DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Pandemi döneminde bisiklete olan ilgi artınca piyasada eser kalmadı, fiyatlar katlandı… Pedala kuvvet

Pandemi döneminde bisiklete olan ilgi artınca piyasada eser kalmadı, fiyatlar katlandı… Pedala kuvvet

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs kişilerin ömür ve tüketim alışkanlıklarını da büyük ölçüde değiştirdi. Bu dönemde tüketicilerin birtakım eser ve davranışlara karşı gösterdiği ilgi artarken kimilerine da azaldı. Bu kapsamda pandemi sürecinde kişilerin ağır olarak rağbet gösterdiği araçlardan biri de bisiklet oldu. O denli ki tüm dünyada internet üzerinde alışveriş maksadı ile yapılan bisiklet aramaları son 5 yılın tepesini gördü. Piyasada bisiklet bulmak zorlaştı. Fiyatlar da yükselişe geçti. Biz de Hürriyet olarak bu durumu konuşmak için yıllardır bisiklet piyasasının merkezi haline gelen Unkapanı’ndaki ‘Bisikletçiler Çarşısı’na gittik.

BÜYÜK YOĞUNLUK

Birinci olarak çarşıda 35 yıldır esnaflık ve ünlü markaların bayiliğini yapan Doğan Kılıç’ın dükkanına uğradık. “Esnaflık tarihimin en yüksek satışını bu 2 ayda yaptım” diyerek kelama giren Kılıç, “Bizim yılardır en ağır günlerimiz karne zamanları olurdu. Lakin bu salgın başladıktan sonra büyük bir hareketlilik yaşamaya başladık. Tanım etmek çetin lakin dükkanların önüne park eden otomobiller burada yolu kapatıyordu. Geçen haftaya kadar dükkanda adım atacak konum yoktu” tabirlerini kullandı.

FİYATLAR KATLANDI

Talebe bağlı olarak bisiklet fiyatlarının arttığını söyleyen Kılıç, “Bu çarşıda fiyatlar her ocak ayında markalar tarafından belirlenir ve onların verdiği fiyatın üzerine kimse çıkmaz. Buradaki artış yüzde 10’u geçmedi fakat büyük spor mağazaları fiyatları neredeyse ikiye katladı. O mağazalardan bisikleti alıp bize montaj için getiren vatandaşlar tıpkı bisikleti bin lira ucuz görünce pişman oluyor. Vatandaşlar birtakım fırsatçılara karşı dikkatli olmalı. Güzelce araştırmadan bisiklet almasınlar” diye konuştu.

ARTIŞ YÜZDE 80’İ BULUYOR

Bisiklet fiyatlarında geçen yıla nazaran büyük bir artış gözlemleniyor. Bu model ve markalarda farklılıklar gösterse de yüzde 20 ile yüzde 80’e varan artışlar var. Çocuk bisikletlerinde fiyatlar 400 lira ila 800 lira arasında değişirken bu yetişkinlerde 4 bin liraya kadar çıkıyor. Değişik özelliklere sahip bisikletlerde fiyatlar 40-50 bin liraya kadar çıkıyor. Spor ve kamp materyalleri satan büyük mağazalarda fiyatlar bayilere nazaran yüzde 30 daha pahalı. 

16 YILIN DORUĞUNDA

Koronavirüs döneminde tüm dünyada bisiklete olan ilgi arttı. Google üzerinden alışveriş maksadı ile yapılan aramalar dünyada son 5 yılın tepesini gördü. Türkiye’de ise 16 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

PANDEMİ HESAPLARI DEĞİŞTİRDİ

Çarşı esnafına nazaran piyasada bisiklet bulunmamasının en büyük nedeni satış yapamama dehşetiyle yurtdışına gönderilen bisikletler. Esnaf, “Pandemi başladığında ilk etapta Anadolu’daki çok sayıda bayi siparişlerini azalttı. O dönemde Avrupa’dan güçlü talep devam ediyordu ve bu bisikletler Avrupa’ya gönderildi. Daha sonra içeride ağır bir talep olunca buna yanıt vermekte zorlandılar” diye durumu özetliyor.

ULAŞIM ARACI OLDU

Kendilerine bisiklet almak için gelen müşterilerin ilk neden olarak toplu taşımayı söylediğini belirten Doğan Kılıç, “Bisiklet önceden karne ikramıydı. Yalnızca çocuklara alınırdı. Salgınla bir arada kişiler artık bisikleti bir ulaşım aracı olarak görmeye başladı. Münhasıran sahil bandına yakın, düzlüğün ve parkların fazla olduğu ve sitelerin ağırlaştığı nahiyelerde çok daha fazla tasarruf var. Ulaşım gereksiniminin yanı sıra artık kadınlardan da fazla talep geliyor. Spor için tercih ediyorlar” biçiminde konuştu.

REKORUN 4 KATINI GERÇEKLEŞTİRDİK

Yeniden çarşıda yıllardır esnaflık yapan ve ilk kere piyasada bisiklet bulmakta güçlük çektiklerini aktaran Caner Doğan ise şunları söyledi: “Ailem 25 yıldır bu çarşıda. Daha önce bunun bir benzerini yaşamadık. En fazla satış yaptığımız zamanın da 4 kat fazlasını gerçekleştirdik. Vatandaşların talebine yetişemiyoruz. Piyasada bisiklet kalmadı. En fazla satışı orta segmentteki kümelerde yaşadık. Genellikle 2 bin lira bandında ağırlaştı.”

AİLECE SATIN ALIYORLAR

30 yılı aşkın vadedir çarşıda bisiklet satan Yusuf Sülün ise artık bir ailenin 3 bisiklet alıp gittiğini söylüyor. Sülün, “Bisikletle birlikte yan eserlerin de satışı arttı. Aileler artık bisikletleri otomobillere bağlamak için kullanılan bisiklet aparatlarını da satın alıyor. En büyük etken kişilerin toplu taşımayı kullanmak istememesi” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Deneyimsiz müteahhit dönüşüme dahil edildi