a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Piyasalar – ABD Vadeli Süreçleri Düşüşte; ISM ve ADP İstihdam Olguları Bekleniyor

Piyasalar – ABD Vadeli Süreçleri Düşüşte; ISM ve ADP İstihdam Olguları Bekleniyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Muharrir: Peter Nurse   

Investing.com – ABD pay senedi piyasaları Wall Street’in 20 yıl içindeki en âlâ çeyreğini bitirdiği Salı günkü güçlü artışların akabinde sakinledi ve bugün düşük açılacak. Ekonomi verisine ve Covid-19 vakalarındaki artışa dair temkinliliğe bakılırsa ticaret hacmi zayıf olabilir.

S&P 500 22 puan düşerken Nasdaq 57 ve Dow 266 puan geriledi.

Mart ayındaki büyük kayıpların akabinde toparlanan üç nakit endeksi, Haziran ayında arka arda üçüncü müspet ayını yaşadı. Dow Jones Industrial Average1987’den beri en yeterli çeyreğini kaydederken S&P 500 1998’in dördüncü çeyreğinden ve Nasdaq Composite 1999’un dördüncü çeyreğinden beri en yeterli çeyrek devrini yaşadı.

Pay senedi piyasalarının yükselmesine yardım eden şey, Fed ve Trump idaresinin inanılmaz nakdî ve mali teşvik enjeksiyonu oldu.

Meclis Finansal Hizmetler Komitesi önünde Salı günü söz sunan Fed başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin, gerektiği sürece destek sağlama niyetlerini tabir etti.

Velev Salı günü Senato, işletmeler için Maaş Müdafaa Programı altında koronavirüs desteğine müracaat mühletini Ağustos ayına kadar uzatmayı oyladı.

Bununla birlikte Powell, 2. dalga koronavirüs salgınının “hükümeti ve insanları ekonomik faaliyetten tekrar çekilmeye zorlayabileceğini” ve “pek çok ekonomik aktivite konusunda kaybettiğimiz ve geri almamız gereken kamusal itimadın altını oyabileceğini” söyledi.

Bu münhasıran ABD’nin Salı günü raporladığı 47.000 yeni vaka ile ilgili. Pandeminin başından beri en büyük tek günlük artış oldu ve California, Texas ve Florida üzere ağır nüfuslu eyaletlerin ekonomik aktiviteyi bir defa daha kısıtlamasına yol açtı.

İstihdam işlemcisi ADP, ABD ekonomisindeki işe alımlara dair aylık raporunu paylaşacak. Analistler, ekonominin 3 milyon iş imkânı yaratmış olduğunu bekliyor. TSİ 17.00’da paylaşılacak olan ISM imalat endeksinin de keskin bir toparlanma yaşamış olması kestirim ediliyor. Son olarak FOMC içtima tutanakları da bugün 21.00’da paylaşılacak.

Kurumsal gelişmelerde; FedEx (NYSE:FDX) ilgiyi toplayacak. Teslimat ve lojistik şirketi, pandemi esnasında online alışverişteki artışın desteğiyle güçlü bir dördüncü çeyrek raporu paylaştıktan sonra hisselerinde önemli artışlar yaşandı.

Başkaca Constellation Brands (NYSE:STZ) ve General Mills (NYSE:GIS) çıkarlarını raporlayacak.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) geçen hafta ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüş olduğunu gösteren raporunun desteğiyle Çarşamba günü petrol fiyatları yükseldi.

ABD hükümetinin Güç Haberlendirme Dairesi (EIA), Çarşamba günü resmî stok donelerini paylaşacak.

ABD ham petrol %1,6 artışla 39,91, Brent %1,4 yükselerek 41,86 dolara ulaştı.

Öte yandan altın %0,3 düşüşle 1.795,45 dolara yükselirken EUR/USD %0,3 düşüşle 1,1196 seviyesinde seyretti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Volvo’dan dev geri çağırma