a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Piyasalar – Avrupa Düşüşte; Virüs Telaşları Sürüyor

Piyasalar – Avrupa Düşüşte; Virüs Telaşları Sürüyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Müellif: Peter Nurse 

Investing.com – Yayınlanan datalar küresel ekonomik toparlanma umudu verse de yılın 2. yarısına girerken covid-19 salgınına dair telaşlar sürüyor. Avrupa piyasaları Çarşamba günü düşük açılmaya hazırlanıyor.

DAX %0,4 düşüş yaşadı. {{167|Fransa’nın CACAC 40 vadeli süreçleri %0,1 düşerken FTSE 100 %0,4 azalış kaydetti.

Caixin/Markit imalat satın alma yöneticileri endeksinin Aralık 2019’dan beri görülen en yüksek okuma ile Mayıs ayında 50,7 puandan 51,2 puana yükselmesinin yanında Çin’in fabrika aktivitesi Haziran ayında büyüdü. Benzeri optimistlik Çin hükümetinin kendi PMI okumasında da vardı.

ABD’nin konut doneleri güçlü, Avrupa’da tüketici itimadında toparlanma var ve koronavirüsten kaynaklı düşüşlerden güzelleşme süreci devam ediyor. Çarşamba günü ABD’nin imalat aktivitesi yayınlanacak ve Nisan ayındaki düşük seviyelerden toparlanma bekleniyor. Perşembe günkü tarım dışı istihdam raporu ise ABD ekonomisinin Haziran ayında 3 milyon iş imkânı yaratmış olduğunu göstermesi iddia ediliyor.

Ancak dünyadaki, mahsusen ABD’deki Covid-19 vakalarındaki yine artış, yeni yeni başlayan toparlanmayı bozma riski taşıyor.

ABD Salı günü 47.000 vaka ile pandemi başladığından beri gördüğü en büyük tek günlük artışı yaşadı ve bu artış California, Texas ve Florida üzere en nüfuslu eyaletlerin, ekonomik faaliyeti bir sefer daha kısıtlamasına yol açtı.

Memleketin üst seviye bulaşıcı hastalık kompetanı Anthony Fauci Salı günü Senato komitesine yaptığı konuşmada “tam bir denetim altında olmadığımız açık” dedi ve salgın denetim altına alınmadığı takdirde günlük artışın 100.000’i bulabileceğini ekledi.

Avrupa’da Almanya’nın perakende satışları Nisan ayındaki %5,3’lük düşüşten toparlanarak %13,9 yükseldi. Yerdeki toparlanmaya ilişkin yeni göstergeler imalat PMI ve Almanya işsizlik dataları olacak.

Kurumsal gelişmelerde; Ryanair (LON:RYA) Çarşamba günü destek görebilir. Avrupa’nın en büyük indirimli havayolu şirketi, Temmuz ayında 4,5 milyonun üzerinde yolcu uçurmayı beklediğini söyledi. Bu rakam, yalnızca 110.000 yolcu ile uçtuğu Nisan ve Mayıs aylarına nazaran büyük bir artış olacak.

Madalyonun öbür yüzünde ise İngiltere merkezli indirimli havayolu easyJet (LON:EZJ) var. Firma, seyahat talebindeki büyük düşüş nedeniyle havaalanındaki merkezlerinden üçünü kapatmayı düşündüğünü söyledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) geçen hafta ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüş olduğunu gösteren raporunun desteğiyle Çarşamba günü petrol fiyatları yükseldi. Bu düşüş, birden fazla eyalette koronavirüs yine canlansa da talepte bir artış olduğunu ortaya koyuyor.

ABD hükümetinin Güç Haberlendirme Dairesi (EIA), Çarşamba günü resmî stok donelerini paylaşacak.

ABD ham petrol %1 artışla 39,67, Brent %0,9 yükselerek 41,64 dolara ulaştı.

Öte yandan altın %0,1 artışla 1.802,45 dolara yükselirken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1223 seviyesinde seyretti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İTO Başkanı Avdagiç: “Avrupa, Çin bağımlılığından Türkiye ile uzaklaşabilir”