a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Piyasalar – Avrupa Yükseldi; DAX Üstün Performans Sergiliyor

Piyasalar – Avrupa Yükseldi; DAX Üstün Performans Sergiliyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Muharrir: Peter Nurse 

Investing.com – Covid-19 vaka sayısında şimdiye kadarki en büyük artışa karşın global ekonomik toparlanmaya dair inanç arasında Avrupa pay senedi piyasaları büyük nispette yükseldi.

DAX %0,5 yükselirken CAC 40 %0,1 kazandı ve FTSE sakin kaldı.

Çinli endüstriyel şirketlerin kârı Mayıs ayında 2019 Kasım ayından beri ilk sefer toparlandı ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin koronavirüs kapatılmalarından toparlanmaya devam ettiğine işaret etti.

Çin’in Avrupa malları için en büyük ihracat piyasalarından biri olmasından ötürü bu, Avrupa, mahsusen de Almanya için önemli bir haber.

Pazartesi günü Avrupa’da Almanya Başbakanı Angela Merkel, ortam için toparlanma fonu anlaşması üzerine strateji tartışmak için Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u konuk edecek. Baş Ekonomist Gita Gopinath Der Spiegel’de yaptığı açıklamada Avrupa Birliği’nin önlem paketinin önemli bir kısmının hibelerden oluşması gerektiğini söyleyerek Memleketler arası Para Fonu (IMF) da tartışmaya girdi.

Tekrar de koronavirüsün yayıldığına dair kaygılar devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü Pazar günü 24 saatlik devir için yaklaşık 19.000 yeni vaka raporladı. Bu, global Covid-19 vakalarının yekunda 10 milyonu ve ölüm sayılarının global olarak 500.000’i aştığı mealine geliyor. Enfeksiyon rakamlarındaki rahatsız edici artışa karşın ölüm orantıları pandeminin ilk dalgasına nazaran çok daha düşük zira yeni enfeksiyonlar büyük nispette genç beşerlerle hudutlu.

AB-İngiltere serbest ticaret müzakereleri, gelecekteki ilişkilere dair müzakerelerde birkaç düzgünleşme işareti ile birlikte bu hafta Brüksel’de tekrar başlayacak.

Ekonomi olguları, Almanya ve İspanya’nın Haziran ayı ön pahalılık ve İngiltere’nin mortgage kredisi olgularının yanında Avrupa’nın Haziran ayı ekonomi itimadı göstergelerinde olacak.

Kurumsal gelişmelerde Airbus (PA:AIR) %1,3 yükseldi. CEO Guillaume Faury, pandemiden ötürü uçak üreticisinin önümüzdeki iki yıl boyunca üretimde %40 düşüş beklediğini tabir etti. Şirketin Temmuz sonundan önce muhtemel işten çıkarmaları duyurabileceğini, böylelikle maliyetleri düşüreceğini ekledi.

ABD ham petrol %1,6 düşüşle 37,87 dolar olurken Brent %1,4 kayıpla 40,34 dolara geriledi.

Öte yandan altın %0,1 artarak 1.782,05 dolara yükselirken EUR/USD %0,3 yükselişle 1,1248 oldu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Softbank 1,86 Milyar Dolar Kurumsal Tahvili Yine Alıyor, Borcu Azaltıyor