a

Posidonia çayırları tekrar hayat bulacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Deniz ekosisteminin kritik canlılarından olan Posidonia çayırlarının yayılımını artırmak maksadıyla Tarım ve Orman Bakanlığı, Muğla Vilayet Tarım Müdürlüğü ve YK Güç iş birliğinde, Doğu Akdeniz Üniversitesi danışmanlığında özel bir proje başlatıldı. Akdeniz’de kıymetli bir karbon yutak alanı ve su altı canlılarının oksijen kaynağı olan Posidonia çayırlarının sayısını artırmayı hedefleyen proje, YK Enerji’ye ilişkin Kemerköy alanında hayata geçirilecek. Üç yıl sürecek proje tamamlandığında yaklaşık 285 futbol alanı büyüklüğünde 200 hektarlık bir alanda Posidonia çayırları çoğaltılıp müdafaa altına alınacak.

Akdeniz’e mahsus doğal bir denizaltı bitkisi olan Posidonia çayırlarını korumak ve yayılımını artırmak hedefiyle Muğla’nın Milas ilçesinde çok kıymetli bir çalışma başlatıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın liderliğinde Muğla Vilayet Tarım Müdürlüğü ve YK Güç iş birliğinde Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden akademisyenlerin danışmanlığında başlatılan proje kapsamında, Posidonia çayırlarının varlığı artırılacak. Proje, YK Enerji’ye ilişkin olan Kemerköy Termik Santrali soğutma suyu alanında başlatıldı.

Birinci ekimin yapıldığı ve projenin ehemmiyetinin kamuoyuyla paylaşıldığı basın toplantısı Muğla Vilayet Tarım Müdürü Muhammed Sevinç, YK Güç Genel Müdürü Erol Demir, projenin danışmanlığını yapan Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek’in iştiraki ile Kemerköy Toplumsal Tesisleri’nde yapıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Muğla Vilayet Tarım Müdürü Muhammed Sevinç, balıkçılığın dünyada 540 milyon bireye iş sağladığını, milyarlarca insanın da beslenme kaynağı olduğunu belirterek, “Muğla da bin 479 kilometrelik kıyı şeridiyle kıyı balıkçılığına çok elverişli yapıda ve değerli avlak alanlarına sahip. Su eserleri ilimiz için büyük bir ekonomik bedel. Bu nedenle Mavi Vatanı korumak ismine çalışmalar yapmak zorundayız” dedi.

Muğla Vilayet Tarım Müdürlüğü olarak, denizleri korumak için kapsamlı çalışmalar yaptıklarını, Posidonia çayırlarının da bu çalışmalardan biri olduğunu belirten Sevinç, “Maalesef denizlerdeki balıkçılık, turizm faaliyetleri bu çayırlara ziyan veriyor. Meğer ekosistem açısından çok pahalı olan bu endemik çeşidi korumak zorundayız. Deniz çayırlarının aktif olarak varlığını sürdürebilmesi açısından; bölgede bulunan sağlıklı deniz çayırı habitatlarının korunmasının sağlanması, sıhhatini yitirmiş deniz çayırı habitatlarında rehabilitasyon ve transplantasyon / implantasyon uygulaması yapılması, paydaşların ve kamuoyunun farkındalığı ile aktifliğinin artırılması, deniz çayırlarının korunması tarafında yasal yer oluşturulmasına katkı verilmesini hedefliyoruz. Bakanlık ve Vilayet Tarım Müdürlüğü olarak, üç yıl boyunca devam edecek olan projenin içinde olmaktan ve projeye katkı sunmaktan memnunuz. Vilayet Müdürlüğümüz Balıkçılık ve Su Eserleri Şubesi’ni, YK Enerji’yi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden akademisyenleri bir ortaya gelerek ortaya koydukları bu çok değerli çalışmadan ötürü kutluyorum” formunda konuştu.

“285 FUTBOL ALANI BÜYÜLÜĞÜNDE BİR ALANDA ÇALIŞMA YAPILACAK”

YK Güç olarak, bir yandan Türkiye’nin yer altı zenginliklerini güce dönüştürdüklerini bir yandan da sürdürülebilirlik çalışmalarına öncelik verdiklerini söyleyen YK Güç Genel Müdürü Erol Demir, bu projenin Türkiye ve Akdeniz havzası için ehemmiyetine dikkat çekti. “Posidonia çayırlarıyla ilgili çalışmalara Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin pahalı akademisyenleriyle 2020 yılında başladık. Tarım ve Orman Bakanlığı, Muğla Vilayet Tarım Müdürlüğü, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve YK Güç takımlarının ortak çalışmaları sonucunda tahliller yapıldı ve en yanlışsız formül bulundu. Bugün de bu değerli projede artık aksiyonları almaya başlıyoruz” dedi.

