DOLAR

32,6460$% -0.11

EURO

35,4037% -0.15

GRAM ALTIN

2.511,04%0,02

ÇEYREK ALTIN

4.049,00%1,37

TAM ALTIN

16.220,00%1,37

BİST100

10.851,78%-0,19

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

(ÖZEL) YKS tercihleri için geri sayım başladı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

IB Bilim Ümitköy Özel Küme Öğretim Kursu kurucusu İlker Nafile, yarın itibariyle başlayacak üniversite tercihleri süreci hakkında, “Pandemiyle bir arada geçen bu güçlü maraton artık bitti. Artık tercih maratonumuz başlıyor. Bu noktada önemli bir araştırma sonucuyla karar verilmesi gerekiyor” dedi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) sonuçları açıklanmasıyla birlikte milyonlarca öğrenciyi ve aileyi ilgilendiren tercih dönemi 6 Ağustos’ta başlayacak. Bahis hakkında 19 yıllık deneyimini aktaran IB Bilim Ümitköy Özel Küme Öğretim Kursu kurucusu İlker Nafile, tercih döneminde dikkat edilmesi gereken hususları İhlas Haber Ajansı’na anlattı.

27-28 Haziran tarihlerinde sınava giren adayların sonuçlarının açıklanmasıyla gözler tercih sürecine çevrildi. Adaylar tercihlerini, 6-14 Ağustos’ta kılavuzda yer alan kurallar doğrultusunda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının (ÖSYM) https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapabilecek. ÖSYM tarafından yayımlanan YKS tercih kılavuzu üzerinden üniversite tercihlerini yapacak olan adaylar için, aktüel üniversite programları ile ilgili bilgiler de paylaşıldı.

YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrencisi Gürkan İnal’ın YKS-2020’de birinci olduğunu öğrenerek farklı bir memnunluk yaşayan başarılı öğretmen İlker Nafile yaklaşan tercih dönemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

“Artık tercih maratonumuz başlıyor”

Tercih sürecinin, en az sınava hazırlanma süreci kadar önemli olduğu belirten Nafile, tercih döneminde dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi verdi. Nafile, “Öğrencilerimiz pandemi döneminde çok sıkıntı bir süreç yaşadı. Bu süreçte emek verip, emeğinin karşılığını alamayan öğrencileri de tebrik ediyorum. Bu noktada ailelere de büyük sorumluluk düşüyor. Pandemiyle bir arada geçen bu kuvvetli maraton artık bitti. Artık tercih maratonumuz başlıyor. Bu noktada önemli bir araştırma sonucuyla karar verilmesi gerekiyor. Elimizdeki sıra uygun ya da makus artık gerçeklerle yüzleşerek tercihimizi yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

“Bu sene için sıralamalar çok önemli”

Üniversite tercihleri yapılırken sıralamanın öneminden bahseden Nafile, tercih sırasında ailelerinde fikirlerine başvurulması gerektiğine değindi. Nafile, “Bu sene için sıralamalar çok önemli. Zira geçtiğimiz yılla bu seneyi kıyasladığımızda; tıpkı netleri yazdığımızda çok farklı puanlar çıkıyor. Sıralama üzerinden tercih yapılırsa daha sağlıklı sonuçlar elde edilecektir. Tercih sürecinde başta aile olmak üzere deneyim eden herkesle konuşulmalı. Ailemizin fikrini almalıyız. Sonra tercih yapacağımız bölümde okuyan, mezun olmuş kimseler varsa etrafımızda kesinlikle onlarla da iletişime geçmeliyiz. Bunları harmanlayarak, kendi hayallerimizi de içine katarak tercih yapılması gerekiyor” biçiminde konuştu.

“Hangi öğrencinin muvaffakiyet sırası daha yüksekse o yerleşecek”

Tercih dönemlerinde kimi bölümlerin daha fazla talep edildiğine dikkat çeken Nafile, bu sene için Bilgisayar Mühendisliği ile Havacılık ve Uzay Mühendisliği’nin revaçta olacağını belirtti. Nafile, “Örneğin 6 bin 500’üncü olan bir öğrencinin birinci sıradan yaptığı bir tercihle; 6 bin 400’üncü olan bir öğrenci birebir bölümü on beşinci sıradan tercih yaptı. 6 bin 400’üncü olan öğrencimiz o okulu ve bölümü kazanır. Hangi öğrenci muvaffakiyet sırası olarak daha üstteyse o öğrenci yerleşecektir. Son yıllarda Bilgisayar Mühendisliği’nde önemli bir artış gözlemleniyor. Bunun haricinde Havacılık ve Uzay Mühendisliği’nin de ön plana çıkacağını düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

“Tavsiyem, 14 Ağustos’a kalmadan tercihlerini bildirsinler”

