a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Otoyollarda yeni dönem! Gişelerin tamamı bu sisteme geçiyor

Otoyollarda yeni dönem! Gişelerin tamamı bu sisteme geçiyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bakanlığa bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü’nün işlettiği otoyollardaki toplam 106 adet gişede 20’sinin Özgür Geçiş Sistemine dönüştürüldüğünü, kalan 86 noktada daha ‘Serbest Geçiş Sistemi’nin devreye alınarak vatandaşların süratli ve inançlı geçişini sağlayacaklarını bildirdi.

Bakan Uraloğlu yaptığı yazılı açıklamada, ”Gişe şerit seçme zaruriliği ve sürat düşümü nedeniyle gişeler öncesinde oluşan trafik akış düzensizliğini ortadan kaldırmak hedefiyle, trafik akışının kesintisiz devam etmesi için otoyollarda gişesiz fiyat toplanmasını sağlayan Hür Geçiş Sistemi’ni İstanbul’da devreye aldık. Yol kısımlarındaki gişe adalarını ve kanopileri kaldırarak, vatandaşlarımızın süratli ve inançlı geçişini sağlayacağız. Daha sonra Türkiye’de tüm gişe noktalarında SGS’yi uygulamaya alacağız” dedi.

TÜRKİYE’DE 86 GİŞE DAHA ‘SERBEST GEÇİŞ SİSTEMİ’NE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Uraloğlu, gişe şerit seçme mecburiliği ve sürat düşümü nedeniyle gişeler öncesinde oluşan trafik akış düzensizliğini ortadan kaldırmak hedefiyle bu sisteme geçtiklerini belirterek, ”Trafik akışının kesintisiz devam etmesi için otoyollarda gişesiz fiyat toplanmasını sağlayan ‘Serbest Geçiş Sistemi’ni Türkiye genelinde bulunan toplam 106 adet gişenin 20’sinde hayata geçirdik, 86 noktada daha kaldırarak dönüştüreceğiz. Maksadımız vatandaşlarımızın yaşadığı trafik meselelerini minumum düzeye düşürmek. Bu noktada bakanlık olarak ne yapmamız gerekiyorsa o adımları atacağız.” tabirlerini kullandı.

İSTANBUL’DA TRAFİĞİ HIZLANDIRACAK ‘SERBEST GEÇİŞ SİSTEMİ’Nİ DEVREYE ALDIK

Uraloğlu, ”Gözbebeğimiz İstanbul’da en büyük sorunlardan biri trafik dedik ve bu noktada ne yapılması gerekiyorsa yapmak için kolları sıvadık. Gişelerde ödeme alma noktasında yaşanan trafik sorununu takip ettik ve arkadaşlarımızla bu noktada neler yapabiliriz diye çalışmalar yaptık ve Hür Geçiş Sistemi’ni devreye almaya karar verdik” açıklamasında bulundu.

Uraloğlu, saha düzenleme çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Daha evvel trafiğin suratını düşürmek gayesiyle gişelerden geçiş sağlarken artık bu uygulamanın yerini özgür geçişe bırakıyor, böylelikle bu bölgede yaşanan trafik yoğunluğunun önüne geçiyoruz. 6 adedi İstanbul’da olmak üzere Türkiye genelinde 20 noktada Hür Geçiş Sistemi dönüşüm çalışmaları tamamlandı, önümüzdeki günlerde İstanbul’un 5 farklı gişe bölgesinde daha uygulamayı planlıyoruz ve ihale hazırlıklarına devam ediyoruz, böylelikle trafik akışına da sürat katmayı amaçlıyoruz.”

Uraloğlu, ”Serbest Geçiş Sistemi’ne dönüştürdüğümüz noktalar; Mahmutbey, Çamlıca, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Kurtköy, Şekerpınar’ı gişelerimiz oldu. ‘Serbest Geçiş Sistemi’ne yakın vakitte dönüştüreceğimiz noktalar ise Gebze, Samandıra, Ispartakule, Avcılar, Hadımköy olacak.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakanlık açıkladı: Ocakta 45 ilin ihracatı arttı