a
  • Haberyum
  • Teknoloji
  • Pentagon’dan ‘Çin ordusu Huawei’yi destekliyor’ argümanı

Pentagon’dan ‘Çin ordusu Huawei’yi destekliyor’ argümanı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Amerikan medyasına nazaran Pentagon’un hazırladığı listede güvenlik kamerası sistemi firması Hikvision, telekomünikasyon şirketleri China Telecoms ve China Mobile ile Çin Havacılık Sanayii Kurumu (AVIC) da nokta alıyor.

Listenin ABD’nin firmalara karşı yeni mali yaptırımlarına taban hazırlayabileceği belirtiliyor.

Pekin idaresi uzun zamandır firmalarının Çin ve Komünist Parti tarafından kullanıldıkları savını reddediyor.

Listenin, Çin ordusunun hassas teknolojik haberleri ele geçirmesini engellemek için ABD Kongresi’ndeki komiteler, ticari kuruluşlar, yatırımcılar ve Çinli firmalar ile mümkün paydaşlık kuracak firmaları bilgilendirmek için hazırlandığı anlaşılıyor. Listedeki firma sayısının artabileceği anlaşılıyor.

ABD maddelerine nazaran Amerikan Savunma Bakanlığı, ülkede faaliyet gösteren ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun “sahip olduğu yahut denetim ettiği” firmaları izlemek zorunda.

Senatörlerden güncelleme daveti

Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi kongre üyeleri son aylarda Pentagon, Çin hükümetinin ya da ordusunun denetim ettiği şirketlerin listesini yayımlamaları ve güncellemeleri konusunda basınç altındaydı.

Kasım ayında, Amerikalı senatörler Tom Cotton ve Chuck Schumer, Ticaret Bakanı Wilbur Ross’a, 2018 İhracat Denetim Islahatı Yasası ve 2019 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası tarafından mecburî tutulan ABD siyasetini güncellemelerinin istendiği bir mektup gönderdi.

Senatörler mektupta, Çin ile bağları olan teknoloji şirketlerine ABD’ye has hassas bilgilerin iletileceği kaygısını lisana getirmişti.

Mektupta ABD Ticaret Bakanlığı’nın neden iki yasa tarafından zarurî kılınan ihracat denetim incelemelerini tamamlamak için “yavaş olduğu” da sorgulandı.

Senatörler, Çin Komünist Partisi’nin ABD teknolojisini askeri pratiklerle çalıp çalmadığını ve Çinli şirketlerin gelişmekte olan sivil teknolojileri askeri emeller için kullanıp kullanmadığını pahalandırmak için incelemelerin yapılması gerektiğini vurguladılar.

Senatörler Cotton ve Schumer, “Bu inceleme ve sonuçlarının uygulanması hangi durumda? Bu inceleme, Çin’in casusluk ve çetinle teknoloji aktarımı gayretleri için hedeflediği ABD ekonomisindeki bölümleri belirleyecek mi? Çin’deki sonuncu askeri tasarruf ve kesin tasarruf için denetimlerin kapsamını değiştirecek misiniz? Bu incelemenin sonuçlarını kamuya açıklayacak mısınız?” sorularını yöneltti.

Mektup, incelemelerin “olabildiğince süratli ve eksiksiz bir şekilde” yapılması davetiyle son bulmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, Huawei’nin de aralarında olduğu “ulusal güvenlik riski” oluşturduğuna inanılan yabancı telekomünikasyon şirketlerine Amerikalı firmaların teknolojilerinin satılmasını yasaklamıştı. Washington idaresi, Çin ile olan ticaret savaşının ABD’nin ticari sırlarının çalınmasına bir karşılık olduğunu söylemişti.

Washington, müttefiklerine, Huawei’in 5G teknolojisini kullanmamaları konusunda da pres yapmıştı. Lakin Trump’ın yaptırım kararları Avrupa ülkelerinden destek görmemişti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kimi Covid-19 hastaları neden koku ve tat alma duyularını yitiriyor?