DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Panik atak sorunu için 10 öneri

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

1-Panik atağın, bedende var olan esirgeyici sistemin bilinçli ya da bilinç dışı bir tetikleyici ile harekete geçmesi olduğunu bilin. Panik atak bir zihin durumudur, kalp krizi veya felç geçirme, aklını kaybetme, delirme değildir. Kalbin hızlı çarpması kalbin sağlıklı olduğunu gösteren bir durumdur. Kalp krizi ise kalbin hızlı çarpması değil kalbin durması demektir. Bu kavramları âlâ bilmek duruma karşı panik ve gerilim düzeyinizi azaltacaktır. Panik ataktan dolayı ölen hiçbir olay olmadığını da bilmeniz gereken bir bilgidir.

2-Yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Kendinizi durumunuzdan dolayı anlaşılmayan, önemsenmeyen bir kişi olarak görmemelisiniz. Karşınızdaki kişiler sizin yaşadığınız durumu tam olarak anlayamayabilirler lakin anlamaya çalışıp her zaman destekçiniz olmaya çalışacaklardır. Bu durumda kendinizi insanlardan soyutlamayın, bilakis sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla daha sık görüşün. İçe kapandığınızda kendinizi yalıtılmış ve yalnız hissedeceğiniz için kendinizi makus hissedebilirsiniz. Toplumsal destek panik atak hastalığında epey önemli bir yere sahiptir.

3-Damdan düşenin halini damdan düşen anlar kelamı panik atak için de geçerelidir. Panik atak geçiren öbür kişileri bulun atlatmış olanlarla bunu nasıl başardığını konuşun, uğraş edenlerle nasıl uğraş ettiklerini konuşun. Hatta yaşadığınız yerde panik atak dostluk kümesi oluşturabilirsiniz aşikâr zamanlarda bir ortaya gelerek niyetlerinizi paylaşabilir birbirinize ilham kaynağı olabilirsiniz.

4-Panik atak yaşayanlarda en fazla karşılaşılan kaçınma davranışı sıkça sergilenmektedir. Panik atak yaşayacakları yer veya durumlardan bilhassa kaçtıklarında panik atak ateşini söndürmek yerine o ateşi daha da büyütmektedirler. Aslında bilakis kaygılarınızdan kaçtıkça o tasalar sizi kovalayacaktır. Bu yüzden durup telaşlarınızla yüzleşmelisiniz. Yüzleşilen telaşlar size şunu gösterecek “aslında korktuğum kadar değilmiş”

5-Atak anında gözlerinizi kapatmak yerine, kesinlikle bir yere odaklanabilir, etrafınızdaki nesnelerin ayrıntılarına odaklanarak dikkatinizi öteki yöne çekebilirsiniz. Böylece dikkatiniz kendinizden dış etrafa kayacak ve atakla daha kolay baş edebilecek seviyeye geleceksiniz.

6- Nefes antrenmanlarını öğrenin. Panik atak başlangıcında nefesinize odaklandığınızda, hızlı süratli veyahut kesik kesik nefes aldığınızı göreceksiniz. Bu durumda ise fizyolojik manada dengenizin bozulduğuna şahit olacaksınız. Panik atak yaşadığınız anda sakin bir şekilde nefes alış verişinize dikkatinizi vererek sakin, yavaş ve derinden bekleyerek nefes alış verişi yaptığınızda ataklarınızın hızlıca azalıp yok olduğunu görecek ve kontrol bende kanısı gelişecektir. Bu niyet ise size bu hastalığı yenme konusunda en önemli şey olan öz itimat duygusu kazandıracaktır.

7-Sağlam baş sağlam vücutta bulunur kelamı tıp dünyasında da oldukça geçerlidir. Ruhsal manada sağlıklı olabilmek için tertipli egzersiz ve spora zaman ayırmalısınız. Hareket eden vücutta mutluluk hormonu artar, gerilim hormonu ise azalır. Panik atağın anksiyete yani kayggı-stres bozukluğu kümesinde bir hastalık olduğunu düşündüğümüzde tertipli spor yapmak hayli mantıklı.

8-Yeterli ve tertipli bir uyku sisteminiz olsun. Sırf gecenin makul saatlerinde salgılanan, belli hormonlar, gerilim ve kaygınızı kontrol altına almanızı sağlar. Vücudun dinlenmiş, sakin ve dinç olması ruhsal sıhhatinizi da olumlu olarak etkileyecektir.

9-Beslenme sisteminize dikkat edin. Çok yağlı yiyecekler yerine hafif yiyecekleri tercih edin. Çok kafein tüketmekten kaçının, alkol sigara tüketiminizi kontrol altına alın. Akşam aşikâr saatlerden sonra yemek yemekten ve kafein almaktan kaçının. Rahat bir uyku için, papatya, melisa üzere çaylar içebilirsiniz.

10-Geçmişte yaşıyorsanız depresyondasınız, gelecekte yaşıyorsanız kaygılısınız, artık yaşıyorsanız mutlusunuz demektir. Ana odaklanmaya çalışın. Elinizdeki güzelliklere, olumlu şeylere bakın. Hatta bunların listesini oluşturun. Kendiniz için bir şeyler yapın, sizi nelerin keyifli edeceğini düşünün ve bir planlama yaparak harekete geçin. Bunun için küçük amaçlar belirleyebilirsiniz. Ve yaptıkça kendinizi daha düzgün hissedebilirsiniz. Elinizdeki tek sermayenin artık olduğunu unutmayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Stress nedir, hangi çeşitleri vardır?