a
  • Haberyum
  • Siyaset
  • Özel, İmamoğlu ve Yavaş kapışıyor! CHP’de adaylık entrikaları

Özel, İmamoğlu ve Yavaş kapışıyor! CHP’de adaylık entrikaları

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg
  •    Haber7- ÖZEL

 31 Mart mahallî seçimlerine çok kısa bir müddet kaldı. Partiler mahallî seçimler için adaylarını belirlerken bu süreç CHP’de kaosa dönüştü. CHP’de değişen Genel Merkez yönetimiyle İstanbul grubunun güç çekişmesine girişmesi partide krize yol açıyor. 

CHP’de “aday belirleme mesaisi” entrikalarla devam ederken açıklanamayan adaylıklar parti tabanında da rahatsızlıklara neden oluyor. Ekrem İmamoğlu tarafı bilhassa İstanbul olmak üzere birçok yerde kendisine yakın isimleri aday listesine yazdırıyor. CHP Genel Lideri Özgür Özel ise seçilmeden evvel kırmızı çizgim dediği vaadi olan ön seçim kararını uygulamaktan imtina ediyor. Başşehir Ankara’da ise Mansur Yavaş’ın itirazına karşın oyuncu Erdal Beşikçioğlu‘nun adaylığı tartışma konusu oldu. 

CHP Parti Meclisi’nde son olarak 8’i büyükşehir, 209 seçim çevresinde adaylar belirlendi. Açıklanan isimlerle birlikte CHP’nin 21’i büyükşehir, 835 seçim çevresinde adayları açıklanmış oldu. Ancak hala birçok yerde adaylık entrikaları dönüyor..

İZMİR TARTIŞMASI

CHP’de adaylık için en büyük restleşmelerin yaşandığı vilayetlerden biri İzmir oldu. İzmir’de Ekrem İmamoğlu cephesinin İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe’yi İzmir’e aday yapmak için baskı uygularken, CHP’nin ittifak için uğraştığı DEM Parti ise Tunç Soyer kaidesini ortaya sürdü. CHP ile DEM Parti ortasında kapalı kapılar arkasında süren mahallî seçim pazarlıklarında Tunç Soyer’in ismi öne çıkarıldı. DEM Parti İzmir’de aday çıkarmamanın tek kaidesinin Tunç Soyer’in adaylığının ilan edilmesinden geçtiğini belirtti. 
Yaşanan tartışmalar ve çıkan krizlerin akabinde CHP İzmir için kararını verdi. CHP’nin 3,5 saat süren MYK toplantısından Karşıyaka Belediye Lideri Cemil Tugay’ın ismi çıktı. Parti Meclisi de MYK’nin teklifine uyarak mevcut Karşıyaka Belediye Lideri Cemil Tugay’ın adaylığını katılaştırdı. 

Soyer, partisinin kendisini aday göstermemesine reaksiyon göstererek, “Aday gösterilmeyeceğimin MYK toplantısından beş dakika evvel tarafıma bildiri edilmiş olmasını en hafif tabirle siyasi nezaketsizlik olarak değerlendiriyorum. Lakin bu nezaketsizlikten daha vahiminin, Cumhuriyet Halk Partisi’nin aday belirleme süreçlerindeki eksikleri ve kusurları olduğunu düşünüyorum” dedi.

ANKARA KRİZİ

Başkent Ankara’da da Mansur Yavaş’ın istekleri nedeniyle kimi tartışmalar yaşandı. CHP’nin Ankara’nın Etimesgut ilçesinden tiyatro ve sinema oyuncusu Erdal Beşikçioğlu’nu aday göstermek istemesi partide büyük rahatsızlık oluşturdu. Yavaş’ın Ankara ilçelerindeki adaylar üzerinde nüfuz oluşturmak istemesi ve Beşikçioğlu‘nun adaylığına sıcak bakmaması başkentte taşları yerinden oynattı. 