Demir, proje tamamlandığında yaklaşık 200 hektar alanda yani 285 futbol alanı büyüklüğünde bir alanda Posidonia çayırlarını çoğaltmayı ve muhafaza altına almayı hedeflediklerini, projenin birinci yılında ise 16 hektar büyüklüğünde bir alana ulaşacaklarını söyledi.

“POSİDONİALAR, YILDA 520 TONA KADAR KARBON TUTUYOR”

Yapılan tahlillerde Kemerköy Termik Santrali’nin soğutma suyu bölgesinin hem deniz çayırlarının gelişimi hem de öbür deniz canlıları için elverişli bir ortam oluşturduğunu belirten Demir, konuşmasına şöyle devam etti:

“Posidonia çayırlarının en değerli özelliği global ısınmaya karşı değerli bir karbon yutak alanı oluşturmalarıdır. Havadaki karbonu tutmayı başaran Posidonialar, fotosentez ile denizlerdeki oksijeni de artırıyor. Bilhassa, günümüz kaidelerinde bu özellikleri ile Posidoniaların çoğalmasını çok önemsiyoruz. Atmosferden yılda 240 ton/hektar ila 520 ton/hektar ortasında karbon tutulması da projedeki amaçlarımıza ulaştığımızda sağlanacaktır. Posidonia çayırlarının, Caretta Caretta kaplumbağalarının en değerli besin unsuru olduğunu, Kemerköy’ün de bu kaplumbağaların tercih ettiği bir bölge olduğunu da belirten Demir, “Sosyal tesislerimizin kıyılarında çok sayıda kaplumbağa bulunuyor, uzun yıllardır birlikte yaşıyoruz, burası onların da konutu. Dolayısıyla Posidonia çayırları projesi, bu çok özel kaplumbağa çeşidinin geleceği için de büyük değer taşıyor. Ülkemiz açısından bir birinci olan bu projenin ortağı olmaktan büyük bir memnunluk duyuyorum. İnanıyorum ki bu projeden elde edeceğimiz çıktılar, yeni çalışmaların da kapısını açacak” dedi.

“POSİDONİA ÇAYIRLARI AKDENİZ EKOSİSTEMİNİN BİRİNCİL ÜRETİCİLERİNDEN”

Projenin danışmanlığını yapan Doğu Akdeniz Üniversitesi akademisyenlerinden Yrd. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek de ülkemiz suları için en önemli deniz çayırı tipi olan ve bir Akdeniz endemiği olan Posidonia çayırlarının anavatanının Akdeniz olduğunu belirterek, “Bu bitki, yalnızca Akdeniz’e mahsus bir deniz çayırı çeşidi ve ekosistemimiz için hayati bir ehemmiyete sahip. Posidonia Oceanica, Akdeniz ekosisteminin birincil üreticilerindendir. Fotosentez yoluyla oksijen üretiyor ve deniz canlıları için ömür alanı sağlıyor. Bu bitki, tıpkı vakitte karbon emilimi ve depolanmasında da kıymetli bir rol oynuyor. Böylelikle iklim değişikliğiyle çabada kritik bir rolü var. Ekosistem sıhhatini korumak ve gelecek jenerasyonlar için doğal kaynakların sürdürülebilirliğini desteklemek açısından kritik ehemmiyete sahip” dedi.

Posidonia çayırlarının yayılımını artırmak için üç farklı prosedür kullanacaklarını belirten Çiçek şu bilgileri verdi:

“İmplantasyon sistemi ile deniz çayırlarından alınan/oluşturulan esaslı fideler uygun tabana yerleştirilecek. Transplantasyon formülünde ise kök ve çayır öbekleri farklı noktalardaki uygun yere yerleştirilecek. Son olarak deniz çayırlarının tohumlarından çimlendirme yolu ile yeni fideler elde edilecek ve bu fideler uygun tabana yerleştirilecek.”

KAYNAK: İHA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ticaret Bakanı Bolat: Gaye 2028’de 375 milyar dolar mal ihracatı