a
  • Haberyum
  • Siyaset
  • Pazarlıkta yeni atak: DEM İstanbul’da eş liderini da belirledi!

Pazarlıkta yeni atak: DEM İstanbul’da eş liderini da belirledi!

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Terör örgütü PKK’nın yeni uzantısı olarak öne çıkan DEM Parti, yaklaşan lokal seçimlerde büyükşehir belediyelerindeki adaylarını açıklamama stratejisini sürdürüyor. CHP ile kapalı kapılar akabinde pazarlık masası kurduğu belirtilen DEM Parti, el yükseltme ataklarına devam ediyor.

Cezaevindeki eski HDP Genel Lideri Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ı İstanbul Büyükşehir Belediye adaylığı için gündeme getiren DEM Parti’den yeni bir adım daha atıldı. İstanbul’da Başak Demirtaş ile birlikte eski HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu’nun “eş başkan” adayı olarak ilan edileceği kaydedildi.

Sözcü gazetesi muharriri İsmail Saymaz, “Başak Demirtaş ile eski HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu’nu eş lider adayı olarak İstanbul’a düşünüyorlar. Demirtaş ile Kürtler ve bayanları, Kenanoğlu ile Türkler, Aleviler ve küskün CHP’lileri hedefliyorlar” dedi.

DEM Parti Meclis Küme Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Başak Demirtaş’ın adaylığına olumlu baktıklarını söylemişti. Koçyiğit, “Başak hanımın yaptığı açıklama bizim için müracaat niteliğinde. Ekstra müracaata muhtaçlık duymuyoruz. Başak Demirtaş, bizim en güçlü adayımızdır. Ayın 3’ünde MYK toplantısı var, büyük kentlerde çıkaracağımız adayları tartışıp kamuoyuna duyuracağız” demişti.

Pazarlıkların başında Ankara, Bolu, Antalya, Konya, Kocaeli, Kayseri ve Samsun’da belediye lider adayları çıkaracağını açıklayan DEM Parti, İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Mersin ve Hatay üzere büyükşehirlerde CHP ile ittifak pazarlığı yapmıştı. CHP adaylarını desteklemek için sürdürdüğü görüşmelerde sık sık taleplerini artırdığı tabir edilen DEM Parti’nin CHP ile anlaşamadığı konuşuluyor.

BAŞKENTTE BEŞTAŞ, ANTALYA’DA ALEVİ DERNEĞİ LİDERİ BÜLBÜL

İsmail Saymaz’ın tezine nazaran DEM Parti, CHP ile muahede sağlanmaması durumunda Ankara, Antalya ve Bolu’da da adaylarını belirledi.

Buna nazaran Ankara’da DEM Parti Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Antalya’da Pir Sultan Abdal Derneği eski lideri Kemal Bülbül ve Bolu’da Veli Saçılık’ın aday gösterilmesinin kararlaştırıldığı öne sürüldü.

MERSİN’DE SEÇER’İ DESTEKLEYECEKLER

Saymaz, DEM Parti’nin Adana, Balıkesir ve Bursa’da da aday belirleyeceği, yalnızca Mersin’de CHP’li Vahap Seçer’i destekleyeceğini lisana getirdi.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Murat Kurum’dan İmamoğlu’na reaksiyon: Yok o denli yağma!