DOLAR

32,8560$% -0.61

EURO

36,0150% 0.08

GRAM ALTIN

2.551,53%0,06

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

TAM ALTIN

16.760,00%-1,32

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Rota virüsü nedir? Rota virüsü belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Rota virüsü nedir? Rota virüsü belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Rota virüsü, bağırsak enfeksiyonuna ve ishale neden olan ve çok yüksek bulaşıcılık oranına sahip bir virüstür. Dünya genelinde görülen bu virüs bebeklerde ve çocuklarda ishal başlangıcının ilk sırada gelen nedenidir.

Rota virüsü her yerde bulunur ve çabucak hemen her çocuğa 3 – 5 yaşına kadar bulaşır. İshal sebebiyle hastaneye yatırılan çocuklar ortasında rota virüsü enfeksiyonu ölümle sonuçlanan hadiselerin % 90’ından fazlası düşük gelirli ülkelerde görülür.

Bu ülkelerde sağlık hizmetlerine hudutlu erişim zorluğu üzere faktörlerin yanı sıra çağdaş hidrasyon tedavilerine kolay ulaşım olmaması ve tekrar bu ülkelerde açlık ve kıtlık üzere koşulların daha yaygın olmasının ölüm oranlarını arttırdığı düşünülmektedir.

ROTA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalık yaklaşık 2-3 günlük kuluçka döneminden sonra kusma ve ateş ile başlar. Bol sulu ishal gelişir. Virüs dışkıda hastalık başlamadan birkaç gün önce ve hastalık geçtikten bir kaç gün sonra bulunabilir. Karın krampları nedeni ile bebekler çok huzursuz olur. Kusma ve ishale bağlı süratle sıvı eksikliği gelişir. Sıvı eksikliği olan bebeklerde gözlerde çökme, çok huzursuzluk, göz yaşının azalması, az idrara çıkma, derinin pörsümesi, bıngıldağın çökmesi, bitkinlik ve süratli nefes alıp verme gözlenir. Hastalığın ciddiyetini sıvı kaybı belirler. Hastalık 3-9 gün ortasında sürer.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Rota virüsün muhakkak bir ilacı yoktur. Rota virüs ishalinde antibiyotik vermek gereksizdir. İshal kesiciler sakıncalıdır. İshalin mühletini uzatırlar. Hastalığın tedavisindeki ana prensip kusmayı kesmek ve kaybedilen sıvıyı yerine koymaktır.

Ateş için ateş düşürücüler kullanılır. Sıvı kaybı hafifse ve bebek alabiliyorsa ağızdan tuzlu şekerli sıvılar verilir. Yoğurtlu ve pirinçli çorbalar, patates ve muz verilebilir. İnek sütü azaltılır. Yağlı yiyecekler verilmez.

Ağır meyve sularından kaçınmak gereklidir. Ek besin alamayan bebekler emzirmeye devam edilir yahut ishal mamaları kullanılır. Kusması çok şiddetli ve sıvı kaybı fazla olan bebekler hastaneye yatırılır.

Damar yoluyla sıvı verilir. Azar azar ve sık sık beslenir. Rota virüs ishalinde klinik tabloyu sıvı kaybı belirler. Ağır sıvı kaybı durumunda böbrek yetmezliği gelişebilir hatta bebek kaybedilebilir. Bu nedenle bebeklerde ateş, kusma ve ishal geliştiğinde anne – babalar çabucak doktora başvurmalı, hastalık kendiliğinden geçer diye beklememelidir. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

COVID-19 aşı ve ilaç projelerinde büyük etap