a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Piyasalar – Avrupa, Yeni Koronavirüs Kaygıları Ortasında Düşüş Yaşıyor

Piyasalar – Avrupa, Yeni Koronavirüs Kaygıları Ortasında Düşüş Yaşıyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Muharrir: Peter Nurse 

Investing.com – Yatırımcıların global çapta artan koronavirüs vakalarına ve bunun genel karantina önlemlerinin tekrar başlamasına yol açacağına dair endişeleri ile Avrupa borsaları Çarşamba günü zayıfladı.

DAX %0,8 düşüş yaşarken CAC 40 %0,6 ve FTSE %0,7 kaybetti.

Avrupa payları düşük seviyeler gördüğü Mart ayından beri yükseliyor ve artışlar, dünya genelindeki mali ve merkez bankası teşvik planları ve kısıtlamaların kademeli olarak gevşemesi ile gerçekleşti. İngiltere Salı günü hayati hizmet kolu üzerindeki kısıtlamalarda büyük gevşeme olacağını duyurdu.

Bununla birlikte kısıtlamaların çok erken kalktığına ve 2. dalga Covid-19 virüsünün yolda olduğuna ilişkin kaygılar artıyor.

Alman Sağlık Bakanı Jens Spahn Çarşamba günkü açıklamasında, garp Alman eyaleti Kuzey Ren-Vestfalya’da, Salı günü bir et paketleme tesisinde görülen salgının akabinde iki belediyenin tekrar karantinaya alınmasından sonra koronavirüsün bir risk olarak devam ettiğini vurguladı.

Yeniden de mahsusen Salı günkü optimist iş anketlerinin akabinde ve ılımlı bir büyümeye dönen Fransa’nın göze çarpması ile ekonomik toparlanmaya dair bir ölçü optimistlik devam ediyor.

ING analistleri, “bir kademeye kadar bunun teknik bir toparlanma olduğu aşikâr. PMI’ların hala daralma kesiminde olması iki ileti veriyor: keskin bir toparlanmanın mümkün olduğu ama aynı zamanda çok fazla iyimserliğe karşı temkinlilik anlayışı” dedi.

Çarşamba günü yayınlanacak olan önemli ekonomik gösterge, toparlanma beklenen Haziran ayı IFO İşletme İklimi anketi olacak.

Çarşamba günü Fransa’nın iş inancı endeksi 18 puan artışla 78 oldu – istatistik ajansı Insee’ye nazaran şimdiye kadarki en büyük artış.

Kurumsal gelişmelerde; Dufry (SIX:DUFN) payları %1,5 yükseldi. İsviçre merkezli seyahat ajansı, koronavirüs pandemisi sonrası satışlarda mümkün büyük bir düşüş iddiasını yansıtacak halde işçi maliyetlerini azaltacağını söyledi.

Atos (PA:ATOS) %0,8 yükseldi. Fransız haber teknoloji şirketi, temettüsünü korurken 2020 amaçlarını onayladı.

Nokia (NYSE:NOK) %0,5 kazandı. Telekom ekipman üreticisi, yeni CEO Pekka Lundmark’ın şirket bünyesine 1 Ağustos’ta, planlanandan erken bir tarihte katılacağını duyurdu.

Petrol Çarşamba günü yükseldi.

Amerikan Petrol Enstitüsü 19 Haziran ile biten haftada stoklarda 1,749 milyon varil artış olduğunu öngördü – 300.000 varillik artış beklentisinden daha yüksek. İlgi artık daha küçük bir artış göstermesi beklenen hükümet rakamlarında.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %0,1 artışla 40,42 dolar olurken Brent %0,84 yükselerek 42,80 dolara ulaştı.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,2 artarak 1.785,55 dolar ve EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1300 oldu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

COMP Güne Sert Bir Çakılmayla Başladı