Federasyonu olduğunu söyledi.

Bölümün en büyük ihracatının yaklaşık 20 yıldır Rusya Federasyonu’na yapıldığına dikkati çeken Gürdoğan, şunları kaydetti:
“Türk eserlerinin kalitesinden ötürü Rusya piyasasında tüketiciler tarafından en çok tercih edilen eserler olması, her devir ihracatımıza olumlu yansımıştır. Münhasıran Kovid-19 pandemisi periyodunda tüm ülkeler Rusya’ya sevkiyatlarını durdururken Türk ihracatçısının ihracatını sürat kesmeden devam ettirerek Rus halkına inançlı ve sağlıklı eser sunması takdirle karşılanmış ve piyasada eser derdi yaşanmamıştır.” 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Düşük getirili konut kredisi fırsatçılığa dönüştürülmesin talebi