Tercih döneminde ailelerin ekonomik telaşlarının çok olduğunu belirten Nafile, öğrencilerin tercihlerini sisteme girerken çok dikkatli olmaları konusunda ikazda bulundu. Tercih yapacak öğrencilerin, tercihlerini son güne bırakmaması gerektiğini söyleyen Nafile, “Ailelerin derdi ekonomik manada çok oluyor. Öğrencimizin ilk olarak hayallerini göz önünde bulundurarak kabataslak bir tercih listesi oluşturması lazım. Öğrencilerimizden ailelerini dışarıda bırakmamalarını rica ediyorum. Velilerimiz ve rehber öğretmenlerimiz nezaretinde ana bir tercih listesi oluşturulacak. Biliyorsunuz yarın tercih dönemi başlıyor. Bu noktada öğrencilerimiz için ÖSYM’nin belirlediği birtakım kurallar var. Örneğin öğrencimiz 100 bindeyse tıp fakültesi yazamıyoruz. Kodlamalarla ilgili de ÖSYM’nin tercih sayfasının çok güçlü olduğunu düşünüyorum. Kodlama yaptıktan sonra bölüm ve okul ismi çok süratli bir şekilde gözüküyor. Orada kesinlikle denetim edip, onaylayıp, çıktı alsınlar. Benim tavsiyem 14 Ağustos’a kalmadan tercihlerini bildirsinler” dedi.

“Mezun kararı, güç bir karar”

İstediği sonucu elde edemeyen öğrencilerin mezun dönemine kalma konusunda çok dikkatli davranmaları gerektiğine dikkat çeken Nafile, “Mezuna kalmak isteyen öğrenciler, bu sene 100 bin sıralamasını elde ettiyse gelecek sene 50 bin sıralamasından memnun olup, olmayacaklarını belirlemeleri gerekiyor. Zira bir sene sonra da bu öğrenciler ruhsal etkenlerden dolayı zaman zaman istedikleri sıralamaları alamıyorlar. Natürel çok istek ettikleri bir bölüm varsa mezuna kalmalarında bir sorun yok. Mezun kararı sıkıntı bir karar” tabirlerine yer verdi.

“Kontenjan artımı, öğrencinin çok yakın hayalleri için avantaj olacak”

Makul sıralamayı elde eden aday öğrenciler için kontenjan artışlarından da bahseden Nafile, “Tercih yaparken sıralamanız 50 binse; yüzde 50 altı ve yüzde 50 üstü aralığında tercihler yapılmalı. Yani 25 binle 75 bin arağında tercih yapmak mantıklıdır. Burada mantık dışı durumlarla da karşılaşabiliyoruz. Bilhassa özel üniversitelerde çok önemli sıçramalar olabiliyor. ÖSYM’nin müsaade verdiği ölçüde üst tercihlerde hayallerinize de yer verebilirsiniz. Bilhassa kontenjan artımına çok dikkat edilmesi gerek. Sayısal bölümler için ilk 2 binde bulunan öğrencileri kapsayacak şekilde 60 kontenjan artımı oldu. İstediği bölüme yakın olan öğrenciler avantajlı. Eşit yük alanından tercih yapacak öğrenciler için bu sayının 2 binde 92 kontenjan artımı olduğunu görüyoruz. Sözel öğrencilerimiz içinse ilk 2 binde 77 kontenjan artımı var. Bunun avantajı; kendi istedikleri bölümlerden daha ilerideki bölümlerde kontenjan artımı olması öğrencinin çok yakın hayalleri için avantaj olacak” diye konuştu.

“Öğrencilerin memnun olacakları bir meslek sahibi olmalarını temenni ediyorum”

Türkiye’nin sıkıntı bir dönemden geçtiğini hatırlatan Nafile, salgında ikinci bir dalga yaşanmaması içinse dikkatli olunması gerekliliğine vurgu yaptı. Tercih dönemini de mecburî olmadıkça uzaktan online şekilde tamamlayacaklarını söyleyen Nafile, “Bu süreçte biz konutta kalanlardanız. Uzaktan tercihleri yapmaya çalışacağız. Bu noktada ruhsal dayanak isteyen öğrencilerimiz olursa da onlarla açık alanlarda, toplumsal arayı koruyarak tercih yapacağız. Dikkat edilmesi lazım. Çok uzun müddet konutta mahpus kaldık, bir sefer daha meskende mahpus kalmak istemiyoruz. Umarım herkes bu duruma dikkat eder. Öğrencilerin, bilhassa memnun olacakları bir meslek sahibi olmalarını temenni ediyorum. İleride mesleklerindeki başarılarıyla ülkemizi gururlandıracaklarını hayal ediyorum” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“TikTok’u satın almak istiyor” iddiasına Apple’dan yanıt