Beşikçioğlu‘nun adaylığı üzerinde ısrar edilmesi durumunda Mansur Yavaş’ın adaylıktan çekileceği argüman edilirken Beşikçioğlu’nun Yavaş’a ziyaretiyle kriz tahlile kavuşturuldu. CHP MYK’dan sonra, PM’den de Beşikçioğlu‘nun adaylığına onay çıktı.

KADIKÖY VE ÇANKAYA BELİRSİZLİĞİ

Öte yandan CHP’de ‘kupon’ olarak bilinen mahallî seçimlerde kesin kazanılacağı düşünülen Kadıköy ve Çankaya üzere ilçelerde de büyük pazarlıklar ve adaylık entrikaları yaşanıyor. Parti Meclisi‘nden bu iki ilçe için aday çıkarılamadı. CHP’de 1 Şubat‘ta bir sefer daha art geriye toplantılar düzenlenecek. MYK sonrası toplanacak Parti Meclisi’nde İstanbul ve Ankara‘da Kadıköy ve Çankaya başta olmak üzere belirlenemeyen adayların masaya yatırılması ve isimlerin açıklanması bekleniyor.

Bu iki ilçeyle ilgili çarpıcı bir argüman daha gündeme geldi. Kadıköy ve Çankaya üzere bölgelerde hala aday açıklayamayan Özgür Özel, PM’den adayları belirleme konusunda özel yetki istediği, fakat Ekrem İmamoğlu‘na yakın isimlerin bulunduğu PM‘nin özel yetki vermeyişi karşısında şoka uğradığı öne sürülüyor. 

ATAŞEHİR’DE BATTAL İLGEZDİ TEPKİSİ

Ataşehir Belediye Lideri Battal İlgezdi de CHP’den aday gösterilmemesinin akabinde partisine reaksiyon gösterdi. Şimdi CHP MYK’sı ve PM’si toplanmadan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun kendisine Ataşehir’de belediye lider adayı olarak benimle yol yürümeyeceğini bildiri ettiğini söyleyen İlgezdi, partisinden istifa ettiğini duyurdu.

İlgezdi yaptığı açıklamada, “41 yıldır Cumhuriyet Halk Partimizin ilçe başkanlığı, vilayet yöneticiliği, vilayet sekreterliği ve son olarak 3 periyot Ataşehir Belediye Lideri olarak partimizin bayrağını dalgalandırmaktan her vakit gurur duydum. 2009 yılında da dört ilçenin art mahallelerinin birleştirilmesi ile kurulan ve Ataşehir halkımızın büyük dayanağı ile Kurucu Belediye Lideri olarak seçildiğim günden bugüne kadar Ataşehirimizi, İstanbul’un en beğenilen ilçelerinden biri haline getirdik. Gerek Partimiz, gerekse şahsımın yaptırdığı anketlerde açık orta önde olmama karşın son yapılan kurultayda Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediğim için aday gösterilmedim.” dedi.

KONAK ADAYLARI KAZAN KALDIRDI

İzmir’in büyükşehir Belediyesi‘nde olduğu üzere ilçelerinde de adaylık konusunda krizler yaşanıyor. 13 aday adayının yarıştığı Konak ilçesinde 7 adayın imzasıyla Genel Merkeze reaksiyon bildirisi yayınlandı. Aday adayı olmayan 13 isimden birinin Genel Merkez tarafından aday gösterilme ihtimali söylentilerinin üzerine yapılan açıklamada 13 aday dışındaki bir ismin atanması kabul edilemez vurgusu yapıldı.

Ortak metne Özgün Utku, Ali Yılmaz, Özgür Kaplan, Turgay Bozoğlu, Alaattin Kurt, Muhsin Kurt ve Derya Tüzen imza attı.

 

KAYNAK: HABER7

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TBMM’de Can Atalay kararı! Milletvekilliği düşürüldü